חלל עליו שבת אחת כדי שישמור שבתות הרבה

שו"תקטגוריה: מטא הלכהחלל עליו שבת אחת כדי שישמור שבתות הרבה
חנוך שאל לפני 2 שנים

שלום וברכה,
ע"פ העיקרון שהרב מסביר בשיעוריו (יש כאן הכרעה ערכית לטובת חילול שבת גם בפרמטר החיים וגם בפרמטר שמירת השבת), מה הסיבה לפיה לא מחללים שבת לכתחילה על פי אותה מערכת שיקולים? נניח לארגן כנס גדול של חזרה בתשובה בשבת עצמה. מחללים שבת אחת לטובת הכנס כדי שהרבה אנשים ישמרו שבתות בעתיד (נניח בצד את החישובים הפרטיקולריים של כמה שבתות יישמרו ובאיזו סבירות. הם קיימים גם בפיקוח נפש סטנדרטי של כל אדם – מי אמר לנו שהוא אכן ישמור שתי שבתות ולא יחזור בשאלה מחר בבוקר וכו')

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שאלה טובה. הראשונים כבר חלוקים (לפחות לדעת הב"י. ראה מאמרו של הרב ישראלי באחיד הגליונות הראשונים של תחומין. דומני א או ב), האם פיקוח נפש רוחני חמור מפיקו"נ גשמי (ונפ"מ האם מחללים שבת להצלת יהודי שנשבה על ידי גוים ומיועד להתגדל ולהתחנך כגוי). לשיטה שמחללים על זה שבת, ולדעתי כך הסברא נותנת, אכן יש מקום לחלל שבת גם על החזרת יהודי בתשובה.
אבל זה צריך להיות מצב שההחזרה היא בסיכוי גבוה מאד, ובגלל שמדובר בבחירה של אדם קשה לדמיין מצב כזה. אולי עריכת סמינר להרבה אנשים, אם וכאשר יש ניסיון שאומר שמתוכם תמיד יש חלק שחוזרים בתשובה.

חנוך הגיב לפני 2 שנים

מודה ומתוודה שזה מנוגד לכל אינטואיציה שיש לי. השאלה לגבי פיקו"נ גשמי או רוחני לא בדיוק חופפת לשאלתי, לעניות דעתי, אבל לקחת את התשובה לכיוון הסתברויות וחישובים של כמה שבתות יישמרו… ממש מנוגד לאינטואיציה. האם כל התורה כולה מותרת מחישובי תועלת שכאלו? הרי יש מקום גם לדון בזה בהקשרים אחרים חוץ משבת (ברכות, למשל – האם מותר לי לאכול עם מישהו ללא ברכה רק כדי להתחבר איתו ואז לשכנע אותו לברך מעתה ואילך). האם כל התשובה נשענת על הסבירות וההסתברות של התועלת?

ואיננו הגיב לפני 2 שנים

חנוך, דומני שהרב בתשובה מניח שהשיקול כדי שישמור שבתות הרבה הוא לא מספיק בפני עצמו אלא רק מצטרף יחד עם פיקוח נפש להכריע כנגד שבת, ולכן לא הסתפק בחישוב שישמור שבתות הרבה אלא ראה את המצב הנוכחי כפיקוח נפש (רוחני).

חנוך הגיב לפני 2 שנים

ואיננו – אני מבין את הטענה, אבל לא רואה מה הביסוס שלה. על מה אנחנו סומכים את הצורך לצרף את שתי הסיבות הנ"ל (פיקו"נ וגם החישוב של מספר השבתות)? לא מבורר לי שזה כורח הלכתי (ההלכה לא מסייגת את עצמה בנושאים האלו, עד כמה שאני מכיר; היה מקום להגיד שמכיוון שמדובר בהכרעה תוך-הלכתית "הפה שהתיר הוא הפה שאסר" וההלכה תוכל לאסור לחלל שבת מטעמי הסתברות בלבד, אך איני מכיר שום מקור לסברה זו… )

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

קודם כל, למה לא? חז"ל עשו שיקול כזה מסברא, אז למה לא ליישם אותה בהקשרים אחרים?
לגבי הצירוף של ערך פיקו"נ הוא לא מועיל כאן בגלל שאין לנו דרך למדוד אותו מול שמירת שבת. לכן מנטרלים אותו בחישוב.

ואיננו הגיב לפני 2 שנים

עניין הניטרול זה פרשנות או מבוסס? למה לא להבין שרק במקום פיקוח נפש מצטרף השיקול שישמור שבתות הרבה? מניין שיש בגמרא יותר מחידושה?

מיכי הגיב לפני 2 שנים

כי ה"חידוש" הזה מבוסס על סברא. אם כמהשבתות לבדן לאגוברות על חילול שבת, מניין שבתוספת פיקו"נ זה כן גובר? לכן ברורשהחשבון הוא בין שבתות בלבד. בפרט שהשיקול של פיקו"נ עצמו כלל לא מוזכר בנימוק הגמרא.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

השאלה היתה צריכה להיות האם מותר לחלל שבת כדי להוציא להורג מחללי שבת.
הסדנאות למחללי שבת היו צריכות לכלול התראה ועדים ואז סקילה.
כמובן שעדיין נותר לקבוע מי אלו אותם מחללי השבת שיש להעביר להם סדנאות כאלו.
יתכן מאוד שחזנים ורבנים ומתרימים שעושים את מלאכתם בשבת צריכים סדנא שכזו.

ואיננו הגיב לפני 2 שנים

כמה שעות אורכת הסדנא מה המחיר והאם יש הוראות הגעה? תודה

השאר תגובה

Back to top button