קניית כרטיס לוטו היא 'השתדלות'?

שו”תקטגוריה: אמונהקניית כרטיס לוטו היא 'השתדלות'?
חיים שאל לפני שנה 1

שלום וברכה.
נחשפתי היום לויכוח לגבי ‘חובת השתדלות’. אברך א’ טוען שהוא מתקשה בפרנסה, והוא כעת לא יכול \ רוצה \ יודע לעשות משהו לרווחתו. לכן הוא עושה ‘השתדלות’ בקניית כרטיס לוטו, כך שאם מגיע לו כסף, זה יגיע מזכייה בלוטו.
אברך ב’ טוען שרכישה כזאת אינה ‘השתדלות’, בגלל שלפי הסטטיסטיקה תוחלת הרווח נמוכה ממחיר הכרטיס, כך שהוא השליך כסף לפח. למה הדבר דומה, למי שיקח יום חופש מהעבודה כך שהוא מפסיד בוודאות את שכרו היומי, מתוך כוונה להסתובב באותו היום ברחובות  ולמצוא אולי מציאה כשרה, מעטפת כסף (ללא סימנים) שערכה כפול ומכופל.
מי צודק?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אף אחד מהם.
אין חיה כזאת חובת השתדלות, וממילא אין מה לדון בגדריה. יש לו סיכוי קטן להרוויח, ואם הוא רוצה שיקנה כרטיס. קריטריון התוחלת (היחס בין מחיר הכרטיס לתוחלת הרווח) אינו רלוונטי לשום דבר כשמדובר בניסוי בודד.

יוסי הגיב לפני שנה 1

למה קריטריון התוחלת אינו רלוונטי לשום דבר כשמדובר בניסוי בודד?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

כי אם אדם רוצה לסכן מעט כסף בשביל הרבה אין סיבה לא לעשות זאת. הוא יכול להצליח. לדוגמה, אדם שיש לו מאה ש”ח והוא צריך מיליון כדי לחיות. האם לא נכון מבחינתו להשקיע 10 שקלים בשביל סיכוי של 1 למיליון להרוויח מיליון? זה הסיכוי היחיד שלו לחיים.
לחלופין, אדם צריך להשקיע מאה שקלים כדי להרוויח מיליון בסיכוי של 1 לאלף. תוחלת הרווח היא חיובית אבל עדיין אין שום סיבה להשקיע כסף בניסוי שכנראה לא יצליח. התוחלת אינה רלוונטית.
ובניסוח כללי, התוחלת היא התוצאה הצפויה אם ייעשו המוני ניסויים (חוק המספרים הגדולים), אבל בניסוי בודד יכולה לצאת כל תוצאה (גם אם בסיכוי קטן). במצב כזה התוחלת היא קריטריון די שרירותי.

שמחה הגיב לפני שנה 1

שלום הרב!
רוב האנשים שאני מכיר לא קונים כרטיס לוטו פעם אחת בלבד אלא ממש כל החיים בציפייה שבעתיד הם יזכו, לכן ייתכן שעניין התוחלת קיים כאן. (אם כי המספרים לא ממש גדולים)

האם לדעת הרב צריך גם לברוח למקלט כשיש הזעקה בתל אביב בגלל טילים מעזה מאותו הטעם שההשקעה מועטה והרווח הוא עצום וזה מקרה בודד אף שהסיכוי שהטיל יפגע בו הוא אפסי?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

זה עדיין מספר זניח.
לגבי הירידה למקלט, כמה דברים. ראשית, לא אמרתי כלום לגבי השיקול האם הוא הגיוני או לא. אין כאן תשובת בית ספר. כל אחד עושה את שיקוליו לפי העדפותיו, וכך גם לגבי הירידה למקלט. מי שלא יורד נוהג באופן לגמרי הגיוני. אלא שכאן יש עוד שיקול, בדיוק בגלל חוק המספרים הגדולים. אם אני הייתי לבד בארץ והיו מודיעים ברדיו שיש צבע אדום הייתי ממשיך ללכת ברחוב ולעסוק בעיסוקיי כרגיל. אין שום סיבה לפעול על בסיס סיכוי כה קטן להיפגע. אבל יש בארץ מיליוני אזרחים, והסיכוי הקטן הזה יכול להתממש על אחד מהם. לכן הצו הקטגורי אומר לנו שיש לנהוג באופן שהיינו רוצים שיהיה לחוק כללי, כלומר שכולם יפעלו כך. ואם השאלה היא לגבי כולם, ברור שצריך לרדת למקלט. מה עוד שפגיעה באזרח היא כישלון מערכתי של המדינה ויש לנו אחריות על כלל האזרחים והמדינה. עסקתי בזה בשיעוריי על יחיד וציבור בהלכה ובכלל: https://soundcloud.com/mikyabchannel/sets/y7bf7zt3bcib

השאר תגובה