צהר

נועם שאל לפני 5 שנים

שלום הרב, מה הרב חושב על הכשרות של צהר? הטענה שאני שומע היא שגוף כמו הרבנות גם אם יש בו בעיות אסור לתקוף מבחוץ אלא לחזק מבפנים.. מעבר לכך שזה פותח פתח לרפורמים וכדומה לעשות כשרות לא באמת כשרה והחילוני/המסורתי הממוצע לא ידע להבחין ביניהם..

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אתה כנראה חדש כאן, או טרול. את הרבנות מצווה לתקוף מבפנים ומבחוץ עד קריסתה המוחלטת במהרה בימינו אמן.

נועם הגיב לפני 5 שנים

לא חדש ולא טרול אך מה אעשה ותוקפים אותי בכל פעם שאני מעז להגיד משהו רע על הרבנות ולפעמים אני לא מוצא מה לומר.. תוכל להפנות אותי למאמר שלך וכדומה שבו אתה מסביר את דעתך על הנושא?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

צחקתי. זה רק שעשע אותי כי אני כתבתי כמה פעמים את דעתי על הרבנות הראשית שמצווה לתקוף אותה ולסגור אותה, ולכן שאלה כמו זו שמופנית אליי זה כמו לשאול את גפני מה דעתו על ביקורות על מרץ או את ביבי על איראן.
לגבי דעתי על הרבנות, ראה למשל כאן:
https://mikyab.net/?s=%D7%94%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99%D7%AA

https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%A8%D7%95-%D7%90%D7%95-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%93-%D7%95%D7%A0/

ויש עוד הרבה.

י.ד. הגיב לפני 5 שנים

את עונשך על תמיכתך בהפלת הרבנות תקבל כאשר הרבנות תיפול וכל השאלות והבעיות שהרבנות מטפלת כיום יעברו אליך (כי במצעאות אין ואקום )

ושאלה לרמד"א הגיב לפני 5 שנים

אתה סומך על העירוב שמסדרת הרבנות? אתה אוכל מהכשר הרבנות?

בברכה, ש”צ לוינגר

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

י”ד, כבר מזמן לא ייחלתי לקבל עונש. תמיד יש פעם ראשונה.
שצ”ל, בד”כ כן.

ואם כן (לרמד"א) הגיב לפני 5 שנים

ואם כן, הכשירא דאכלת מיניה – לא תשדי ביה קלא!

בברכה,, ש”צ לוינגר

חוץ מאשר ‘בירה דשתית מיניה’ כל השנה, ובפסח היא אסורה 🙂

הפרטת הרגולטור? הגיב לפני 5 שנים

בס”ד כ”ו באדר ע”ח

הפרטה טובה בעסקים ובשירותים, שבהם התחרות מביאה לשיפור איכות המוצר או השירות ולהוזלת המחיר לצרכן.

ברם, כאשר מדובר בפיקוח, הדבר הפוך. המפקח לא אמור להיות נחמד ומסביר פנים, אלא חשדן חסר רחמים, שלא ייבוש לרחרח בדיוק איפה שבעל המפעל או המסעדה לא מעוניין לא מעוניין ש’יתחוב את אפו’.

אי אפשר לסמוך על הרצון הטוב של היצרן או המשווק של מוצרי המזון. אם משום שאין להם מושג בסיסי בדרישות הכשרות, ואם משום שדרישות הכשרות מחייבות ייקור משמעותי של עלויות הייצור.

לתת לבעל המפעל או המסעדה לבחור את נותן ההכשר, זה כמו לתת לחתול לשמור על השמנת. ברור שמשווק המזון יחפוץ בהשגחה הזולה ביותר והבלתי מתערבת ביותר, ובמילים פשוטות: בהשגחה הפחותה ביותר.

כמה עוררו על הבעייתיות של המצב שבו המשגיח מקבל את שכרו מידי בעל המפעל או המסעדה. אך במצב זה עדיין יש גורם מפקח, אנשי הרבנות שאינם תלויים כלכלית בבעלי העסק. מה נאמר לגבי ארגון כשרות פרטי, שבו גם הרבנים נותני ההכשר תלויים כלכלית בבעלי העסק שעליו הם אמורים לפקח?

בברכה, ש”צ לוינגר

יש מאידך יתרונות לאירגון כשרות ארצי, שלו יכולים להיות כלים מקצועיים יותר מאשר לרב מקומי. וכן בהיותו אירגון פרטי הוא יכול לדרוש הידור יותר מהמינימום.

ניתן לשלב את יתרונות הרבנות הממלכתית עם יתרונות הכשרות הפרטית. דווקא על בסיס השיטה הקיימת, שבה הכשרות הפרטית נבנית כ’קומה ב’ מעל הרף הבסיסי של הכשרות הממלכתית. את הפיקוח של הרבנות המקומית יחזק פיקוח משמעותי של מחלקת הכשרות הארצית שישלים את המומחיות המקצועית, וע”פ שנים עדים, הרבנות המקומית ומחלקת הכשרות הארצית, יקום בסיס הכשרות, שאת מימד ההידור יחזקו ארגוני כשרות פרטיים, שגם ‘צהר’ יוכל להימנות עימהם.

וראו עוד בנושא, בתגובתי ‘במקום חיותנו אנו מתייראים’, על הכתבה ‘משגיח לא בא’, באתר ‘מוסף שבת – מקור ראשון’

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זה חידוש מעניין. אז גם לרבנות אסור לבקר את המדינה שמממנת אותה, לא? ולנו אסור לבקר את האמריקאים כי הם מממנים אותנו, לא? לא מדובשייהו ולא מעוקצייהו.

שתי תשובות בדבר (לרמד"א) הגיב לפני 5 שנים

א. אתה לא מבקר, אל דורש לפרק לחלוטין את הגוף שאתה מסתמך עליו.

ב. אתה עושה ‘תרתי דסתרי’, אם לדעתך אותו גוף מושחת ומסואב, איך אתה סומך על הכשרו ועירובו

בברכה, ש”צ לוינגר

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

מה עניין שמיטה לחביתה? עצם קיומו הוא שחיתות. זה לא אומר שההכשר שלו לא כשר. טענתי היא בעיקר שחבל שיש להם מונופול על ההכשר ושהם משתמשים בזה כקרדום לחפור בו. לא תרתי דסתרי ולא נעליים, וזה לא נראה לי כל כך מסובך להבין זאת. אין ללמוד מדבריי שאין בעיות בכשרות שלהם, כמו בכל גוף כשרות אחר.

השאר תגובה

Back to top button