מה יסוד ההיתר למחוק שאלות

שו"תמה יסוד ההיתר למחוק שאלות
רם שאל לפני 2 שנים

שאלה בשביל הספורט הפלפולי אבל אני באמת מתעניין בהגדרה. נניח שבאתר פלוני שבו יש אפשרות להעלות שאלות באונליין מישהו העלה שאלה גרועה רעה לא מתאימה וכל מיני מרעין בישין שראויה לכל גינוי והתעלמות. מה ההיתר ההלכתי הפורמלי לבעל האתר למחוק אותה? ובמה שונה ממי שמגלגל (בכוונה) כדורו לחצר חבירו שמן הסתם אסור לשרוף הכדור. חשבתי על כמה הצעות: 1 לא צריך שום היתר כי אין שום בעייתיות במחיקה, לא איבדו לשואל שום דבר. 2 יש התניה מכללא שמי שמעלה שאלות עושה על דעת בעל האתר. 3 הנדנוד לכלל הקוראים ולבעל האתר גרוע יותר מהעיצבון או האיבוד שיהיה לשואל. 4 המחיקה היא גם סוג של תשובה וחינוך 5 מחיקה אינה איבוד דבר קיים אלא רק הפסקה להתחדשות חיותו על גבי השרת
נכון שזה נשמע ילדותי אבל אם התשובה קצרה אולי כן תסכים לענות
4

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

התלבטתי אם למחוק את השאלה הגרועה הזאת, אבל אענה בקצרה בכל זאת. 🙂
מחיקת השאלה אין בה שום פגיעה ברכוש של הכותב. הרעיונות שלו מצויים אצלו והוא יוכל לפרסם אותם בכל מקום שיחפוץ. לא אצלי. אתה יכול גם לשאול מה ההיתר שלי לסגור את חלונות הבית כשנכנס רעש מבחוץ, הרי מחקתי את הקול של בעל הרעש שליט"א.
השאלה מה ההצדקה לעשות זאת ומאלו סיבות ראוי או לא ראוי, היא שאלה אחרת. אבל הזכות למחוק היא מוחלטת.

שטויות הגיב לפני 2 שנים

שאלה גרועה אבל גם התשובה מוזרה. ברור שאפשר למחוק בלי לחשוב בכלל כי השואל הכניס את שלו בכוונה לרשות אחרת ואין טעם בדיון הזה. אם זה נכנס בלי כוונה אז יש לדון בהלכות השבת אבידה. התשובה מוזרה בשני החלקים שלה: הטענה שהרעיונות נשארו אצל השואל היא לא מספיקה כי הניסוח כן אולי נאבד (וגם הרעיונות אולי נשכחו). מי שנמחק לו משהו שהוא כתב, גם כשהוא זוכר פחות או יותר את כל הרעיונות, יודע שזאת אבידה לכל דבר. ולכן גם הדימוי לחסימת רעש מלהיכנס הוא לא נכון, גם כי הרעש נשאר במקום וגם כי הפעולה היא לא ברעש עצמו. אם מישהו זרק לי פצצת סירחון לבית ברור שאני יכול להוריד אותה באסלה. וגם אם הוא זרק לי פצצת בושם זכותי לזרוק לו. אם הוא לא רוצה שאני אחליט אז שלא ידחף את עצמו לתוך מקום שלא שייך לו זה הכל.

מלפפון הגיב לפני 2 שנים

אפשר לדמות את זה לתערוכת אומנות (סלע קיומנו…) שבה מרכז כלשהו ע"ש יצור כלשהו מארח בתערוכה אומנים ויצירותיהם, ואחת מהיצירות כוללת מיצג פוגעני מסיבה כלשהי, אף אחד לא פונה לאומן לסלק את היצירה אלא הולכים למארח התערוכה בדרישה להסיר כי וכו'.
למרות שאין חולק על כך שהבעלות הממונית על היצירה היא של האומן והיוצר
כך גם אתר אינטרנט מארח יצירות והבלים של משוטתי הרשת, ובעל האתר נותן מקום לדברים ברצותו מקיים וברצותו מוחק

עגבניה הגיב לפני 2 שנים

האם בתערוכת אומנות מותר למארח התערוכה לשרוף את היצירה שהוא החליט להסיר מהתצוגה?

השאר תגובה

Back to top button