נישואי גרושה וכהן

שו"תקטגוריה: הלכהנישואי גרושה וכהן
ל' שאל לפני 7 שנים

שלום רב,
שמי ל' ואני גרושה פעם שנייה.
לאחר תלאות רבות בגיל 41 "מצאתי את שאהבה נפשי", אך אין באפשרותנו להינשא מכיוון שהוא כהן.
אני שומרת שבת ומצוות ובן זוגי מאמין אך שומר קצת פחות.
ניסינו לפנות לרבנות ולגורמים נוספים לבחון אפשרות לויתור על הכהונה על מנת שנוכל להינשא ולהביא ילדים כזוג נשוי אך נתקלנו באטימות מוחלטת.
בלימודי תואר שני בבר אילן למדתי בקורס דיני משפחה עם פרופסור שחר ליפשיץ שלטקס שנערך כדת וכדין יש תוקף הלכתי.
קראתי את הכתבה על הזוג אורן שנישאו בעזרתך וחשבתי שאוכל נוכל להיעזר בך.
אודה לעצתך ודעתך.
 
בברכה ותודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום ל'. אכן על פי ההלכה כהן וגרושה למרות שיש איסור דאורייתא בנישואיהם הנישואין תופסים בדיעבד. אבל אני כמי שמחוייב להלכה לא יכול לתת את ידי לעריכת טקס כזה, שכן מדובר באיסור. אני בספק האם יש רב שיעשה זאת. צר לי ואני מבין את המצוקה אבל איני רואה דרך לסייע בזה.

בשולי הדברים אני מבין שאתם אוהבים זה את זו, ורוצים לחיות יחד. מה שאני לא ממש מבין הוא מדוע אתם מעוניינים דווקא בנישואין הלכתיים. הרי ההלכה אוסרת זאת. אז מה טעם לעבור על ההלכה כדי להיות נשואים על פי ההלכה?

———————————————————-

ל':
ראשית, תודה והערכה רבה על התייחסותך ובפרט על התייחסותך המהירה!
לצערי מבינה את תשובתך ובהחלט  מה שנאמר בשולי הדברים מהווה חומר למחשבה.
אינני זקוקה למסמך או סממן חיצוני שיעיד על נישואים ביני לבין זוגי אלא הכרה של הקב"ה בזוגיות ובאהבה שלנו אותה יצר חרי תלאות שעברנו בשלמות מופלאה.
הכי חשוב לי למצוא דרך להינשא שתהייה מקובלת ומוכרת על ידי הקב"ה  שהרי מולו אנו עומדים לתת את הדין וממנו אנו מקווים לקבל את הברכה להצלחה בהמשך דרכנו, ומשם נובע הניסיון להינשא עפ" י ההלכה.
ממעט ידיעותיי נישואין עפ" ההלכה זו הדרך הטובה ביותר.
אשמח לעצתך מהי החלופה "הקרובה ביותר" לקב"ה בה נוכל להינשא, אם יש כזו.
תודה רבה רבה!

———————————————————-

מיכי:

ל' שלום רב.
לצערי איני מכיר חלופה כזאת, אלא אם ייבדקו לעומק שורשיו של בן זוגך ויתברר שאינו כהן או שקידושייך הקודמים לא תקפים ולכן אינך גרושה. אבל איני יודע כיצד עושים בדיקה לגבי כהונה. זה סיפור מסובך עם סיכוי קלוש למדי.
כל טוב,

———————————————————-

ל':

