ספרי הרב

שו”תקטגוריה: מחשבהספרי הרב
אלחנן שאל לפני חודש 1

שלום וברכה הרב מיכי,
זה זמן מה שאני קורא בבלוג נכבד זה, ומחכים המון.
בעוברי בין בתריו, נוכחתי בעמקותו ובהיגלות נגלות תבונתו של הרב.
הבנתי שאם אני רוצה להעמיק יותר, ולא להרגיש יותר דתי מתנצל, כדאי מאוד לעבור על הספרים שלך.
אממה, שעם כל הערכתי הרבה, ישנם לא מעט דברים שלא ישבו על ליבי מדרכי הרב ומגישותיו. ע”ע תפילה, השגחה, ניסים, תנ”ך ואידך הנהו מילתא דלא חשיבי (באופן זה או אחר) בעיניך.
אני ממש לא רוצה להיכנס לדיון בנושאים אלו, אלא שאלתי ובקשתי,
אם לפני הרב טוב, תינתן לי עצה מלפני הרב, באילו ספרים מתוך כל ספריו (כולל הטרילוגיה) אינם נוגעים באינטרפרטציה המקורית-שונה-משונה שלך, ואוכל להחכים ולהשביע רעבוני.
אשמח עד מאוד, אם צריך לקבל סינון גם בתוך הספרים עצמם.
אני יודע ששאלה כזאת אולי קצת מתישה-מעצבנת, אך תורה היא, וללמוד אני רוצה. יותר מצריך.
תודה רבה רבה.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לצערי איני יכול לתת לך סקירה כזאת. ספרים שעוסקים במחשבה יהודית יש רק את הטרילוגיה. כך שבשאר הספרים הדיון אינו רלוונטי. בטרילוגיה אתה תצטרך להחליט לבד אם ומה לקרוא ומה מתוך זה לקבל. אם אתה מקפיד לא לקרוא את מה שאינך מסכים לו, אני מאד ממליץ לא לקרוא מאומה מכל מה שכתבתי.
בהצלחה. 

לוחות ושברי לוחות הגיב לפני חודש 1

כל הקוורטט הוא כזה. ספרים של הרב מיכי הישן זצלל”ה שגעגועינו אליו גדלים מיום ליום. ספרים בני 10-20 שנה.
שתי עגלות וכדור פורח, אשר ישנו ואשר איננו, אנוש כחציר. ספרים כמעט ישיבתייים קלאסיים שמאוד מעשירים ובהחלט מביאים למצב של דתי לא מתנצל.
https://www.beitel.co.il/items/1347569-%D7%A9%D7%AA%D7%99-%D7%A2%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%9B%D7%93%D7%95%D7%A8-%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%97-%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%90%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D

קשקשני הגיב לפני חודש 1

אלחנן. הרב הבין שאתה מתכוון דווקא לספרים במחשבה יהודית (כלומר בהינתן תורה וגמרא). אכן לזה התכוונת? כתבת משהו על ‘דתי לא מתנצל’, ואני לא חושב שדתיים מרבים להתנצל על פרטים השקפתיים.
או שאתה רוצה גם ספרים להוכחת קיום ה’ (ספר ראשון בטרילוגיה, והמחברות). בנייה מסודרת של הכח האמוני הכללי (שתי עגלות, אמת ולא יציב). חיכוכים למיניהם בין מדע לאמונה (אלוקים משחק בקוביות. וגם ‘את אשר ישנו’, זה שם על הדרך); בחירה חופשית (אנוש כחציר, מדעי החופש). הפילוסופיה המשפטית של ההלכה (רוח המשפט. גם ישרש שרשיו שהתחלתי לקרוא לאחרונה מאז שנודע לי שהוא נמצא באתר גלוי לכל העמים). הנ”ל הם ספרים שעוסקים בנושא הכללי אבל לפי דרכך תוכל ללקוט משם עניינים שנוגעים גם דווקא לדת (או ליהדות).
המידות שהתורה נדרשת בהם (מידה טובה, ב’ ספרים ראשונים בלוגיקה תלמודית). מאמרים בנושאים מגוונים? שיעורים בלמדנות והלכה? אם תמקד מה אתה מחפש סביר להניח שמי מהקוראים יוכל לענות לך.
חוץ מזה שבמקום שנפתח דיון בנושא פלוני הדבר נעשה במפורש ואי אפשר לפספס שכעת נפתח דיון בנושא פלוני, כך שאם אתה לא מעוניין לקרוא (משום מה) אז זאת העצה היעוצה על כל הארץ וזאת היד הנטויה על כל העמים, לאחוז כמה דפים בין אצבע לאגודל ולדפדף חיש. והנני להמחיש: https://gph.is/g/Znnr6eJ.

אלחנן הגיב לפני חודש 1

תודה רבה לכל העונים בכלל, ולרב בפרט.
קצת חבל לי שהרב משליך אותי אחרי גוו, ולו רק להחכים ולהרחיב כמיסת הפנאי.

מאחר והקישורים הנ”ל חסומים לי (משום מה), אשמח לקבל תסקיר קצר כל הנושאים שהועלו כאן, היינו מציאות ה’, הוכחת קיום מעמד הר סיני, מחויבות להלכה על אף הלכותיה המוזרות משהו, פוסטמודרניזם והפייק הטמון בו, תורה ומדע.
זה בגדול 🙂
אילו מהספרים עוסקים באופן ישיר או עקיף בנושאים אלו?

לשאלותיך (לאלחנן) הגיב לפני חודש 1

לאלחנן – שלום רב,

חומר רב בשאלות האמונה בה’ ובהשגחתו, תורה מן השמים ומעמד הר סיני, אמונה מדע, והלכה ומוסר – תמצא באתר ‘לדעת להאמין’ של ‘מכון ידעיה’.

בברכה, ש”צ

גנימין המקורי הגיב לפני חודש 1

אלחנן. לנושאיך
* מציאות ה – ספר ראשון בטרילוגיה (ו4 המחברות הראשונות).
* מעמד הר סיני – שם ומחברת חמישית.
* מחויבות להלכה על אף וכו’ – יש מאמר על למה לציית לה’ (מה שנקרא כאן הכרת טובה אונטית). על המחויבות לדברי סופרים (כפרשנים ו/או כמחוקקים) יש בספר רוח המשפט. על המחויבות לגמרא לא זוכר כרגע איפה נכתב. על התפיסה האפלטונית ההלכתית יש במאמר (מדהים. לא פחות) שנקרא ‘מהי חלות’. על היחס בין הלכה למוסר נכתב בכמה מקומות (לא יודע להפנות, יבואו אחרים).
* פוסטמודרניזם והפייק – תשמע זה כבר כל הקוורטט כולו. אבל זרוק חוטרא לאוירא אעיקריה קאי – הספר שתי עגלות וכדור פורח (שנמצא באתר! לא יאומן כי יסופר. https://mikyab.net/%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%99%d7%9d/%d7%a1%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%9d) ו/או הספר אמת ולא יציב.
* תורה ומדע – כללי מידי, לא יודע.

מעיין הגיב לפני שבוע 1

אתם מזכירים כאן “מחברות”, בנושאי אמונה וכו’ היכן אפשר לקרוא אותן?

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

תחת הלשונית ‘שונות’ כאן למעלה.

מעיין הגיב לפני 6 ימים

תודה

השאר תגובה