עצה ללימוד תורה שיטתי.

שו”תקטגוריה: עיון תלמודיעצה ללימוד תורה שיטתי.
שמחה שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!
ראשית רציתי לציין שמיום שהתוועדתי לספרי הרב ולאתר, אני קורא בשקיקה נהנה ומחכים מאוד תודה רבה!
רציתי לבקש אם הרב יוכל לתת לי עצת אמת בבעיה שמקשה עלי מאוד. גדלתי בישיבות ליטאיות, נהנתי מדרך הלימוד הישבתית התקדמתי בה מאוד, ותמיד מצאתי את עצמי בין בעלי הדעה בסוגיות השונות. לצערי כדרכם של רבים על אף ההנאה והטעם שהיו לי בלימוד, השקעתי את כל כוחי בעמקות ומחשבה על נושא זה או אחר, וזנחתי לאורך השנים את הלימוד השיטתי של המסכת, שלא לדבר על לימוד שיטתי הלכתי. עם הזמן בשנים האחרונות גם קביעות הזמנים הלכה ודעכה עד שהייתי לומד מעט פה ומעט שם, “מדבר הרבה בלימוד”, מבריק בסברות ורעיונות, אך כמעט ולא לומד באופן סדיר וכמובן שלא נשאר ביד עם שום ידע שיטתי.
המצב היום הוא שאני בן 26, ותקופה ארוכה שכמעט ואיני לומד גמרא כלל, יש לי יכולת די גבוהה בלימוד בדרך הישיבתית, אהבה גדולה לתורה ורצון להיון גדול בה,וכאב גדול על מצבי שלא נותן לי מנוחה, פעמים רבות אני חושב לחזור פעם אחת כבר אל הסטנדר ולסיים עם זה לתמיד, אך אני מרגיש חוסר משמעות עצום לעשות מעשה, אני מרגיש שיש איזה שהוא פער שלעולם לא אוכל להשלים, אני עומד מול שתי אפשרויות, אפשרות אחת היא לחזור ללמוד כפי שהורגלתי, דבר שכבר אין לי חשק לעשותו והוא נראה לי חסר משמעות, משום שמה יועיל לי עוד דיבור בלימוד, עוד עיון כזה או אחר שייצטרפו ל”קרעים קרעים” ששוקעים בזכרוני. או להתחיל ללמוד גמרא כסדר דבר שנראה לי גדול עלי ביותר וגם כן חסר משמעות, משום שמה יועיל אם אדע מסכת אחת כשיש לפני אוצר אדיר בלי סוף של ספרים, ארון הספרים היהודי עומד מולי כחומה אימתנית, ואנוכי משול לאותה ציפור המנקרת ממנו גרגר ועוד גרגר…
בזמן האחרון גמרתי בלבי שאין לי כבר זמן, השנים נוקפות ועוד לא עשיתי דבר, אני מוכרח כבר לעשות עם העניין הזה משהו, להציל את עצמי לפני שיהיה באמת מאוחר, אך היאוש הגדול לא נותן לי לעשות שום מהלך של אמת, אני יודע שאין קיצורי דרך, אני יודע שאין ברירה ואני חייב לעמול רבות כדי להחזיר את הספינה לחוף, אך אולי יש לרב איזה עצה של אמת, איזו שהיא דרך סדורה לקנות את הקניין האדיר הזה, כך שמצד אחד לא אהיה עסוק בלגרוס גמרות ולנסות להספיק מה שכבר הפסדתי, ומאידך לא אהיה עסוק בסתם לימוד של עוד עניין כזה או אחר דלא חזי לאיצטרופי, ובעיקר, למצוא דרך שבה ארגיש משמעות ממעשי שארגיש שאני הולך לחיות בתורה ולהנות מיגיעתה, כפי שהייתי נהנה תמיד ביגיעת התורה, ולא כבעל תשובה המתייסר בחטאיו ומנסה לסור מן הרע בכפיפות קומה ובקבלת הדין.
שוב תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
אני חושב שאתה מפספס בהגדרת המטרה. המטרה אינה לשלוט בכל מה שנכתב. לענ”ד המטרה היא לפתח תמונה תלמודית משלך, והספרות הפרשנית היא אמצעי עזר. אכן, ממש לא מומלץ לדבר בלימוד ולעשות דברים באקראי.
לכן אני מציע שתנסה ללבן סוגיא אחרי סוגיא בעומק ורוחב, ואם אפשר אחרי כל סוגיא לכתוב מאמר, או ספר, או לתת חבורה על זה. ואל תחשוש מפני ההספק. לא עליך המלאכה לגמור.

שמחה הגיב לפני 2 שנים

בוקר טוב הרב ותודה רבה על תגובתך!
חשבתי על דבריך ואכן נראה לי שעניין הכתיבה יכול מאוד למקד אותי ולתת לי סיפוק, בנוסף התחברתי לרעיון של לימוד סוגיה ונסיון להקיפה, והתיחסות אליה כאל דבר שלם בפני עצמו. אחשוב על הדברים ואנסה להשיבם עוד אל לבי…
אם אפשר ברשותך עוד בעניין הזה, מתנצל אם אשמע מעט טרחני או קטנוני, אין כוונתי לדקדק בלשונך ולהטריח, אלא רק באמת לברר הדבר לאשורו, כי בנפשי הוא.
כתבת לימוד סוגיה אחרי סוגיה, ומהו הסדר המועדף לאותם הסוגיות, האם כדאי לחפש קשר ביניהם, האם בזה יש לרב איזו המלצה או ממש לקפוץ מסוגיה לסוגיה בכל הש”ס כאוות נפשי?
בנוסף האם יש סוגיות מסוימות שמנסיונך כדאי להתחיל בהם, שיש בהם איזה רוחב או עומק מיוחד, או שיש בהם יסוד גדול לשאר סוגיות? אשמח מאוד לדעתך.
תודה רבה!

mikyab123 הגיב לפני 2 שנים

אין סדר למשנה. במקום שליבך חפץ. אבל כל נושא כדאי לנסות למצות ולסכם.

השאר תגובה