פרסום תחקיר עובדה על יהודה משי זהב

שו"תקטגוריה: מוסרפרסום תחקיר עובדה על יהודה משי זהב
ישראל שאל לפני 2 שנים

מה הרב חושב על דברי הרב שרלו?
https://www.inn.co.il/news/490243

לדעתי אין להם שחר. ממה נפשך, אם צריך לפרסם את זה ביום רגיל, אין שום סיבה לא לפרסם כשהוא ניסה להתאבד.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני לגמרי מסכים עם הרב שרלו. לא מדובר על גניזת התחקיר אלא על השהייה עד שיסיים את הטיפול בבי"ח. אין שום בהילות בשיעור התחקיר הזה דווקא עכשיו, ויש בשידור כזה חוסר רגישות כלפי המשפחה ואולי ריפוי ידיים כלפי מי שמטפל בו (ובטח אם הוא עצמו ישמע על כך בבי"ח). מעבר לזה, כשהוא במצבו אין לו אפשרות להגיב (אם אני צודק שהוא לא הספיק להגיב בתכנית עצמה). אם ישדרו את זה אחרי שהוא יבריא לא יקרה כלום. זה נראה לי סתם עליהום מהבטן.

מקום פטור הגיב לפני 2 שנים

האם אין הבדל האם הוא נפצע בתאונה בעל כורחו ובמקרה או גרם לעצמו ביודעין בדיוק כדי להימנע מפירסום התחקיר?
אם היה מבריא בקרוב אז באמת אין חשיבות לדחייה, אבל עוד חצי שנה שום דבר משמעותי לא ישתנה חוץ מאיבוד הפוקוס הציבורי. מצבו יישאר בעייתי או שימות. לפרסם אחרי מותו זה פחות מרתיע ומשמעותי מפירסום בחייו לבזותו בכל מידי דאפשר.

הטיעון מפגיעה במשפחה לא מובן מה הקשר למצבו הבריאותי הנוכחי. ריפוי ידי הרופאים נשמע לי מפוקפק במצב שאפילו מחבלים נכנסים לטיפולים והרופאים מתרגלים להפריד. ואם ירפו ידיהם מה קרה? אז השרץ הזה לא יזכה לטיפול האידיאלי, ביג דיל. לא תידד שנתי מעיני אם גם מחבלים לא יזכו לטיפול רפואי מיטבי.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

הסברתי הכל ואיני רואה צורך להוסיף. יש מידה רעה בריקוד על הדם ואין שום דחיפות בפרסום למעט התלהמות מהבטן. ואם כשחלף זמן הציבור לא ישים את ליבו – זו אשמת הציבור ובעיה שלו.

מתי יש צורך לפרסם? הגיב לפני 2 שנים

בס"ד פסח שני תשא"ף

פרסום עיתונאי של פרשה שאמורה להתברר בחקירה משטרתית ובהמשך בבית המשפט, מעורר רושם ראשוני של ניסיון להשפיע על בית המשפט ע"י יצירת שפיטה והרשעה ע"י העיתונות. שמשום כך אוסר החוק פרסומים העשויים להביא להטייה של דעת בית המשפט (מה שנקרא 'סוב יודיצה')

יש שתי סיבות שהיו עשויות לחייב את פרסום התחקיר: (א) במקרה שרשויות החוק 'גוררות רגלים' בטיפול בפרשה (ע"ע פרשת אהוביה סנדק ז"ל) (ב) כדי לעורר עדים נוספים להעיד בפרשה.

במקרה דנן, כבר נתייתרה סיבה (א), שהרי כבר נפתחה כבר חקירה חדשה ביחידה הארצית לחקירות הונאה, והיה ניתן להפנות את המתלוננים לשם. גם סיבה (ב) נתייתרה מאותה סיבה, שמתלוננים נוספים היודעים שנפתחה חקירה חדשה ע"י היאח"ה, היו יכולים לפנות לשם.

יש גם תמיהה על היאח"ה, לפי מה שפורסם, הציבו תצפיתנים מול ביתו של משי זהב כדי לעוצרו ביום ראשון. לשם מה? הרי הוא פנה אליהם מיוזמתו כבר לפני כמה שבועות כדי להיחקר אצלם. האם תוכנן מעצר מתוקשר כדי להרשים את התקשורת?

ותמיהת התמיהות. מישהו הפיץ מכתב התאבדות מזוייף שבו כביכול מודה משי זהב באשמתו. וכאן נשאלת השאלה: (א) אם יש עדויות מוצקות לאשמתו – לשם מה צריך לזייף 'הודאת בעל דין'? (ב) האם מי שמוכן לזייף מכתב התאבדות, לא חשוד גם על הדחת עדים?

ובקיצור: ייתכן שלמטבע יש כמה צדדים, ולא ראוי להכריע בלי לבחון היטב את כל הצדדים

בברכה, אבישי ליפמאן סוסנוביצקי דהארי

ואולי להפנות למח"ש הגיב לפני 2 שנים

לגבי טענות שהושמעו שבעבר השוטרים לא חקרו כראוי את התלונות נגד מ"ז – היה כדאי להפנות את המתלוננים גם ל'מח"ש' כדי שיחקרו את התנהלות המשטרה בעבר.

בברכה, אלס"ד

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אבישי,
כמי שדורש מאחרים לבחון דברים לפני שמגבשים עמדה, האם בחנת את שאלת הזיוף של המכתב? זו כבר עובדה ידועה שהמכתב מזויף? אני לא ראיתי זאת, אבל אולי פספסתי. וגם אם הוא מזויף, אתה רומז לכך שזו המשטרה. גם את זה בדקת?

נהפוך הוא הגיב לפני 2 שנים

לרמד"א – שלום רב,

נהפוך הוא. המשטרה מצאה בביתו של מ"ז מכתב התאבדות שבו הוא דוחה את ההאשמות. המכתב המזוייף בו הוא כביכול מודה, פורסם ברשתות החברתיות. עיין בכתבות בנושא ב'ערוץ 7'

אינני רומז רמזים, אלא אומר הפירוש. הנושא צריך להיחקר בפני גורמי חקירה מוסמכים, הן הטענות נגד מ"ז, והן הטענות ששוטרים בעבר חיפו עלי. תלונות נגדו צריכות להיות מופנות לחקירת יאח"ה, ותלונות כנגד טיפול לא ראוי של שוטרים בעבר – צריכות להיות מופנות למח"ש.

יש להיזהר משפיטה ע"י התקשורת. הפרסום נועד לעורר את הרשווית לחקור ואת העדים להתלונן. משהושגה מטרה זו – אין צורך בהמשך הפסטיבל התקשורתי.

בברכה, אלס"ד

תיקון הגיב לפני 2 שנים

פיסקה 2, שורה 2
… ששוטרים בעבר חיפו עליו. תלונות..

ועוד לבירור הגיב לפני 2 שנים

נושא נוסף שיצטרכו גורמי חקירה לברר, הן הטענות על איומים וניסויונות סחיטה כפי מ"ז בתקופה שלפני פירסום התחקיר. ראו בכתבה 'בכיר בזק"א: איימו על משי זהב במפורש: אנחנו נקבור אותך ונהרוס את משפחתך', באתר 'מעריב'.

בברכה, אלס"ד

השאר תגובה

Back to top button