לחנות

EA שאל לפני 3 שבועות

האם מי שחונה ברחוב ואינו משלם את המחיר שצריך לשלם (ומקווה שבינתיים לא יקבל דוח על מה שחונה בלי לשלם) הוא נקרא גזלן, האם הוא גוזל ? ומה הדין בחול שהמדינה היא לא יהודית ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

ראשית, לגבי החניה עצמה זה גזל קרקע וספק אם יש איסור גזל בזה. אמנם יש חובה לשלם מצד דינא דמלכותא ואולי גם מצד שהמדינה/עירייה היא בעלים שמעמיד את המקום לשימוש, ואולי על הכסף הזה ייתכן גזל. אבל להבנתי אין כאן גזל, כי ההחלטה לשלם על חניה היא שרירותית ולא ניתנת על שירות (עובדה שיש מקומות חניה שנשארים חינמיים, ומשום מה מחליטים לצבוע איזור מסוים). זוהי העלמת מס ולא גזל. זוהי פגיעה בדינא דמלכותא, וכל עוד זה נעשה כמו שעושה אזרח סביר לדעתי אין בזה איסור.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

אין הבדל בין מדינת ישראל למדינות אחרות, אלא אם מדובר במדינות מושחתות שאין בהן דינא דמלכותא.

ישי הגיב לפני 3 שבועות

מדוע העלמת מס זה לא גזל? אתה לוקח מכל המדינה כסף שהגיע לה ובנוסף לזה אתה גורם לזה שאנשים אחרים ישלמו יותר. האם מה שכתבת שהעלמת מס זה לא גזל זה דווקא בקנס כאן או שבכללי לדעתך העלמת מס זה לא גזל?

האם ניתן לשנות את הצבע של המדרכות כפי שיש אי אלו שעושים? או שיש בזה גזל?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

העלמת מס אינה גזל. כפי שהסברתי, שימוש בשירותים בלי תשלום הוא גזל.
שינוי הצבע לא מועיל כלום. זו סתם רמאות שלא משנה את המצב האמיתי.

ישי הגיב לפני 3 שבועות

אני חוזר שאני מדבר על העלמת מס באופן כללי. למה אין שירות? כל מה שהמדינה עושה זה מגיע מכספי מיסים. כלומר כל שירות שאתה מקבל מהמדינה מגיע מכספי מיסים ואם לא שילמת עליו אתה גוזל. למה זה לא נקרא גזל?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

הסברתי שיש כאן מס שמוטל באופן שרירותי, והוא לא תמורת שירות.

השאר תגובה