צורת לימוד

שו"תקטגוריה: כלליצורת לימוד
י.מ שאל לפני 2 חודשים

שלום רב 
האם אתה יכול לתת לי הדרכה מתומצתת מצורת לימוד שכולל בתוכה מה שהתורה דורשת מהאדם במובן מצוות לימוד תורה ?
אני פשוט לא יודע אם אני צריך קודם כל לדעת את כל הש’’ס ורק אחרי לעיין בפלפולים ובסוף להיות פוסק או להיפך ללמוד קצת סוגיא סוגיא ולא בטוח שהאלוף כל הנושאים 
וכן מה לגבי חזרות וידיעת התורה בגדר על תגמגם 
וגם מה עם המדרשים ומחשבה וכו….
אני קצת מבולבל 
אני בן 32 שנה ולומד בכולל כבר 10 שנים 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

איני חושב שיש על זה 'תשובת בית ספר', כלומר תשובה נכונה. בוודאי לא אותה תשובה לכולם, אבל אפילו לא תשובה נכונה לאדם מסוים. זה כמובן גם תלוי בשאלה האם אתה חותר להוראת הלכה או ללמדנות.
עמדתי האישית היא שאחרי שאתה מבין איך העסק עובד (ואני מניח שבעשר שנות כולל אתה כבר ודאי שם), אין טעם רב לעסוק בבקיאות, ועדיף ללמוד עיון. זה מועיל ופורה יותר, ודורש פחות חזרות כדי שיישמר לך, ונותן לך לא פחות בקיאות (בעצם יותר, כי הלימוד יותר מסודר ופרטיו קשורים אהדדי). מדרשים ומחשבה בעיניי הם בזבוז זמן גמור ובזה לא הייתי נוגע.

המפוזר מכפר אזר הגיב לפני 2 חודשים

אם אחרי שאתה מבין איך העסק עובד אין טעם לעסוק בבקיאות, וגם לפני שאתה מבין איך העסק עובד, כלומר בשנות הישיבה שבהן אתה מפתח מיומנות, אין טעם לעסוק בבקיאות – מתי יש טעם לעסוק בבקיאות?

י.מ הגיב לפני 2 חודשים

תשובה לרב
אוקי, אבל אין לי כל כך עם מי לאמת את הדברים שאני לומד בעיון או לכל היותר רק בשלב של הסוגיה עצמה (דהיינו מה כתוב בגמרא או בתוס’ או בראשון פלוני או אלמוני) מאחר דמהרגע הזה רוב הלומדים מסביבי (שלא חונכו וכמובן לא דוגלים בשום ערך של אוטונומיא) נתקעים בבית יוסף והש’’ע עם נושאי כליו וכדומה משנה ברורה וחזו’’א רק לפעמים הלמדן של החבורה מצליח להגיע לאיזה אור שמח שכמובן לא ננקט להלכה (כי לטענתם הוא לא התקבל בציבור כמו ר’ שמעון שקופ שהיו מדי מחדשים או קיצוניים בדעותיהם – אני משער שכאן אתה [מיכי] מזדהה נורא) אז אני נשאר כלוא בסוג של למידה מה אמר הוא ומה אמר הוא ובסוף יש לי דף מלא שיטות משמעמעות נורא וזה מה שעושה כמעט כל הציבור שלי היחידים שלא עושים זאת מסתתרים כדי שלא יסתכלו עליהם ואז יפסידו השלישי או החתן המעולה וכו’ די לחכי א ברמיזה
בקיצור אין איזה פיטרון ללמוד עם אנשים שאוהבים להרגיש שחיים ולא להרגיש שאחרים חיים בשבילם !
זה פשוט מתסכל כשכל הכוללים כמעט מתעסקים עם דקלומים למיניהם
הצילו!

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

למפוזר,

בשלבים שלפני הישיבה, ובישיבה עצמה בזמנים מוגבלים. הבקיאות לא מיועדת בעיקר להקנות לך בקיאות אלא בעיקר להקנות לך מיומנות בטקסט התלמודי.

 

י"מ,

אתה מגזים. חסרים כוללים ביקום? אני בטוח שיש כוללים שלומדים עיון. לא יהיה משהו מדויק לפי המתכון שמעניין אותך, אבל עליך לבחור משהו קרוב.

י.מ הגיב לפני 2 חודשים

אולי תפתח כולל אני אהייה האברך הראשון
מה אתה אומר ?
כדי לעשות זאת בלי כסף
כדי שרק הרציניים יגיעו
אני מוכן לעזור

השאר תגובה

Back to top button