לגבי שורשיו- בדקנו וכנראה שהוא כהן ( היו כץ במקור, לאביו הכהן מותר הכל  ואימו לא חטאה ופשעה ולכן לא איבדו את הכהונה.. ).
לגבי קידושיי- כשנה וחצי אחרי שהכרנו עברתי הפלה וחששתי שהסיבה לכך היא שקידושיי הקודמים לא נסתיימו  מכיוון שהייתי עם הגרוש שלי אחרי הגירושין.
על מנת להסיר את הספק פניתי אליו והתגרשנו שנית (גט לחומרה).
האם יש בכך, בדרך כזו או אחרת, כדי להתיר את נישואי לבן זוגי הנוכחי?
אולי עצם היותו איתי בתקופה שלפני הגט לחומרה מסיר את כהונתו?
שוב תודה וסליחה על ההטרדה. מניחה שאתה מבין כמה חשוב לי הדבר וכמה צער יש לי כאדם מאמין שלא אוכל להינשא לבן זוגי כדת וכדין.
ושאלה אחרונה (אשתדל):
אומנם לא אעזוב את בן זוגי לעולם – הוא קרן האור בחיי, אך אשמח לשמוע את דעתך- האם עלינו להיפרד ובמידה ולא מה ביכולתנו לעשות כדי להכשיר את יחסינו או לפחות לצמצם את גודלו של החטא בעיני הקב"ה.
שוב תודה וסליחה על ההטרדה!
בברכה

———————————————————-

מיכי:

שלום ל'.

שאלת העונשים והנקמות המיסטיים (למה היתה הפלה) זרה לי. אני לא הייתי תולה שום אירוע שקרה לך במעשה כזה או אחר שעשית. מבחינתי מה שקובע הוא ההלכה ולא ספקולציות מטפיזיות.

בכל אופן, לפי מה שאת מתארת נראה לי שאין מוצא. על פי ההלכה אתם אמורים להיפרד ולצערי הרב אני לא יודע להציע לך משהו אחר. ברור לי שזה ניסיון קשה ביותר, אבל איני רואה מוצא אחר שהוא קביל הלכתית.

כל טוב והצלחה רבה.

עוזי לב הגיב לפני 7 שנים

הרמב"ם (בתש' מובא בכס"מ איסו"ב) מספר איך היה עושה במצרים נישואין של אשה קטלנית אף שעפ"י ההלכה הדבר אסור, מכיוון שהם חלים בדיעבד (וגם זה המצאה שלו).

במה זה שונה? כי זה דרבנן?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

לא הבנתי. ואם זה לא שונה, אז מה? לערוך קידושין באיסור זה סיוע לעבירה.

עוזי לב הגיב לפני 7 שנים

בסך הכל הראיתי שיש תקדים הלכתי שכן עושה זאת

עוזי לב הגיב לפני 7 שנים

ציטוט מדברי הרמב"ם (מובא בכס"מ איסו"ב פכ"ב הל"א):

ואע"פ שיש חכמים שסברו שלא תינשא, אומרים לה אם תמצאי מי שיקדש אותך לא נחייבנו לגרשוהיו מערימים ומקדשים בפני שני עדים ואח"כ כותבין לה בי"ד כתובה וכניסין אותה לחופה ומברים שבע ברכות…וכן עשינו אנחנו במצריים..

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אז מה המסקנה? מעתה יש היתר לערוך קידושי עבירה? לכל היותר ניתן להישאר בצ"ע על הרמב"ם.
אבל גם זה לא נכון (אמנם לא בדקתי בפנים). הוא טוען שיש הסוברים שזו עבירה אבל גם הם מסכימים שאם יש רב שסובר שלא הוא יכול לקדש והם לא יקפידו עליו ולא יכריחו לגרש. הרמב"ם עצמו מעיד שבמצרים זה מה שעשו. לכן לדעתי לא כתוב שם את מה שאתה אמרת. אבל כאמור לא ראיתי כעת בפנים.

מושה הגיב לפני 7 שנים

מה יקרה כבר- למה חסרים כהנים כשרים לכשיבה המקדש?
שיתחתנו כהלכה וילדיו יפסלו מכהונה מה נעשה?! עדיף שההלכה תתן להם לחיות באיסור?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

עוזי,
כעת ראיתי. זה בפכ"א (לא כב). ואכן כדבריי.
אגב, גם לשיטת האחרים אין בזה איסור ממש אלא סכנה.

אורן הגיב לפני 7 שנים

לגבי המענה האחרון שכתבת, האם לא עדיף שהם ימשיכו לחיות כזוג ללא חופה וקידושין? או שאולי עדיף שיעברו על הלאו של נישואי גרושה לכהן פעם אחת וימנעו מבעילות זנות רבות?

