קראתי את מחברת חמש

שו”תקטגוריה: אמונהקראתי את מחברת חמש
בתחילת החזרה בתשובה שאל לפני 3 שנים

לגבי טיעון-העד 

  1.  לגבי תקופת יאשיהו שהייתה כ600 שנה אחרי ההתגלות ומוזכר לנו ביאשיהו שהיה שכחת התורה ומציאתה ומכאן הוכחנו שעצם האמונה בהתגלות כן הייתה להם (רק שכחת הלב מהציווי והידיעה) האם אפשר להתייחס שזה רחוק מאד מהמקור אחרי הכל שש מאות שנה בהחלט לא תקופה ארוכה כדי להרחיק מהמקור אבל בכל זאת זו תקופה משמעותית.
  2. שאלתי לגבי הידיעה הראשונית שלנו על אזכור ההתגלות מהי ומתי הייתה הידיעה הראשונית שלנו הניתנת להוכחה שהוזכר מעשה ההתגלות. (שתבין אותי טוב יותר איזה ספר הכי קדום מבחינה מחקרית שמביא לנו את ההתגלות ומה הפער שלו בשנים לאחר תאריך ההתגלות והאם זה כבר נקרא רחוק מאוד מהמקור) 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא הבנתי מילה.

חוזר בתשובה הגיב לפני 3 שנים

מתי הפעם הראשונה שהעולם עד על תחילת רציפותו של טיעון העד לגבי התגלות מתן תורה
כיהודי מאמין לפי דברי חז”ל בספרי הנביאים אנו רואים רציפות סמוך לאחר האירוע (אחרי חומש דברים ספר יהושע (שכתבו יהושע בן נון) ואז שופטים וכו’)זה עבר מאב לבן מדור לדור.
אבל לאדם שמסופק בתאריך כתיבת “ספר יהושע” ולוקח אפשרות שזה נכתב כ600 שנה לאחר חיי יהושע בן נון אז מבחינתו מאז מתן תורה ועד לתיאור ההתגלות בפעם הראשונה בספר יהושע יש 600 שנה, ואז נשאלת השאלה האם 600 שנה זה זמן משמעותי שניתן לעלות השערה שאולי הושתל ההתגלות?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא יודע לענות על שאלה כזאת. הספקולציות לגבי זמן חיבורו של ספר יהושע נראות לי גם כך מפוקפקות, אז איני רואה טעם לבנות תיאוריות שמתחשבות בהן. המסורת עוברת גם בע”פ ולא רק בכתב, והיא מתחילה בתורה ולא בספר יהושע. השערות לגבי השתלות יכולות לעלות גם אם ספר יהושע היה צמוד לתורה. הייתה השתלה מאוחרת בספר וזהו. כל דיון הזה נראה לי חסר טעם.

gil הגיב לפני 3 שנים

אין קשר בין ספר יהושע לתיאור על יאשיהו במלכים. כדאי קודם לעשות שעורי בית. חומר רב נכתב באתר לדעת להאמין ואתר רציו של יהושע ענבל

M הגיב לפני 3 שנים

ולעצם השאלה – כבר שירת דבורה (שנחשבת לדעת המחקר אחד הטקסטים הקדומים ביותר לכולי עלמא במקרא!) מאזכרת כעיין ניסים שקשורים להר סיני.

חוזר בתשובה הגיב לפני 3 שנים

תודה לכל מי שענה
עיקר השאלה שלי הייתה לגבי הטיעון שאב מעביר לבנו דרך אמיתית וקשה לזייף כשזה עובר חוליא חוליא (משה מסרה ליהושע ויהושע לזקנים וכו’) אבל אם יבוא אחד ויטיל ספק בעצם המקור העובדתי ויטען שיש מאות שנים בפער המחקרי הראשוני מתי ידוע לנו על אזכור ראשוני של ההתגלות. חיפשתי מקור שיאכוף ויראה כיצד גם לפי המחקרים בין מתן תורה לבין האזכור שנפגשנו הוא ממש קצר בזמן. ולכן שאלתי. ותודה על התשובות

השאר תגובה

Back to top button