קפה בחו''ל

שו”תקטגוריה: הלכהקפה בחו''ל
עופר שאל לפני 2 שנים

שלום הרב, אני כרגע נמצא בחו”ל, ונתקלתי בשאלה הלכתית. מקובל לחשוב שקפה מותר בכל מקום כל עוד הוא ללא תוספות מיוחדות, אך מסתבר שבהרבה מקומות משתמשים באותו כלי שמרתיחים בו חלב רגיל, להרתיח גם חלב סויה, ובחלק מהמקומות משתמשים בחלב סויה לא כשר- שהבעיה בו היא שמכניסים אליו גם שומן חי לא כשר בשביל המרקם. לכאורה השומן הזה הוא דבר המעמיד שלא בטל בשישים ולכן החלב סויה לא כשר, אך השאלה היא האם מותר לקנות קפה עם חלב פרה שהכלי אולי פלט אליו במהלך ההרתחה כמות קטנה של חלב סויה כזה (לכאורה פחות מפי 60), האם זה לא בטל בשישים כי יש פה דבר המעמיד או שדבר המעמיד הוא רק ביחס לטעם- כי בחלב פרה הוא לא מעמיד ולא נותן שום טעם\ מרקם? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

נראה לי שאין חובה להחמיר בזה.
ראשית, אני כלל לא בטוח שיש לזה דין מעמיד. המרקם כאן זה לא כמו חלב שהופך לגבינה שבזה אומרים דין מעמיד, אלא רק לשנות מעט את המרקם. וכתב נוב”י מהדו”ת יו”ד סי’ נו שכשהדבר ניתן כדי לחזק אבל עצם המצב נעשה גם בלי המעמיד אין דין מעמיד.
שנית, גם אם זה כן מעמיד, הרי זה רק ביחס לסויה (כעין טעם כעיקר). אבל כעת הסויה רק פולטת לתוך חלב הפרה. וזה כמו גבינה שיש בה מעמיד מקיבת בהמה טמאה, שוודאי מתבטלת בתוך רוב היתר אם יש שישים.
שלישית, גם החלב הרגיל נכנס עוד לתוך הקפה עצמו ושוב מתבטל. זה יותר גרוע מדבר המעמיד שנחלקו לגביו הפוסקים אם עומד בכוחו אחרי שלוש פעמים (מג”א תמב סק”ט).
רביעית, יש פוסקים הסוברים שמעמיד בטל כשאינו נותן טעם.
יש לזכור שכל דין מעמיד שאינו בטל לרוב הדעות הוא מדרבנן.
תוכל לראות סקירה ומקורות כאן:
https://www.yeshiva.org.il/wiki/index.php?title=%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%93%D7%99%D7%94_%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%99%D7%AA:%D7%93%D7%91%D7%A8_%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%93

אורן הגיב לפני 2 שנים

מה לגבי אין מבטלין איסור לכתחילה? הרי כל דין ביטול ב60 הוא רק בדיעבד.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

הגוי ביטל לכתחילה, ומותר לו.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

שכחתי להוסיף שכל העניין הוא בספק כי לא כל חלב סויה מועמד כך. אז זהו רק ספק האיסור דרבנן שמתבטל פעמיים וכו’וכו’.

השאר תגובה