יחס לגוים ולרבנות

שו”תקטגוריה: כללייחס לגוים ולרבנות
ח' שאל לפני 3 שנים

התוועדתי לרב בחודשים האחרונים , התענגתי על שיעוריך ומאמריך .
אני “סרוג “, כנראה די שמרן , מטבע הדברים , חלק מדבריך הפתיעו אותי ואולי אפילו זעזעו .
(תפילה , השגחה ועוד .)
צחקתי מאוד ממאמריך במקור ראשון על שהופתעת מתלמידיך בישיבת ירוחם על יחסם לגויים .
(הכל השתנה הביצים , הזיתים , רק הבני אדם נשארו אותו דבר … חה חה חה )
אבל מצד שני במחברות אמונה שלך (מחברת 5) אתה כותב כחלק מהסיוע לאמונתינו על האנטישמיות שקיימת עד ימינו אלה . על היחס המפלה והצבוע של אומות העולם למדינת ישראל , אתה כותב שזה דבר לא מובן . אז אולי בכל זאת תלמידיך צודקים והגויים לא השתנו בהרבה .

דבר נוסף, אתה יוצא חריפות נגד הרבנות הראשית , אני לא נכנס כרגע לטענותיך נגד המוסד .(מודה ששהמתקפה החריפה קצת קשה לי ) אבל בין השאר אתה מאשים את החילונים במצב ובעצם מעודד אותם לייצר רבנות אחרת , ליברלית יותר.
האם זה הוגן לדעתך ללחום ברבנות באמצעות אנשים שכלל לא מקיימים מצוות , לא מאמינים בכלל בבסיס . 
דומני שהדיון על הרבנות ודרכה צריך להיות בין אנשים מאמינים ולא לגרום שדעתך תתקיים ע”י שאינם כאלה .
אני לפחות חושב כללית שאנו המאמינים הפתוחים , הציונים צריכים להרגיש קרבה יותר למאמינים שונים מאיתנו מאשר לחילונים , סוף סוף אידאולוגית אנו קרובים יותר אליהם בבסיס מאשר ל חילונים .

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 3 שנים

ח’ שלום.
1. הגויים השתנו מאד בהתנהגותם המוסרית. כיום איני רואה הבדל משמעותי בין גוים ליהודים בעניין המוסרי. יחס הגויים לעם ישראל הוא פתולוגיה שיש לה סיבות פסיכולוגיות והיסטוריות, והוא כמובן רחוק מלאפיין את כל הגויים.
2. הרבנות הראשית אינה גוף רבני אלא גוף שלטוני. אף אחד לא דן בסמכויותיה ההלכתיות והדתיות, שכן אין לה כאלה. אף אדם דתי שפוי לא רואה בה מנהיגות דתית. זהו גוף שהקים השלטון החילוני כדי לארגן את חיי הדת הציבוריים. פקידי ציבור. זה שהם לובשים פראק לא אומר מאומה על מהותם. לכן הויכוח לגביהם צריך להתנהל רק בציבור הרחב ולא בין דתיים. טענתך היא גופה ביטוי לאותה פתולוגיה שכנגדה יצאתי. אלו שרואים ברבנות מוסד דתי שרלוונטי לציבור הדתי. זהו מוסד שלטוני חילוני שרלוונטי בעיקר לציבור החילוני (לדתיים יש רבנים משלהם, והם לא צריכים את המושחתים ההם). לכן יש לחילונים זכות וחובה להביע דעה לגביו ולעצב את דמותו בדיוק כמו לדתיים. בדיוק כמו שבבית המשפט העליון לא יכולים לומר שרק משפטנים יכולים לומר משהו על התנהלותו וסמכויותיו ומי שיכהן בו.
ובמילותיך שלך אשאל: האם זה הוגן להקים על הציבור הכללי גוף רבני ודתי כאשר הוא כלל לא מכיר בו ובאמונותיו שיכפה עליו אורחות חיים? להיפך, דיון על גוף כזה חייב להתנהל בקרב כלל הציבור ולא בין דתיים. אתה רוצה שהדתיים יקבעו עבור כלל הציבור מי ישלוט עליו ומי ינהל את חייו ולאור אלו עקרונות? זה אבסורדי.
לגבי השאלה למי חשים קרבה זו שאלה פסיכולוגית, ואין כאן ראוי ולא ראוי. מי שאתה חש אליו קרבה אתה חש. בכל אופן אני לא מדבר על קרבה ואי קרבה. אבל אם אתה שואל אותי, אני אכן חש קרבה לחילוניים הרבה יותר מאשר לאנשי הרבנות הראשית. הסיבה היא פשוטה. החילונים טועים אבל נוהגים בעקביות על פי דרכם ואמונתם. לעומת זאת, הרבנות לא נוהגת על פי אמונתה ודרכה. היא סתם מושחתת.

