שומר יערות בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהשומר יערות בשבת
אורן שאל לפני 4 שבועות

שלום הרב,
האם מותר לשומר יערות לעשות סיורים בשבת ביער כדי להגן עליו מציידי חיות בר?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

סו"ס שאלה מעשית. 🙂
במה כרוך הסיור? עבירות דאורייתא? רבנן? כך או כך, דומני שאין שום היתר לעשות זאת כדי להגן על בעלי חיים.

אורן הגיב לפני 4 שבועות

🙂
הסיור כרוך בעבירות דאורייתא. המטרה היא לא להגן רק על בעלי החיים, אלא למנוע הכחדה של חיות בר ממינים מסוימים למשל כמו קרנפים ופילים שצדים אותם בשביל החטים והקרניים שלהם. במידה והסיור לא יפעל בשבת, הציידים יבואו בהמוניהם בשבת שבה אין פיקוח ומינים מסוימים ייכחדו.

מה שאני חשבתי שכמו שמותר לחלל שבת כדי להתגונן מגנב בשבת, כך מותר לציבור לחלל שבת כדי להתגונן ממי שמאיים על נכסיו התרבותיים או הסביבתיים כמו המגוון הביולוגי.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

האם התוצאה של היכחדות מינים כאלה היא מעשית? אם כן, עדיין יש לדון האם ההשפעה של ההיכחדות הזאת היא משמעותית לחיינו? אם שני התנאים הללו מתקיימים, ואם הדרך היחידה למנוע זאת היא בשמירה שכרוכה בחילול שבת (ולא למשל להקפיד על מסחר בחטים או בתוצרים אחרים של חיות בר ולענוש בחומרה את מי שעוסק בו), אז אולי אתה צודק. אבל אני בספק רב. זה קשר מאד עקיף ומאד לא הכרחי וקשה להתיר חילול שבת בשבילו.

אורן הגיב לפני 4 שבועות

אפשר לדון בזה מצד השווי הכספי של החיות. נניח שאדם מחזיק בחצרו האחורית חיות אקזוטיות יקרות כדי להנות מיופיין. במה זה שונה מהציבור שרוצה לשמור על חיות הבר שלו כדי להנות מיופיין? ציידים שצדים אותן ממש גונבים משאב ציבורי כמו מרבצי גז ונפט בים התיכון. למה שהציבור לא יוכל להגן על נכסים כאלו כמו שאדם פרטי יכול להגן על נכסיו בשבת?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אני חושב שהדמיון הזה הוא פורמלי אבל לא מהותי. זו לא גזילה של רכוש, כי הציבור לא מחזיק בחיות ולא משתמש בהן, הוא רק רוצה שהן תהיינה. לכן הן הפקר ולא רכוש הציבור. זה לא אומר שאין תוקף לתקנה שאוסרת ציד כמו כל חוק, אבל זה לא איסור של בעלים על שימוש ברכושו.

שבת נוטריקון שבת ביער תשמור הגיב לפני 3 שבועות

ראוי לשמור בשבת על היערות
שבת נוטריקון שבת ביערות תשבות

השאר תגובה

Back to top button