ניתוח מידע

שו”תקטגוריה: כלליניתוח מידע
יוגב שאל לפני 3 שנים

שלום הרב מיכי
רציתי לדעת האם יש לך שיטה/תבנית אותה אתה מיישם על מנת לפרק ולנתח מאמרים, פוסטים, ספרים או כל סוג מידע אחר? יוצא לי לקרוא המון מידע, אך כשזה מגיע לכתיבה, פירוק וניתוח ביקורתי, אני מוצא עצמי תקוע. אני בטוח שזה דורש המון ניסיון ושאין פתרונות קסם, אלא לשבור את הראש. בנוסף אני כרגע במכינה אקדמית ומשוכנע שאלמד לעשות זאת במהלך התואר עצמו. למרות זאת, אני מאוד נהנה לקרוא ולראות איך הרב מפרק ומרכיב מחדש טיעונים וכל סוג מידע אחר. אשמח אם תוכל לשתף אותנו איך עושים זאת נכון (בהנחה שיש לרב איזושהי תבנית או שיטה), או לפחות לתת בסיס טוב להתחלה. אני בטוח שזה יעזור פה להמון אנשים, בוודאי לי.
תודה רבה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

כבר נשאלתי על כך, ואין לי תשובה פשוטה. בעבר העברתי קורסים לקריאה ביקורתית במכללת קרית אונו. אבל זה נתן כלים ולא אלגוריתם. אגב, אני לא חושב שלימודים אקדמיים נותנים לך את הכלים הללו. אולי קצת, אבל בסוף הכל תלוי בך.
מה שניסיתי ללמד בקרית אונו הוא לקחת את המאמר ולסכם לעצמך אותו (ולהתאפק לא לגבש עמדה משלך, ובטח לא לתת לזה להשפיע עליך). לאחר מכן לנסח אותו בצורה של טיעון לוגי (הנחות ומסקנה). לאחר מכן לבחון כל הנחה האם אתה מסכים, ואם לא – למה לא. ואז לבחון את ההיסק מההנחות למסקנה. בסופו של דבר לראות האם אתה מסכים למסקנה עצמה והאם היא אכן נובעת מההנחות, והאם ההנחות הן סבירות. חשוב להבין שאלו שלוש שאלות בלתי תלויות.
אני חושב שאם תתאמן על מאמרים שונים ותנסה להפעיל עליהם את המתודה הזאת, תראה שאתה משתפר מאד. ראיתי זאת אצל תלמידיי שם. אחת האינדיקציות לשיפור היא אם תגלה שמאמרים שמעוררים אצלך נוגדנים, אחרי ניתוח אתה פתאום רואה שהם דווקא הגיוניים ומסכים, או לפחות מסכים חלקית. זה אומר שאתה עובד נכון (כלומר לא מהבטן).

Back to top button