מה הכוונה של הפסוק ונשיא בעמך לא תאר?

שו”תקטגוריה: הלכהמה הכוונה של הפסוק ונשיא בעמך לא תאר?
שאלה שאל לפני 4 חודשים

שלום,
ראיתי עכשיו את הנאום של נתניהו ופשוט היה מצחיק יותר מכל קומדיה לראות איך בן אדם שנראה רציני מעל גיל 70 משקר במצח כל כך נחושה בכל מילה ומילה. אני לא מבין בפוליטיקה אבל מן הסתם הפוליטיקאים  מדברים ל”עמכה” שלא כל כך מעורים, כי כל אחד עם טיפה שכל ושטיפה עוקב רואה שהבן אדם פשוט משקר בכל מילה.
זה נראה לי שהוא סוג של פסיכופת – איבד כל קשר למצפון, יושר, ערכים. הכל אצלו הצגה גמורה ומטורפת שמונעת מאגו ויצרים כאלו ואחרים.
ודי רק להזכיר את ה”מבצע” האחרון שבו ארגון טרור קטנטן ירה על המדינה כ5000 רקטות בפחות משבועיים. איך אדם שבגללו הגענו לכזה מצב יכול בכלל לטעון שמשהו בו ימין??
אז האם אסור לי לקרוא לו “שקרן”, פסיכופת ושאר מילים כאלו?
מה בעצם כוונת התורה?
אני אמור לשקר לעצמי ולאחרים???
אני לא כל כך מבין.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

לא יודע על איזה נאום אתה מדבר, אבל זה לא ממש משנה יען כי הוא משקר תמיד. לא הבנתי את השאלה. מי אמר שאסור לקרוא לו שקרן? היכן ראית זאת בתורה שאתה מחפש את הכוונה שלה?

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

“ונשיא בעמך לא תאור” דרשו חז”ל בעושה מעשה עמך.

אבי הגיב לפני 4 חודשים

זה אמנם לא קשור לנשיא בעמך לא תאור, אבל לקרוא לו פסיכופת זה כמובן הוצאת שם רע.

חזונישניק הגיב לפני 4 חודשים

ובדור שכולם בכלל תינוקות שנשבו. האם כל הדין של ‘עושי מעשי עמך’ לא הצטמצם לאיזה משהו בסיסי ומינימלי ? כגון שאינו משומד ? או אפי’ גם זה לא ?

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

לגבי פסיכופת, שאל את השואל ולא אותי. אני דיברתי על שקרן. לא עשיתי לו דיאגנוזה פסיכיאטרית.
ובדור שכולם תינוקות שנשבו, המצב שלו רק חמור יותר. כעת אנשים לא נבחנים במישור הדתי (כי הם תינוקות שנשבו) אלא בעיקר במישור המוסרי. וכאן הברנש נוהג על הפנים.

השאר תגובה