עזב אלוהים את הארץ

שו”תקטגוריה: אמונהעזב אלוהים את הארץ
אליסף שאל לפני 3 שנים

שלום הרב מיכי
מדוע עקרוני לך לטעון שלא קיימת השגחה.
כבר חז\\\”ל הרגילו אותנו להתנהג בדרך הטבע, אולי הסיבה שכיום קורות האדם זה גורלו ואין מעורבות אלוקית זה בגלל שאין מעורבות ניסית אלא כפי שמכנים \\\”הנהגה טבעית\\\”. מה אכפת לי אם הנהגה טבעית זה הגדרה מכובסת ל-עזב אלוהים את הארץ או שעזב אלוהים זו הגדרה מכובסת ל\\\”הנהגה טבעית\\\”. הסקת שיש אלוהים, שהוא בחר בעם ישראל בסיני, שעשה ניסים, ושהיה לו מעורבות, למה פתאום היום לא? אנחנו באותו כדור הארץ, צאצאים של אותם בני אנוש.
לי, בהפוך על הפוך קיימת התחושה שכמו שיש לך ולי אינטואיציה שכיום אנחנו חיים במציאות בלתי מושגחת כך גם היה בעבר, ורק בגלל שהיה העדר מדע, בורות, ואמונה שכל איתן טבע הרי הוא מוערבות של הבורא, נוצרה התחושה אצל האנשים שהאלוה לידם פועל עושה ומצווה.
בכל מקרה אני שואל “אליבא דשיטתך”.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא הבנתי את השאלה. זה לא בהכרח חשוב לי. זו פשוט האמת לדעתי. מה אתה מציע: שאסתיר זאת? למה להסתיר? וחוצמזה, יש לזה חשיבות כדי שאנשים לא יחיו בסרט ולא יפתחו ציפיות.

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

אליסף,
לעניות דעתי זה חשוב מכמה בחינות. מצד עצם ידיעת האמת. לכאורה יש ערך לחקור מה האמת ולא לחיות בשקר.
מבחינה מעשית – אני שומע הרבה סיפורים של הסתמכות על הקב”ה שגורמת לרפיון ידיים שבתורה גורמת להרבה נזקים (אנשים אומרים: “לעשות השתדלות”, כלומר בעצלות).
בנוסף לכך, שמעתי על אנשים שנטשו את קיום המצוות עקב משבר באמונה של השגחה, וזה יכול להיות להימנע אם מלכתחילה לא היו מחזיקים בה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ע”ע הרב קנייבסקי ותורה מגנא ומצלא.

אליסף הגיב לפני 3 שנים

הבנתי, תודה.

השאר תגובה

Back to top button