כלאיים בצמחים מתפשטים

שו”תקטגוריה: הלכהכלאיים בצמחים מתפשטים
עדן שאל לפני 4 חודשים

שלום וברכה הרב מיכי, כמה שאלות בנושא כלאיים.
א- האם שיעור הרחקה בכלאיים (כלאי זרעים, כלאי עצים) הוא כדוגמת בשר וחלב שהאיסור עצמו הוא כשממש ביחד וההרחקה היא על מנת שלא יגיע לשם ולכן גם אם חש טעם בשר אחרי מספר שעות לא צריך לספור מחדש, או שהאיסור ממש הוא בשיעור ההרחקה?
ב- נפק”מ לשאלה הקודמת, האם צריך לשמור מרחק ממקום השתילה (מתוך הנחה שגם כאשר הצמח מתפשט קצת ונוגס משיעור ההרחקה המינימלי אין בעיה כי זה ידוע מראש וכלול בשיעור ההרחקה) או שתמיד צריך לשמור שיעור הרחקה מהקצה שאליו הירק מתפשט? 
ג- האם יהיה הבדל בשאלה הקודמת בין התפשטות של ירק רגיל שקצת מתפשט (ירקות שורש) לבין ירק שבאופן טבעי מתפשט בצורה משמעותית (דלעת, מלפפון)?
ג- בגינה שלנו בבית אנחנו רוצים להחליף נענע ששתולה ישירות באדמה בצמח תבלין אחר או בירקות, הבעיה היא שהנענע שם כבר שנים רבות ונענע זה צמח מתפשט שקשה מאוד לעקור אותו באופן מוחלט מהאדמה, האם יש איסור לשתול שם משהו אחר? כיצד ניתן כן לשתול שם ירק בצורה שלא תהיה כלאיים? צריך להחליף/להפוך את האדמה לעומק של שמירת מרחק בכלאיים? תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

מקובל לקצוב את שיעורי ההרחקה לפי המרחקים שקבעו חז”ל. כאן יש סקירה: https://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/emunat/48/04804.htm
אמנן מלשון הרמב”ם (כלאיים ג, ז-ח) קצת משמע שהכל תלוי בשילוח היונקות:
וכמה מרחיקין בין שני מיני זרעים שהן כלאים זה עם זה כדי שיהיו נראין מובדלין זה מזה אבל אם נראין שנזרעו בערבוביה הרי זה אסור.     ושעורין רבים יש בהרחקה הזאת הכל לפי גודל השדה הנזרעת ולפי רוחב העלין ושילוח היונקות.
אבל ייתכן שכוונתו רק לבאר איך חז”ל הגיעו לשיעורי ההרחקה ולא לתלות אותם במציאות. מכלל דבריו שם נראה שלא בודקים כל מקרה לגופו.
לגבי הנענע, אם הוא לא מוציא עלים אז למיטב הבנתי אין בעיית כלאיים. אבל עדיף לשאול מי שמתמצא בזה (מכון התורה והארץ).

השאר תגובה

Back to top button