פונדקאות‎

שו”תקטגוריה: מוסרפונדקאות‎
ש' שאל לפני 2 שנים

אחרי ההתלהמות הקיצונית של השבוע שעבר מצאתי בסוף השבוע שני מאמרים המביאים נתונים ושקולים לכאן ולכן.
אשמח לשמוע מה דעתך.
 
http://www.israelhayom.co.il/opinion/574693
 
http://www.maariv.co.il/journalists/Article-653330

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

שלום ש’.
אני מכיר את הטענות ולא מקבל אותן.
הנימוק העיקרי של הועדה היה להפחית ככל האפשר את מספר הפונדקאיות מחשש ניצול. אין לי בעיה עקרונית עם השיקול הזה (למרות שאני לא בטוח שהוא נכון, כפי שהערתי בפוסט. זכותן להתפרנס כהבנתן). אבל יש לי בעיה עם היישום שלו לגבי גברים. אני לא רואה הבדל בין אישה שלא יכולה להרות לבין שני גברים הומואים שלא יכולים להראות. הם גם לא יכולים להביא ילד עם אישה כי אז יש הורים שאינם בתא זוגי, לכן ההיתממות שמבחינה בין המקרים נשמעת לי כיסוי לאפלייה.
אני משער שגם בועדה עצמה הבינו שלא תיתכן השוואה בין האוכלוסיות בגלל האילוצים הפוליטיים, ותחת ההנחה הזאת החליטו על הרע במיעוטו: לא לאפשר לגברים לעשות פונדקאות. אבל בשורה התחתונה זה מפלה ולא הגון.
אגב, הנתונים על כך שהפונדקאיות הן בד”כ ברמה השכלתית וסוציו אקונומית נמוכה, הם כמובן שטות. הרי יכולתי לומר לך את זה מראש. מי שאין לה פרנסה נזקקת לפונדקאות. מה עשית כעת כשמנעת ממנה את זה? השארת אותה בלי פרנסה במקום לאפשר לה להתפרנס כהבנתה. זהו פטרנליזם שכרגיל פוגע באלו שהוא בא לדאוג להם.
אגב, עלתה בוועדת מור יוסף עצמה הצעה של דעת המיעוט (כולל שטיינברג והלפרין, שני הדוסים) לאפשר לכולם פונדקאות וולונטרית. זה יפחית את הפונדקאיות, ימנע ניצול, וישאיר את השוויוניות. ההצעה נדחתה ולא ברור לי למה. אמנם גם שם לא היית מאפשר פרנסה לאלו שרוצות בכך, אבל זה בין כה וכה שיקול שלא מעניין את הועדה ואת הציבור.

ש' הגיב לפני 2 שנים

כמה שאלות:
1. “מי שאין לה פרנסה נזקקת לפונדקאות. מה עשית כעת כשמנעת ממנה את זה? השארת אותה בלי פרנסה במקום לאפשר לה להתפרנס כהבנתה. זהו פטרנליזם שכרגיל פוגע באלו שהוא בא לדאוג להם.”
האם אתה בעד להתיר להתפרנס כהבנתו של כל אזרח ממכירת כליה ?

2. “הם גם לא יכולים להביא ילד עם אישה כי אז יש הורים שאינם בתא זוגי”
האם אתה ממליץ לאשר פונדקאות רק להומו שחי בזוגיות ?

3.” עלתה בוועדת מור יוסף עצמה הצעה של דעת המיעוט (כולל שטיינברג והלפרין, שני הדוסים) לאפשר לכולם פונדקאות וולונטרית. זה יפחית את הפונדקאיות, ימנע ניצול, וישאיר את השוויוניות. ההצעה נדחתה ולא ברור לי למה”
האם בשורה תחתונה אתה בעד פונדקאות לכל אחד ואחת אבל רק וולונטרית ? (סותר את הנאמר בצטוט שבסעיף 1 )

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

1. בהחלט. עם פיקוח ורגולציה כמובן שלא יהיו פוילשטיקים. זהו חופש העיסוק. מותר לאדם לעסוק לפרנסתו בעיסוק שמסכן אותו כל עוד הוא לוקח בחשבון את הסיכונים ומקבל החלטה בצורה סבירה.

2. לא בהכרח. אבל אין לי עמדה ברורה בעניין זה. אם מאפשרים לאישה יחידה אז כן.
האם אתה ממליץ לאשר פונדקאות רק להומו שחי בזוגיות ?

3. הערתי בעצמי על ה”סתירה” הזאת”. מה שטענתי הוא שאם כבר לא מאפשרים חופש ורוצים לצמצם את הפונדקאות, יש לעשות זאת בצורה שוויונית, והוולונטריות היא דרך שנראית לי טובה להשיג זאת. כשלעצמי אני חושב שיש לאפשר זאת תחת רגולציה ככל שימצאו לנכון.

השאר תגובה