צפו: הגוי שילם וקנה את החמץ של המדינה – כיכר השבת 18.4.19 + 13.4.17 [איך אפשר להתייחס לזה ברצינות??]‎

שו”תקטגוריה: הלכהצפו: הגוי שילם וקנה את החמץ של המדינה – כיכר השבת 18.4.19 + 13.4.17 [איך אפשר להתייחס לזה ברצינות??]‎
א' שאל לפני שנה 1

צפו: הגוי שילם וקנה את החמץ של המדינה – כיכר השבת 18.4.19 + 13.4.17 [איך אפשר להתייחס לזה ברצינות??]‎
 

הרבנים הראשיים קיבלו מקדמה ומכרו את החמץ של המדינה
במהלך טקס המכירה קיבלו הרבנים הראשיים מג’אבר מקדמה על סך של 20,000 ש”ח, ולאחר חג הפסח יעריכו את שווי החמץ של המדינה ואז יוכל ג’אבר להשלים את העסקה (בארץ)
כיכר השבת  |  י”ג בניסן תשעט   13:27  18.04.19

צפו: הגוי שילם וקנה את החמץ של המדינה
(צילום: שלומי אמסלם, לע”מ)

כמידי שנה, מכרו היום (חמישי) הרבנים הראשיים לישראל את החמץ של מדינת ישראל ובתוכם מחסני החירום של המדינה, משטרת ישראל, שב”ס, בתי החולים, משרדי הממשלה ועוד, לנוכרי חוסיין ג’אבר – תושב אבו-גוש, שהחמץ יהיה בבעלותו.
הטקס שנערך השנה באולם הכניסה של בית היכל שלמה, אשר שימש בעבר את לשכות הרבנים הראשיים לישראל, על ידי הרבנים הראשיים לישראל הרה”ר מרן הראשון לציון הרה”ג יצחק יוסף והרה”ר מרן הרה”ג דוד לאו יחד עם סגן שר האוצר יצחק כהן שהעביר כתב ההרשאה משר האוצר המסמיך את הרבנים הראשיים לישראל, למכור את החמץ של מדינת ישראל בהתאם לחוק נכסי המדינה לחוסיין ג’אבר.
במהלך טקס המכירה קיבלו הרבנים הראשיים מג’אבר מקדמה על סך של 20,000 ש”ח, על פי הסכם המכירה עליו חתמו הצדדים, לאחר חג הפסח יעריכו שלושה שמאים את שווי החמץ של המדינה ואז יוכל הקונה, ג’אבר להשלים את העסקה.
ככל שלא יוכל להשלים את העסקה, החמץ יוחזר לרשות המוכרים. הסכם המכר בעל תוקף הלכתי וחוקי ומאפשר לאזרחי ישראל לקיים בהידור את מצוות הפסח מבלי להיכשל בחשש של חמץ הנותר בבעלותם.
חלקו הראשון של טקס נפתח בחתימת ומסירת כתב הרשאה של שר האוצר החתום על ידי שר האוצר השר משה כחלון שנמסר על ידי סגנו, איציק כהן לרבנים הראשיים המעניק להם אחריות על חמץ המדינה ומסמיך את הרבנים הראשיים למכור את החמץ של מדינת ישראל.
נוסח שטר ההרשאה אותו מסר סגן שר האוצר לרבנים: “בתוקף סמכותי… אני מסמיך את הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, שניהם ביחד או כל אחד לחוד, להיות מורשים לכל פעולה הקשורה למכירת חמץ לנכרי, כנהוג וכמקובל בישראל”
לאחר מכן, כאמור, מכרו הרבנים הראשיים בשם המדינה את החמץ לחוסיין ג’אבר.

(צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
(צילום: שלומי אמסלם, לע”מ)

 

https://www.jdn.co.il/breakingnews/824891/  

 
 

הגוי ממכירת חמץ: “הציעו לי ממדינות ערב למכור להם את החמץ של ישראל”
מערכת JDN13.04.201711:43
חוסיין איסמעיל ג’אברמכירת חמץ7 תגובות

אם היה לחוסיין איסמעיל ג’אבר, הגוי שקונה את החמץ של מדינת ישראל, 500 מיליארד ש”ח, כל החמץ היה נשאר ברשותו. כעת הוא מספר מדוע הוא מסכים להיות הגוי הקונה, וחושף על הצעה שקיבל ממדינות ערב, במטרה לחסל כלכלית את מדינת היהודים
“צלצלו אלי ממדינות ערב ושאלו אם אני מוכן למכור להן את כל החמץ של ישראל, אבל כמובן לא עשיתי את זה”, חוסיין איסמעיל ג’אבר, תושב אבו גוש, הופך להיות אחת לשנה לאחד האנשים החשובים בישראל. לאחר שנפגש עם הרבנים הראשיים לישראל ועם שר האוצר וקנה מהם את החמץ, במוצאי שביעי של פסח, הכל תלוי ברצונו החופשי.
ירצה ג’אבר, יקבלו היהודים חזרה את חמצם. לא ירצה, והיה אם יצליח להשיג את הסכום הנדרש, בסך כולל של 500 מיליארד ש”ח, כל החמץ של מדינת ישראל נשארת ברשותו. ג’אבר מתעקש: “זה חוזה לכל דבר ועניין”, הוא מבהיר, “לא כאילו. אני באמת קונה את כל החמץ שיש במדינה, זה הכל אמיתי לגמרי”.

