עבודת הבורא

שו”תקטגוריה: מטא הלכהעבודת הבורא
קובי שאל לפני 2 שנים

שלום ,
רציתי לשאול את הרב את השאלה הבאה:
אלוהים הוא מושלם לכן ממילא לא ייתכן שהמצוות שאנו עושים יעזרו לו. או שהוא צריך אותנו.
הוא נתן לנו מצוות , אם ככה אין מוצא אלא לטעון שהמצוות הם בשביל לתקן חיסרון שנמצא בנו למשל כדי להוות סיבת עצמנו יחסית, או בגלל חיסרון הנמצא במקום אחר בבריאה. בכל אופן, לפי זה בעצם אני עובד את עצמי ולא אותו.
מה הרב חושב על כך? האם אנו למעשה עובדים את עצמנו? כיצד ניתן לקיים בשביל אלוקים משהו אם הוא לא צריך אותנו? האם אלוקים שלם פירושו שלא ניתן לעבוד אותו? ואם ניתן למה הוא נתן מצוות סוף סוף…?!?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

זה נוגע למה שכינו הראשונים “העבודה צורך גבוה”, כלומר הוא כן צריך אותנו ואנחנו עובדים עבורו. וזהו “תנו עוז לאלוהים”. אין פירוש הדבר שהוא לא כל יכול. הוא יכול ולכן הוא בורא אותנו כהשלמה עבורו.
באופן עקרוני לא ייתכן שעבודתנו היא עבור עצמנו מפני שאז היה עליו לא לברוא אותנו וממילא לא יהיה צורך גם בעבודה. אנחנו + עבודתנו דרושים עבורו.
הרב קוק באורות הקודש ח”ב דן בבעיית השלימות וההשתלמות. הוא אומר שאחת השלימויות האנושיות היא ההשתלמות (התהליך בו אנחנו נעשים שלימים יותר). השלימות הזאת לא יכולה להיות קיימת אצל הקב”ה כי הוא כבר מושלם ולא יכול להשתלם. לכן הוא ברא אותנו חסרים ודרך ההשתלמות שלנו הוא ניחן בתכונה של ההשתלמות. העבודה עבורו היא להשלים את עצמנו ואת העולם.
לחידוד משמעות הדברים ראה כאן: https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%97%D7%99%D7%A6%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%96%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%9F-%D7%95%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%AA1/
 

קובי הגיב לפני 2 שנים

תודה רבה, אך כתבת “הוא (כל) יכול ולכן הוא בורא אותנו כהשלמה עבורו.”
אינני חולק מצד כל יכולותו. אני מדבר מצד שלמותו ואם הוא אכן שלם אז לפי דבריך למה הוא בכלל ברא אותנו מלכתחילה?

אם הבנתי נכון, אתה טוען שקודם הבריאה לא היה בו חיסרון של השתלמות. רק *שלאחר* הבריאה -כאשר הוא יצר חיסרון בעולם כדי שהעולם יוכל להשתלם. אז נוצר בו בממילא חיסרון כזה בו.
אני צודק? אך אם כך, למה הוא יצר את העולם מלכחתחילה?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא. אני טוען שהיה בו חיסרון שהושלם על ידי בריאתנו. אבל הדיבור על כך שיש בו חיסרון הוא רק בהשאלה. שלימותו עשויה כך שהוא קיים לבדו עד שלב כלשהו ומאז נוצרים אנחנו ומשתלמים. כל זה יחד הוא צורה של יצור שלם. כל זה (עד כמה שאפשר בכלל לדבר על תהליך אינסופי כזה) הוא תהליך אחד ארוך של השתלמות.

קובי הגיב לפני 2 שנים

כתבת במאמר שם על חיציו של זנון, שקיים תהליך ללא נפק”מ מעשית כפי כדור בעל מהירות שמתנגש בקיר.
שם טענת שגם אצל אלוקים זה אותו דבר שאין באמת חיסרון והמושג של השתלמות הוא פוטנציאלי טהור.
אם כך, כאן אתה סותר את עצמך, שאתה טוען שאכן הוא בעל חיסרון.
יתירה מכך, במידה ואכן מתקיים השתלמות ללא נפק”מ במציאות מדוע נברא עולם חסר להשתלם.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לק”מ. ה”חיסרון” שלו הוא שאינו יכול להשתלם.
העולם נברא כדי שההשתלמות הפונטציאלית תצא על הפועל (על ידי מעבר לשלימות גדולה יותר בפועל). גם במכניקה הפוטנציאל (=מהירות, תנע) כן יוצא אל הפועל, אם לא דרך שינוי מקום (כשאתה ליד קיר) אז דרך חום, עיוותים מכניים וכדומה.

אליעזר הגיב לפני שנה 1

“באופן עקרוני לא ייתכן שעבודתנו היא עבור עצמנו מפני שאז היה עליו לא לברוא אותנו וממילא לא יהיה צורך גם בעבודה. אנחנו + עבודתנו דרושים עבורו”.
לא הבנתי למה לא יתכן, אפשר שראה שאם יברא אותנו אנו נהנה בטובה ולכן ברא אותנו, אף שהוא אישית אינו נצרך לכך,

איתי הגיב לפני שנה 1

וע”ז אמר הפסוק “אם צדקת מה תיתן לו” ועי’ רמב”ן פרשת שמיני באריכות.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אם אנחנו לא נמצאים אז לא ייתכן לומר שבריאתנו היא עבורנו. הרי טרם שנבראנו אין “אנחנו”. זה מקביל לשאלת ההולדה בעוולה שנדונה במאמרי על הכרת הטוב. אם הקב”ה עושה כעת מעשה ואין בעולם מאומה מלבדו אז זה נעשה עבורו. אין מישהו אחר שתוכל לומר שזה נעשה עבורו. גם הצורך להיטיב לאחרים הוא צורך שלו, ולכן בריאה למטרה זו גם היא נעשית עבורו.

השאר תגובה