פרשנות ודעות קדומות

שו”תקטגוריה: כלליפרשנות ודעות קדומות
יעקב שאל לפני 5 שנים

ב\\\”ה  לכ\\\’ הרב רציתי לשמוע מהי דעתו של הרב בקשר לנושא של עין רעה אני אישית מאוד קשה לי להתחבר לעניין זה אך אינני יודע איך מסתדרים עם כל מאמרי חז\\\”ל בעניינים אלו כגו;ן \\\”אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין\\\” אני יכול להעריך את דעתו של הרב בעניין זה אך הייתי רוצה לבקש אם הרב יכול לנמק או להביא מ\\\”מ לדעתו  בתודה יעקב

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום רב.
אני מאד ספקטי בעניין, כלומר דעתי נוטה שאין בזה ממש. חז”ל כאן מביעים עמדות שהיו נפוצות בזמנם, ואני לא חושב שיש להן תוקף. לא אספתי מקורות לעניין זה, אבל כידוע הרמב”ם השמיט את ענייני עין רעה מההלכות שלו.
על נושאים משיקים ראה כאן:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%A9%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%A8%D7%95%D7%97-%D7%A8%D7%A2%D7%94-%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%A2%D7%AA-%D7%91%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94/

A הגיב לפני 5 שנים

ראה את שיטתו של מרן רבי שלום משאש בסוגיא התלמודית (בבא מציעא, דף ק”ז עמוד א’), שעין הרע המוזכר אינו כפשוטו, ומדובר בהן על האדם עצמו שיתקן את העין הטובה שלו: “והפירוש האמיתי והנכון בדברי חכמינו זכרונם לברכה: ‘תשעים ותשעה מתים בעין הרע ואחד מיתת אדם’. אין זה כפשוטו שמתים מחמת שהטילו בהם עין הרע, אלא נהפוך הוא. שמתו בשביל שהם הטילו עין הרע באחרים.”” (“שמש ומגן”, חלק ב’ עמוד שכ”ו)
וכן פירש עוד לפניו (ורבי שלום משאש לא ראה פירוש זה) הרב משה דוד ואלי מחכמי איטליה

יש שיעור על כך של הרב משה אלחרר ביוטיוב ניתן להאזין

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לא הבנתי מדוע זה שאלו שהטילו עין הרע על אחרים הם שמתו משפר את המצב? וכי זה כן יכול להמית?
נראה שמה הטריד אותם הוא לא המיסטיקה שבעניין (כי בזה אין הבדל בין בעל העין לשני) אלא המוות ללא הצדקה (סתם בגלל עין הרע). אבל אני מוטרד מהשאלה הראשונה ודווקא פחות מהשנייה. ראה ר”ח חגיגה ה ע”א: ופתרון יש נספה בלא משפט – כגון אדם שהרג חברו. רואים שניתן למות ללא הצדקה אם האחר בחר להרוג אותך.

השאר תגובה

Back to top button