למה עם סגולה

שו”תלמה עם סגולה
רועי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב.
קשה לי עם הרעיון שאלוהים החליט להעניק משמעות אמיתית לחיים של רק 0.001(?) אחוז מהברואים שלו (=העם היהודי). בהנחה שיש לגויים תודעה ומבנה נפשי לא פחות משל היהודים, ושהם סובלים את מכאובי החיים בהתאם, למה לגרוע מהם את הזכות לעבודת ה’? הטוב רוצה להיטיב, נכון? למה לא להיטיב לכולם?
תשובה אפשרית אחת תהיה שהיהדות נוצרה בתקופה קצת פחות גלובליסטית מהיום, והאנשים שהגו אותם חיו בתפיסה שבטית מאוד. 
מניח שתשיב משהו בסגנון “אם ידעתיו הייתיו”, ובכל זאת מעניין אותי לדעת אם הסוגיה הזו הטרידה את מנוחתך פעם.
 
שבת שלום ותודה מראש
רועי

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בהחלט הטרידה. ראשית, כל גוי יכול להתגייר. ההבדל בין יהודי לגוי הוא רק בתנאי הפתיחה (איך הוא נולד). שנית, יש גם הבדל בין ישראל לכהן, ואיני חושב שזה מטריד במיוחד. יש בכל קבוצת אנשים וגם באנושות כולה חלוקת תפקידים, וכל אחד ממלא את תפקידו ובכך מגיע לייעודו. לקב”ה היה עניין שבקרב האנושות יהיה עם אחד שישמור את מלוא המצוות, כי כך העולם מגיע לייעודו. לעמים ואנשים אחרים יש תפקידים אחרים (אם בכלל יש תפקיד לאומי לכל אחד מהם. לא הכרחי). בדיוק כמו כהן וישראל. העולם כולו מגיע לייעודו כאשר כל חלק שבו מקיים את תפקידו שלו, בדיוק כמו בצבא או מדינה שלכל קבוצה ואדם יש חלק מהגעה של הקבוצה ליעדיה.
לכן לא נכון שאין לגויים תפקיד ואין משמעות לחייהם. “כולנו רקמה אנושית אחת חיה” (סליחה על השמאלץ. לא התאפקתי)

שלומי הגיב לפני 3 שנים

“ולי הדברים קשים מצור חלמיש. וכי כל שוכני ארץ ממזרח שמש עד מבואו זולתינו ירדו לבאר שחת והיו דראון לכל בשר?…ומה יעשו אומות אשר לא זרח עליהם אור התורה כלל?…וכי בטרוניה בא הקב”ה חס וחלילה על בריותיו להאבידם ולמחות את שמם, על לא חמס עשו? הלזה יקרא סברא נכוחה?”

לפי כללי דתי איני רשאי להשתדל לגייר שום אדם, שלא נולד בתורת ישראל. רוח זו של עשיית נפשות , שאחדים משתוקקים להעמיסה על היהדות ולמצוא בה את מקורה, הריהי מתנגדת לה מן הקצה אל הקצה. כל הרבנים מורים פה אחד כי החוקים שבכתב ושבעל פה, שדת ההתגלות שלנו עומדת עליהם, אינם חובה אלא לאומתינו בלבד. תורה צוה לנו משה מורשה קהילת יעקב. כל שאר אומות העולם, מאמינים אנו, נצטוו בדבר אלוהים להחזיק בחוק הטבע ובדת האבות. בני אדם הנוהגים בחייהם על פי דת זו של הטבע והתבונה, קרויים חסידי אומות העולם, ויש להם חלק לעולם הבא.
התגלות, המבקשת להיות היחידה שמקנה לאדם חלק לעולם הבא, אינה יכולה להיות האמתית, מפני שאינה מתאימה לכוונת הבורא, אשר רחמיו על כל מעשיו.
משה מנדלסון

Back to top button