 

בראיון לעיתון מעריב, הוא מסביר מדוע הוא מסכים להיות הגוי של פסח. “תשמע, אם אפשר לעזור למדינה ולחברה פה, אז למה לא. זה גם טוב לדו־קיום. חשוב מבחינת שיתוף הפעולה לעשות דברים כאלה. מה שיכול לעזור, אז בשמחה”. עם זאת, כבן הדת המוסלמית, הוא אומר, הדברים אינם עוברים תמיד חלק. תמיד יש מי שיראה את הדברים בעין ביקורתית. “אני מקבל לפעמים כל מיני הערות מאנשים שאומרים ‘למה אתה עושה את זה’, ו’לא לעזור’, אבל בדרך כלל הכל בסדר”, הוא אומר.
כאמור, בשל תפקידו הלא שגרתי קיבל ג’אבר לא פעם גם הצעות ממדינות ערב. אין מדובר בהצעות רשמיות מטעמן של הממשלות, אלא בהצעות שהגיעו מאנשים פרטיים שראו אולי בתפקידו של ג’אבר הזדמנות חד־שנתית לפגוע במדינת ישראל, גם אם המחיר לכך יהיה גבוה מאוד. “אנשים עשירים מדובאי או מסעודיה אמרו לי: ‘אנחנו נקנה ממך הכל'”, הוא מספר.
ג’אבר, מצדו, מבהיר כי לא התפתה לכך, ואינו מתכוון להתחיל בכך כעת. אחרי 21 שנים בתפקיד, הוא מבין שאף שהמשקל המונח על כתפיו אינו מבוטל, וכי עיני רבים נשואות אליו במהלך השבוע הזה. “אבל גם אם אני לא יכול לשלם את הכל, הכל שלי בפסח אם אני משלם את המקדמה”, הוא מסביר. “הנה, השבוע נתתי צ’ק בסך 20 אלף דולר מקדמה, ואם אני נותן את זה, אז העסקה בפסח תקפה. ביום שני אני צריך להחליט אם אני רוצה להמשיך בחזקה או לא. אם לא, אז החוזה מבוטל ומחזירים הכל חזרה”.
ג’אבר עצמו מוסלמי למהדרין. אולי בשל הטעות שנפלה אצל קודמו בתפקיד, חשוב לו להבהיר זאת. אולי גם בשם העובדה שמדובר ב”עסקה הכי גדולה במדינת ישראל”, כפי שאמר בראיון שהעניק לפני כמה שנים לרדיו החרדי “קול ברמה”. אף שמדובר בחוזה שבו ברור לצדדים כי הוא זמני ואין בו כוונת מימוש, כך סיפר בראיון ההוא, הוא מתייחס לתפקיד בכל הרצינות, כאילו עודנו מתלבט אם להשליך את שאר המיליארדים ולהיות בעליהן החוקיים של המון כיכרות לחם. “תראה, זה שלי”, אמר ג’אבר על המפעלים העוברים לידיו לשבוע אחד. “אני עורך סיור, בדיקות, לראות מה קניתי”.
ובכל זאת, כאשר נשאל על יכולתו להתנהל בחופשיות במוצרים שרכש בכסף טוב, הוא מבהיר שהוא מבין כי אין זה באמת כך. “זה באחריותי, אבל זה לא באמת משהו שאני יכול לתת”, הוא מרגיע. ואם זה לא הספיק, אולי העובדה הבאה תעזור: העיסוק רב־השנים הזה הפך את ג’אבר למומחה להלכות היהודיות הקשורות בחמץ ופסח. הרי המעמד מחייב. “אני שולט בחומר”, ג’אבר מתגאה.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני שנה 1

אין עם זה שום בעיה ואפשר להתייחס לזה לגמרי ברצינות. החמץ מכור לו חוזית וזה הדבר היחיד שחשוב. למה זה משנה שברור מראש שהוא לא יממש זאת אחרי החג? זה לא מעיב על תקפותה של העיסקה.

אגב, בכל מערכת משפטית יש פיקציות ואף אחד לא פוצה פה ומצפצף, ואילו כאן זו אפילו לא פיקציה אלא מכירה תקפה כדת וכדין וכולם מפקפקים. עולם הפוך ראיתי.

השאר תגובה