שדה כוח‎

שו”תקטגוריה: מחשבהשדה כוח‎
א' שאל לפני שנה 1

שלום רב
לפי מה שהבנתי ממה שקראתי במדעי החופש, על הליבטיאן להאמין שייתכן שיווצר שדה כח שבכוחו להניע אלקטרון יש מאין, כלומר בעקבות הרצון החופשי ולא בעקבות אלקטרון אחר שיוצר שדה כוח. 
שאלתי היא האם לא ניתן לבדוק זאת? כלומר אם אני רואה אלקטרון שזז, האם אני לא יכול לבדוק האם יש אלקטרון אחר בקרבתו שהוא זה שמניע אותו או שבעצם יש “כלום” שגורם לאותו שדה כוח?
כלומר מאחר שהאדם מבצע בחירות חופשיות במהלך היום הייתי מניח שאם נבדוק נוכל לזהות אלקטרונים שנעים  להם בלי אלקטרון אחר שהשפיע עליהם. ואם לא ראינו כדבר הזה האם זה לא משהו מעבר לסתם הנחה אפריורית של דטרמיניסטים ששדה כוח לא נוצר בלי מטען? אלא פשוט מכיוון שלא צפינו מעולם בדבר כזה אזי מדובר במסקנה הגיונית ? ואם אכן אנחנו מאמינים שזה קורה כל פעם שאדם מבצע בחירה אזי היה הגיוני שהיינו צופים במקרים בהם אלקטרונים נעים בלי השפעה של אלקטרון אחר? או שאיני מבין כלל את העניין ואין בכלל אפשרות לבדוק מה גרם לתנועה של אלקטרון ואז אולי באמת אפשר להניח שאולי מדובר ברצון ואולי אלקטרון. אבל אם אני יכול להצביע על אלקטרון שגרם לזה עבור כל מקרה האם זה לא סותר זאת?
 
תודה רבה 
שבת שלום 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני שנה 1

להבנתי אין אפשרות לבדוק דבר כזה. יש במוח המוני אלקטרונים ואין דרך לדעת איזה מהם צריך לבדוק. וגם אם איתרת את האלקטרון המסוים, כיצד תוכל לבדוק שלא פועל עליו שדה כוח?

א' הגיב לפני שנה 1

א) איני לגמרי מבין את השוקלים המדעיים. אבל כשאתה אומר איך נדע שלא פועל עליו שדה כוח- אם הוא נע האם זו לא עילה לחשוב שפועל עליו? ואז ניתן לזהות האם מדובר פשוט באלקטרון אחר שנמצא בסביבתו ע”י חישוב גודל הכוח ושימוש בחוק קולון ואם אכן מגלים שיש אלקטרון כזה בסביבה אזי הראנט שלא מדובר בסתם שדה כוח שהגיע משום מקום? כלומר איני לגמרי מבין מדוע זה לא מדיד? מהם האילוצים שבגללם איני יכול לבדוק דבר שכזה?
ב) האם אין זה טיעון אלוהי הפערים? שכרגע אנחנו יכולים לטעון שמדובר בשדה כוח שנוצר יש מאין כי כרגע אין לנו את הכלים למדוד ולדעת שזה לא נכון?
ג) האם אפשר לעשות לזה אקסטרפולציה ולהגיד שזה תקף גם על כל הטבע? ושעל אף המערכת של חוקי הטבע ושל כל ההשפעות ההדדיות והדטרמיניסטיות יש איזה שהוא מקום להפעלת שדות כוח כך שיש איזה שהיא השפעה אולי של בני אדם/אלוהים על מה שקורה בטבע, ולא רק ע”י השפעה פיזית ישירה?

מיכי צוות הגיב לפני שנה 1

א. איני יכול כאן לתת קורס בשדות אלקטרומגנטיים. אי אפשר לבדוק זאת. יש בסביבה המון אלקטרונים ושדות. אם אתה מניח שעצם זה שהוא נע מעיד על קיומו של כוח הנחת את המבוקש. אז אין מה לבדוק יותר.
ב. בדיוק כך. גם אם כשתראה עצם עומד באוויר ותגיע למסקנה שאין חוק גרביטציה תעשה שיקול של אלוהי הפערים ותניח שיש כאן משהו נעלם שגרם לזה והחוק יישאר בעיניך נכון. השאלה הקובעת היא מה נקודת המוצא: אם ברור לך שיש לאדם בחירה – נטל הראיה הוא על מי שטוען שלא. אם נקודת המוצא היא שאין לאדם בחירה נטל הראיה על מי שטוען שכן. מכיון שיש לי תחושה בלתי אמצעית ברורה שיש לי בחירה, אני מניח שהאלקטרון יכול לנוע בלי השפעת כוח. אתה טוען כנגד שתמיד יש כוח (וגם לך אין שום ראיה לזה). לכן אתה מחזיק באלוהי הפערים בדיוק כמוני.
ג. אם הייתה לי סיבה טובה להניח זאת – אז אולי כן.

א' הגיב לפני שנה 1

תודה.
ב) אך האם הדטרמיניסט לא יכול לטעון שאין הוא מחזיק בטיעון אלוהי הפערים מכיוון שבאמת מכל הניסויים והתצפיות המדעיות שידועים לנו אכן שדות כוח נוצרות ממטענים ולא סתם כך? או ששוב איני מבין לגמרי ואין אף ניסוי שמראה בכלל שכוחות לא נוצרים סתם כך? האם הוא לא יכול להשתמש בטיעון שכזה?

מיכי צוות הגיב לפני שנה 1

הניסוי מראה ששדות כוח נוצרים ממטענים (אבל לא בהכרח רק ממטענים) והתחושה הבלתי אמצעית מראה שהם גם נוצרים מהרצון.

השאר תגובה