חוץ מזה, לגבי המענה הראשון, אם נניח היית מכיר דרך טכנית שהם ינשאו רק שהיא כרוכה באיסורים הלכתיים ומוסריים, האם מותר היה להגיד אותה? או שבמקרה כזה צריך להסתיר את האמת כדי שלא לאפשר להם לעבור איסורים (לפני עיוור או אולי מסייע)?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

ככלל, אני לא נוהג לייעץ איך למעט איסורים. אם משהו הוא אסור אז הוא אסור. יש לי מאמר על כך במידה טובה תשסז.
את השאלה השנייה לא הבנתי. הדרך להינשא היא פשוט להינשא. אלא שזה כרוך בעבירת לאו (אבל הקידושין תופסים).

אורן הגיב לפני 7 שנים

אם הבנתי נכון את כוונת השואלת, כל מה שמעניין אותה זה להימצא במצב שהיא ובחיר ליבה נשואים מבחינת הקב"ה (כלומר נשואים הלכתית), גם אם זה כרוך באיסור (המניע שלה הוא כנראה צורך רגשי פסיכולוגי בשילוב עם עניינים מטפיזיים). נראה לי שהיא מבינה כרגע שבלי רב מסדר קידושין לא ניתן להגיע למצב הזה טכנית. מה שחשבתי שנמנעת מלענות לה תשובה על זה, זה כדי שלא לאפשר לה לעבור על איסור. כלומר אם היא לא יודעת איך עוברים על האיסור, היא לא תוכל לעבור עליו, ולכן למה לספר לה, אולי יש בזה איסור לפני עיוור או מסייע.

גם אם זה לא המצב, אני שואל באופן כללי, אם מישהו רוצה לעשות מעשה שכרוך באיסור הלכתי כלשהו, והוא כרגע לא יודע איך לעשות את אותו מעשה מבחינה טכנית, והוא שואל אותי איך לעשות את המעשה. האם מותר לספר לו? או שעדיף להתחמק ולהשאיר אותו בבורותו כדי למנוע ממנו לעבור על האיסור (בדגש שזה איסור הלכתי בלבד ללא פן מוסרי, ויש לאותו אדם תועלת כלשהי בעשיית אותו מעשה).

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אני עדיין לא מבין את השאלה. אם הוא רוצה לעשות מעשה איסור למה שאייעץ לו איך לעשות זאת? לא אמרתי שעדיף להתחמק, אלא לומר לו ישירות שאינך מייעץ כיצד לעבור איסורים.

אורן הגיב לפני 7 שנים

נניח שיש לו צורך גדול (נפשי/פיזי/ממוני) לעשות את אותו מעשה שכרוך באיסור הלכתי (לא מדובר בעושה להכעיס אלא לתאבון). מצד אחד, אם אני אמנע ממנו את המידע של איך עושים את אותו מעשה, אז אני פוגע בו מכיוון שאני מונע ממנו את אותו צורך גדול. מצד שני, אני מאפשר לו לעבור איסור שהוא כנראה יעבור עליו, מה שעד כה הוא היה אנוס ולא יכל לעבור עליו.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

עדיין לא מבין: אם זה אסור למרות הצורך למה שאני אסייע לו בזה? מה זה שונה מכל איסור אחר? ואם זה מותר בגלל הצורך אז ברור שאפשר ואולי צריך לומר לו.

ישראל לוי הגיב לפני 6 שנים

לאורן, למה זה איסורי בעילת זנות זה לא יותר גרוע מפילגש.
ואגב האיסור הוא לא פעם אחת, אלא בכל בעילה בין אם נשואים בין אם לא, עד כמה שזכור לי.

אנה הגיב לפני 2 שנים

אם אחד העדים בקידושין הראשוניים היה איש לא שומר שבת- האם זה יכול להיחשב כבעיה ולבטל את הקידושין ולהתיר לגרושה להינשא לכהן?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

זה אפשרי (אם הוא מחלל שבת בפרהסיא). צריך לברר זאת בבי"ד.

השאר תגובה

Back to top button