חישוב תקציב הביטחון

שו"תקטגוריה: פילוסופיהחישוב תקציב הביטחון
noam שאל לפני שנה 1

בדיון אודות החברה החרדית התעורר הוויכוח הבא: הייתה הסכמה שמבחינת הצדק  אם האוכלוסייה החרדית מונה  נניח 15% מהאוכלוסייה  אזי יש להתבונן  בתקציב המדינה ולוודא שהאוכלוסייה החרדית  אחראית ל15% מההכנסות המדינה. אלא שאם  תקציב הבריאות התחבורה, החינוך וכדו'  הוא שירות שניתן לכל אזרח וכל אזרח שמשתמש בבריאות  בחינוך  בתחבורה למעשה נוטל מהמשאב וישנה משמעות לכל אזרח בכל גיל הרי שבתקציב הביטחון  התעורר ויכוח האם נאמר "הגנה לאחד הגנה למאה" (נניח שעל זה אין ויכוח ומבחינה ביטחונית זה אכן כך) ואין משמעות לכל נפש ולכן נסתכל על זה בדרך של משק בית וכמו בבניין מגורים שתשלום ועד בית הינו לפי כל משק בית לא משנה מה גודלה של כל משפחה או שעדים לא משנה וצריך להסתכל פר נפש. רציתי לשאול את הרב 
א. איך ניגשים לדיון כזה
ב. מהי דעת הרב
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא הבנתי את השאלה. הוצאות הביטחון אמורות להתחלק בין האזרחים כמו כל הוצאה אחרת. נר לאחד נר למאה זו שטות בהקשר כזה. כל אזרח יכול לומר נר לאחד נר למאה ולא לשלם.

noam הגיב לפני שנה 1

נר לאחד נר למאה וודאי לא יכול לעמוד כטענה להיפתר מתשלום. אך הוא יכול להצביע על כך שמהות התשלום עבור הוצאות ביטחון הוא לא פר נפש אלא תוצאה של מחויבות אזרחית ומשכך ניתן לומר שלילדים אין עדיין מחויבות אזרחית ולכן דרישת התשלום מוגשת רק עבור אדם בוגר. בניגוד למצב בו הילד הגם שאין לו מחויבות אזרחית אך יש לו עלות שימוש קרי שימוש בתחבורה. בבריאות בחינוך מה שמחייב תשלום בגלל עצם השימוש במשאב מוגבל.

שבת המתאמת הגיב לפני שנה 1

אם לילדים אין מחויבות אזרחית אז להורה יש מחויבות גדולה כפי מספר הילדים. צריך לחשוב איך היו עושים הסכם כשבאים מראש להתאגד למדינה.

השאר תגובה

Back to top button