על סיפור הבריאה

שו"תקטגוריה: תורה ומדעעל סיפור הבריאה
שואל שאל לפני 7 שנים

איזה הסבר מניח את הדעת יש על סיפור הבריאה שנכתב בתורה בהתחשב בעובדה שהאבולציה ככל הנראה היא תאורייה מוסכמת. הרי התהליך האבולוציוני ודאי שלא נעשה במספר ימים ספורים. אני מתאר לעצמי שההסבר יהיה בסגנון של "ודאי שאין כוונת התורה לימים ממש שהלא אלוקים אינו מוגבל בזמן או מקום ולכן ישנו הסבר עמוק כלשהו שמיטיב לומר שהסיפור כולו הוא רק משל וכו'" אלא ששוב זה מחזיר בי את התהיה האם הסיבה להסתכלות הפשטנית מדי לבריאת העולם היא אינה פרי של אותה תקופה בה ניתנה התורה, והפרשנות העמוקה לסיפור הבריאה הוא כיסוי לאותה הבנה פשוטה ובעייתית שהייתה מקובלת בעבר הרחוק. בנוסף, לאחרונה באחד משיטוטי ברחבי המרשתת נתקלתי באתר של אתאיסט משכיל בשם עידו עדי שנדמה שחלק ניכר מהקמת האתר הייתה כדי להפריך את ספריך. הוא טען לי שענית לו על חלק מהטענות שלו (שאגב עושים רושם שנכתבו על ידי אדם מבין) ועניין אותי לדעת היכן ניתן למצוא את התשובות. וכן מה הנך מגיב בקשר לביקורת שלו על חוסר ההתמצאות והידע שלך בנושא הביולוגיה. מה שלטענתו גורם להטעיות רבות בנושאים רבים שנכתבתו בספריך.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
זה לא שייך לשאלה אם אלוקים הוא מעל הזמן או לא. שאלה רלוונטית יותר היא מהו יום (בוודאי לפני שהיתה שמש ברקיע). אולי יום הוא תקופה כלשהי, ואולי התורה לא נכנסת לפרטים בגלל שהיא ניתנה בתקופה שבה זו היתה התמונה הפיסיקלית. עוד יש לזכור שאחרי הבריאה הזמן זרם בקצב אחר לגמרי (בגלל צפיפות המסה). בקיצור, איני יודע מה התשובה אבל מכיון שיש כמה אפשרויות אני לא עוסק בזה.
לא זוכר את השם עידו עדי, ולא זכור לי שעניתי לו (אבל אולי. אני עונה לרבים מאד ואיני זוכר אותם). רק שתי הערות למה שהבאת: 1. אין שום קשר לידע בביולוגיה. ספרי מיועד בעיקר להראות את זה, ואני כבר מותש מרוב "ידענים" שחוזרים כל הזמן על השטות הזאת. 2. מדובר בספר אחד (אלוהים משחק בקוביות) ולא בספרים. ככל הזכור לי, אין לי ספר אחר שעוסק בביולוגיה.
——————————————————————————————
שואל:
לדוגמה הוא מזכיר שם את נושא הטווס שהזכרת בספרך שזנבו הארוך הוא סתירה בעצם לאבולוציה מכורך זה שזנבו מזמין טורפים.  ונושא זה לכאורה כן נוגע בביולוגיה. הזכרת אמנם שהביולוגיה איננה קשורה לאבולציה מסיבה זו שאי אפשר לפרוך בשום צורה את התאוריה הזו אלא שעל זה הוא תמה וטוען בתוקף שראיה זו היא תוצאה של חוסר ידע. דהיינו, כדי לפרוך את ההקשר בין האבולוציה לביולוגיה, גם כן זקוקים לידע בביולוגיה.
——————————————————————————————
הרב:
כל הטענות הללו נענו בספר עצמו. מעבר לזה ובכל מקרה, כל הדיונים על האבולוציה, ובפרט על היותה בת הפרכה או לא, לא קשורים לשאלת האמונה שהיא נושא הדיון. כפי שכתבתי לך, כבר עברתי כל כך הרבה ויכוחים וערעורים מהסוג הזה שאני כבר מותש.

שוע הגיב לפני 7 שנים

[מדובר באתר אתולוגיקה, של Ido Hadi]

השאר תגובה

Back to top button