חיי נצח ועצירת הזקנה

שו"תקטגוריה: תורה ומדעחיי נצח ועצירת הזקנה
יואל שאל לפני 2 שנים

כמה שאלות בנוגע לחיי נצח:
האם "הוגבלנו" לחיות עד מקסימום 120 שנה? ישנם פרשנים שהגיעו למסקנה הזאת
האם הרב חושב שהמדע יצליח מעשית לעצור את הזקנה ובכך להקנות לנו חיי נצח? ישנם הרבה הוגים כיום כמו יובל נוח הררי וריי קורצווייל שמאמינים שהאקסיומה שכולם מתים בסוף היא לא נכונה, אני מניח שאתה מכיר אתה ניסוי הזה למשל וגם הבנתי שישנם עוד כל מיני ניסויים כאלה ובנוסף ניסויים עם צורות אחרות של "הפיכת הזקנה"
אם אתה חושב שהדבר אכן אפשרי האם אתה חושב שהוא ראוי? מהם לדעתך ההשלכות החברתיות והמוסריות למצב בו אדם יכול תיאורטית "לחיות לנצח"?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא הבנתי את השאלה. אם יצליחו יצליחו. אתה רוצה שאני אנבא אם יצליחו או לא? לא יודע לנבא. אם התכוונת לשאול את זה, אני לא חושב שיש משהו מחייב במקורות לגבי זה. עובדות לומדים בדרכים מדעיות ולא בדילוגי אותיות בתורה.
יש לכך השלכות בהחלט, ויש לדון לגביהן. אבל לא אכתוב כאן מאמר עיוני. אם יש השלכה כלשהי שמעניינת אותך, העלה אותה ונוכל לדון.

יואל השואל הגיב לפני 2 שנים

לא ברמת הנבואה אבל רציתי לדעת מה אתה חושב כמדען ואיש ידע, האם אתה מעריך שיצליחו? האם אתה חושב שבכללי הזקנה היא דבר שאין בעיה עקרונית להתגבר עליו, שזה לא איזה חוק טבע.

תוכל אתה להעלות כמה נקודות על ההשלכות של כזה דבר? בתמציתיות אפילו כמה ראשי פרקים, האם בגדול זה יהיה שלילי או חיובי וכו'

יהודה הגיב לפני 2 שנים

"וַיְהִי כִּי הֵחֵל הָאָדָם לָרֹב עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וּבָנוֹת יֻלְּדוּ לָהֶם. וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱלֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה, וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרוּ. וַיֹּאמֶר ה', לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר, וְהָיוּ יָמָיו מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה". זה לא מקור לכך?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא. הוא החליט להוריד את תוחלת החיים באותו זמן. אין הכרח לומר שזה נקבע גם לכל ההיסטוריה הלאה. גם דיני טריפות מעידים על מצב שכיום הרפואה יודעת לטפל בו, וזה לא סותר מאומה.

,תלוי בתיקון החטא (ליהודה) הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ט' בטבת פ"א

וזאת ליהודה –

כבר בסיפור גן עדן מבואר שהגבלת אורך חיי האדם, היא גזירה שנגזרה עליו בשל האכילה מעץ הדעת בניגוד לרצון ה', ועדיין זכו הדורות הראשונים לחיות מאות שנים.

בעקבות חטאי דור המבול נגזר על האדם: 'והיו ימיו מאה ועשרים שנה', ובהמשך ירדה תוחלת החיים ל'ימי חיינו שבעים שנה ואם בגבורות שמונים שנה' (תהלים צ).

אך לחטא יש תשובה ותיקון, עליו מנבא ישעיהו הנביא. יבוא מצב שבו תנהר האנושות אל הר ה' אל בית אלקי יעקב כדי ללמוד מאורחותיו, ועקב כך יחזרו השלום והאחדות לעולם (פרק ב), ובהמשך יתקיים 'בלע המות לנצח ומחה ה' דמעה מעל כל פנים וחרפת עמו יסיר מעל כל הארץ כי ה' דבר' (כה,ח), ואף אלו שמתו יקומו לתחיה, ככתוב: 'יחיו מתיך נבלתי הקיצו ורננו שכני עפר…' (כו,יט).

שני אנשים זכו שלא למות כלל. אליהו הנביא ש'עלה בסערה השמימה' ועליו מנבא מלאכי שיבוא באחרית הימים 'להשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם'. ושכנו של רמד"א בעיר לוד 🙂 רבי יהושע בן לוי, שהיה מוסר נפשו ללמד תורה ונכנס חי לגן עדן. נראה שאהבת התורה האמת והשלום – הם המתכון לחיי נצח.

בברכה, עמיעוז ירון שניצל"ר

ה'טלומראז' המונע הזדקנות הגיב לפני 2 שנים

וראה בויקיפדיה' ערך 'טלומראז', על האנזים בשם זה המונע את הזדקנות התאים ומאפשר את שחזורם מחדש. אנזים המצוי בבעלי חיים שאינם מזדקנים כגון לובסטרים, חלק מהצבים, היסעורון האטלנטי. יש מדוזה 'בת אלמוות' החוזרת עם הזמן למצבה 'הראשוני' ומתחילה את חייה מחדש.

אף בבני אדם יש כיום יש הארכה גוברת והולכת של תוחלת החיים עקב התפתחותה המתמדת של הרפואה. כן יש תכונות גנטיות או נרכשות המאריכות את תוחלת החיים. למשל נשים חיות יותר מגברים, ונמוכים יותר מגבוהים. אף משקל נמוך, תזונה בריאה ופעילות גופנית – מאריכים את תוחלת החיים. ראה בכתבה 'נמוכים חיים יותר: 10 עובדות על אריכות ימים', באתר y-net

בברכה, שמחה פיש"ל פלנקטון

השאר תגובה

Back to top button