ח' הגיב לפני 3 שנים

טוב אני מקווה , שהרבנות הראשית לא גרועה בעיניך מגויים…
הגויים לא שונים בהרבה מיהודים כיום.
הרבנות – ״ המושחתים ההם״

הפוליטיקאים הגויים אנטישמים וזה פתולוגי לדבריך. מסיבות היסטוריות ואחרות . הפוליטיקאים האלו נבחרו ע״י גויים , וממשיכים להבחר בעשרות שנים האחרונות. לדעתי עניין פתולוגי הוא בדיוק השוני . אם נציגי האומות באו״ם מתנהגים כמו שהם מתנהגים זה ״בזכות״ שולחיהם שהם , מה לעשות, גויים.
אני מסכים שהעובד הזר של אבי הוא גוי צדיק ויש עוד המון כמותו. אך זה לא מוחק לגמרי את דברי חז״ל על הגויים.

בקשר לרבנות , לי אין ספק שאי אפשר להאשים את כל הגוף כמושחת.
בגוף הזה היו גם רבנים גדולים ומוכשרים לכל הדעות ( אני מניח שתסכים).
כללית שינויים בהלכה , שזו עיקר טענתך נגד הגוף, זה דבר סבוך ביותר בחברה שמרנית המקדשת חוקים מלפני אלפי שנים. שינוי שכזה דורש גוף המוסכם על כולם. לא נראה שיהיה דבר שכזה בעתיד הקרוב.
גם בציבור החילוני ( והדתי) שינוי חוק של הכנסת הוא לא דבר של מה בכך . הדבר דורש עבודה לא מעטה ולא תמיד מצליח. וזה שיש גוף המוסכם על כולם עם יכולות שינוי. קל וחומר בענייננו.

השפעת חילונים על הרבנות אינה דומה להשפעת משפטנים על שופטים .זה יותר דומה להשפעת אסירים על בחירת שופטים. הרבנות היא אכן גוף של המדינה החילונית , אך היוזמה ו אינטרס להקמתה הוא הדתיים.
הגוף אמור לנהל את הדת במדינה.
הוא משפיע גם על חילונים אך לא סביר שהם יקבעו את הרבנים שהרי ניהול הדת במדינה לא מעניין אותם ואם אתה רוצה שהרבנים ישנו את ההלכה הקיימת , השפעת חילונים על הרבנים בטוח לא תתרום לזה.

בהערכה ובכבוד רב

מיכי צוות הגיב לפני 3 שנים

טוב, נראה לי שהדיון חסר טעם. אתייחס בקצרה ואני מציע שנסיים בזאת.
1. תקוותך נכזבה. הרבנות הראשית אכן גרועה בעיניי מגוים. סתם גוי איש ישר והגון, וסתם רבנות ראשית מושחתים.
2. זה שהפוליטיקאים נבחרים על ידי הגוים שלהם לא אומר מאומה. הם לא נבחרים בגלל האנטי ישראליות שלהם. גם המושחתים שלנו נבחרים על ידי הציבור היהודי. אז לשיטתך גם היהודים מושחתים כמו הגוים.
3. ברור שיש אנשים טובים ברבנות הראשית. כגוף זה מושחת עד היסוד.
4. טענתי נגד הרבנות אינה נוגעת דווקא לשינויים בהלכה. זו עוד טענה. טענתי היא שהם מושחתים ובלתי מוסריים.
5. הרבנות היא גוף שלטוני, וככזה היא אמורה להיות תחת ביקורת ומדיניות שנקבעת על ידי כלל הציבור. גם האינטרס והיוזמה להקמת לשכת עורכי הדין היה של עורכי הדין. אז לכן יש לתת להם סמכות לקבוע לנו את החיים? מה עניין שמיטטה להר סיני. להיפך, בגלל שהאינטרס והיוזמה הייתה של הדתיים בדיוק זו הסיבה שאין לתת להם סמכות, וגם אם נותנים להם זה רק באישור ובקרה של החילונים.
כל טוב,

השאר תגובה