למה דיינים צריכים להיות סמוכים

שו"תלמה דיינים צריכים להיות סמוכים
טירגיץ שאל לפני שנה 1

שאלת תם. דיינים סמוכים מועילים לכל מיני דברים ובין היתר לסנהדרין עם סמכות פורמלית. למה הסמיכה הזאת כ"כ חשובה? להשערתך אם הסמיכה הייתה ממשיכה אז היינו מגיעים היום לתורה שונה במידה משמעותית? (אני הייתי מנחש שהכל אותו דבר חוץ מפלומבה על מצנפתם של כל הראשונים והאחרונים) ואם לא שונה כ"כ אז מה הטעם בזה שיש לסמיכה כח כ"כ משמעותי? אגב אם הסמיכה היא בעיקר מנגנון הגנה נגד שועלים שיפלשו לכרם הסנהדרין אז נראה קצת מרחיק לכת לאטום לגמרי את הכניסה לכרם. 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אני מניח שהתורה הייתה שונה משמעותית, שכן הייתה תגובה להשתנות המציאות. זה כמובן תלוי האם לסנהדרין הייתה גם סמכות או רק סמיכה, כי חלק מהקיבעון ההלכתי נובע מהיעדר סמכות ולכן גם אחריות של הפוסקים.
ההגדרה שזה מנגנון הגנה קצת מקטינה את העניין. זה כמו לומר שהדרישה שהדיינים יהיו מומחים היא למנוע כניסת דיינים לא מומחים. זה נכון כמובן, אבל לא מבטא באמת את המצב. צריך מומחים כי זה מה שצריך כדי לדון. המומחיות היא המנגנון שמוודא  מומחיות, וכדרכה של ההלכה האמצעים הופכים לתכליות ומעכבים גם כשאין בזה היגיון.
ולבסוף, כמובן הדרך לכרם ממש לא חסומה. פיקציות כמו שליחותייהו ושאר ירקות מספקות לנו דרכים עוקפות. ואם לא היו לנו חילונים רשעים שהיו מוציאים לנו את הערמונים מהאש היו דנים בכל הדינים שצריך מדין שליחותייהו טילדה.

השאר תגובה

Back to top button