מתירנות

שו”תמתירנות
דוד עמרם שאל לפני שנה 1

שלום לרב מיכי,
קראתי את הטור 227 לגבי האונס (שהתברר שלא היה) ורציתי לשאול לגבי הצביעות לכאורה של הזועקים מצד אחד שהם מתירנים מצד שני.
הבהרת שלדעתך זו צביעות לקדם חברה מתירנית שבה המין הוא חופשי ודבר של מה בכך ומצד שני לזעוק זעקות שבר מול מקרי אונס. אני מבין לגמרי את הבעייתיות בזה. אני רק שואל האם זה לא אותו כשל לוגי מהצד השני של המפה הדתית? הרי בחברה החרדית המין הוא טאבו שאין מדברים עליו או אפילו רומזים, אבל מצד שני מקרי אונס מצד אנשי משפחה או אנשים חשובים מוסתרים. הכיצד? האם לא היו אמורים לזעוק לצום וללבוש שק ואפר על כל מקרה כזה?
שאלה עוד יותר חשובה, לפי התורה, אונס הוא דבר פחות גרוע ממה שהוא מצטייר בחברה החילונית מודרנית, אבל מצד שני קידושין מחוייבים ומין חופשי זה בכלל לא בא בחשבון. מדוע אם כן העונש הוא רק 50 שקלים ולא יותר? (לגבי חיתון עם הנאנסת הבנתי, כי זה דווקא מאוד הגיוני מצד חינוך האנס).
נ.ב: אבקש תשובה שתתן לי אולי הבנה בחוקי התורה ולא “כי ככה השם החליט”. אם אפשר 🙂

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אהבתי את הבקשה שלך בסוף. אם יש לי תשובה כזאת אני תמיד נותן אותה. כשאין לי אני יכול לומר שכך ה’ החליט. לכן אין כל משמעות לבקשתך. 🙂
אני לא רואה כאן שום סתירה בצד החרדי. מבחינתם ההסתרה לא נובעת מכך שמדובר במעשה חסר חשיבות אלא מסיבות של צניעות, תדמית חרדית וחשש מפגיעה במשפחה (שידוכים וכו’).
לגבי גישת התורה לאונס, כבר כתבתי על כך כמה פעמים (ראה למשל טור 15). אני לא חושב שלתורה לא איכפת מאונס. ההלכות שבתורה עוסקות ברובד ההלכתי. הרובד המוסרי הוא בלתי תלוי ושם זה יכול להיות חמור ביותר. אגב, הרובד המוסרי הוא גם תלוי תרבות ותקופה.

השאר תגובה