יום העצמאות

שו"תקטגוריה: הלכהיום העצמאות
EA שאל לפני 2 חודשים

מה מקומו של היום הזה במשנתך ? 
האם בו אתה חוגג משהו מיוחד או הוא כמו כל יום אחר ? האם אתה אומר תחנונים ? או הלל ? רק ביום או גם בערב ? בלי או עם ברכה ? האם אתה מתגלח ביום הזה ? האם אתה מכין סעודת יום גדול ? 
או כלום מכל האמור ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

במשנתי זהו חג חילוני-לאומי. אני שמח שקמה המדינה ושיש לנו עצמאות. לכן איני אומר תחנון וכן אומר הלל. המשל לזה הוא ההלצה החרדית על הרב מפוניבז שלא אמר הלל ולא אמר תחנון, כמו בן גוריון (שגם הוא לא אמר הלל ולא תחנון). לדעתי כוונתו לומר שיחסו ליום הוא כאל חג חילוני (לכן לא אמר הלל. לדעתי אין סיבה להימנע מהלל גם בחג חילוני. אומרים הלל על הצלה מצרה וניצחון). אבל אני מסרב לקבל ניהוגים הלכתיים ביום הזה (סוג ברכה מסוים איש לרעהו, נוסח מיוחד בתפילה וכדומה), למעט אמירת הלל. התקנות הללו הן ניסיון ליצור רבנות ראשית משמעותית וסמכותית על לא עוול בכפה.
לגבי גילוח איני מתגלח גם ביום חול, אבל בהחלט יש מקום להתגלח ולשמוע מוזיקה ביום הזה, כי זה יום שמח.

עזרא הגיב לפני חודש 1

הרמב"ן בהשגה ד' – שלא נעזבנה ביד האומות או לשממה. כלומר ריבונות יהודית בארץ ישראל. אז מדוע היום בו הציווי התקיים אחרי אלפיים שנות גלות הינו 'חג חילוני'?

. הגיב לפני חודש 1

הרב ,כולל תספורת אפשרי

nav0863 הגיב לפני חודש 1

הלל בברכה?

אנא הגיב לפני חודש 1

א. האם אתה מתיר גם תגלחת הראש?
ב. האם גם חנוכה הוא חג חילוני לאומי. ואם לא, אז מה ההבדל?

אנא הגיב לפני חודש 1

הלל בלילה עם ברכה?

אאא הגיב לפני חודש 1

בדיקה

אנא הגיב לפני חודש 1

אפשר להתייחס בבקשה לנהל?

אנא הגיב לפני חודש 1

לנ"ל *

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

קודם כל, מפני שאין כיום סמכות דתית שיכולה לתקן חג דתי. ואכן, גם חנוכה ופורים הם חגים חילוניים במובן הזה אלא שיש להם תוקף הלכתי מפני שהמתקנים היו בעלי סמכות.
הרמב"ן אינו עניין להכא וגם הציווי ההוא לא התקיים, מפני שכיבוש הארץ לא נעשה על ידי עם ישראל אלא על ידי אוסף יהודים שלא התכוונו למצווה. וגם אם התקיים הציווי, האם כל פעם שאתה מקיים מצווה אתה קובע על כך חג? ועוד, האם לפי הרמב"ם אין משמעות ליום הזה?
בהחלט אפשר לומר הלל בברכה. ולדעתי אפשר גם תספורת.

השאר תגובה

Back to top button