ירידת הדורות האומנם?

שו"תקטגוריה: פילוסופיהירידת הדורות האומנם?
מתן שאל לפני 2 שבועות

ברצוני לשאול אודות המושג 'גדלות' ועל יחסה בין גדול בתורה לגדול במדע או בכישרון. האם לדעתך מאותה הסיבה שאנשים מחשיבים את רבני העבר אנשים מחשיבים את שחקני ומדעני העבר? אני מאמין שהלך חשיבה זו תקפה גם לתחומים אחרים. למשל, רבים מחשיבים את מייקל ג'ורדן כשחקן הכדורסל הגדול ביותר, אבל לדעתי, שחקנים כמו דוראנט, אמביד וקארי עולים עליו במובנים שונים. באופן דומה, איינשטיין הפך להיות שם המומחה העולמי, למרות שאין לי הבנה בפיסיקה כמוך בשביל להשוות את עומק חכמתו.
האם זה שהדעה המקובלת אודות גדולתו של פלוני נובעת מהמעמד שאנו מוקירים ומייחסים לעבר, כמעין יוקרה נוסטלגית ולירידת הדורות, והאם זוהי צורת חשיבה תרבותית שלאו דווקא קשורה לבית מדרש. ואם אכן זוהי חשיבה אנושית מקובלת שכולנו מסכימים שהיא שגויה מיסודה, מדוע אנו חושבים כך? מה המשמעות של "כשל" (אם אכן זהו כשל) חשיבה זה.
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

לא יודע. יש נטייה של אדם להעריך את קודמיו כי הוא למד אצלם או מהם, ואז הוא היה צעיר ופחות מיומן ומטבע הדברים הם נראו לו מאד חכמים. כשהוא מתבגר לא תמיד  הוא עושה את ההתאמות (כמו ההסתכלות שלנו על הורינו, לפחות בהיותם צעירים).
אני חושב שבעולם התורני זה יותר קיצוני כי העיקרון הזה הפך לעיקר אמונה. גם בגלל שכל מה שנקבע כאן פעם נעשה לעיקר אמונה על לא עוול בכפו וגם בגלל שיש אינטרס למנהיגות לשמר את המסגרת התורנית ויותר קל לעשות זאת אם מציירים את קודמינו כמלאכי השרת. 

מתן הגיב לפני 2 שבועות

לדעתך, אמירות דוגמת גדולת הבית הראשון לעומת השני או פני משה כפני חמה נובעות מהעיקרון הזה שמנע מחז"ל לראות את האי התאמות והאי רלוונטיות בהשוואת המקדש הראשון ומשה לבאים אחריהם? חז"ל לא היו מודעים לעיקרון זה ללא עוול בכפו, אינטרס מנהיגותי לא נראה שייך כאן.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

כאמור, איני יודע. ייתכן שהבית הראשון באמת היה גדול יותר (נעשו בו ניסים וכו'). ומשה רבנו היה גדול הנביאים. אבל זה לא בהכרח קשור לתפיסה שהכל יורד מונוטונית כל הזמן.

מתן הגיב לפני 2 שבועות

הניסים הוא המוטיב שפותח את הסוגיא בבבלי אודות ירידת הדורות ולכן איני כה בטוח בנחיצותן של הניסים. אף משה היה גדול הנביאים אך מלבד זאת שחז"ל כבר השוו את ר' עקיבא ועזרא אליו, כלום לא סביר שמתקופתו ועד היום קם מישהו גדול לפחות כמוהו, ולא במובן של ננס על גבי ענק. הרמב"ם שם זאת לעיקר, אך כמובן רק לאלו שלא חכמים מספיק להבין זאת.

מתן הגיב לפני 2 שבועות

איני כה בטוח בנחיצותן של הניסים – מפני שאיני מאמין בהם לפחות לא כעיקר כפי שהרמב"ם כותב בפתיחת משנה תורה.

השאר תגובה

Back to top button