שימוש באופציה אסורה לצורך כיפוף במשא ומתן

שו”תשימוש באופציה אסורה לצורך כיפוף במשא ומתן
שולמן שאל לפני חודש 1

שלום
אני מניח שהלכתית אסור להעלים מס וגם לקנות בשחור (בהנחה). האם מותר להשתמש באפשרות של העלמת מס כדי לכופף את הלא-מעלים לעשות הנחה.
בפירוט: פלוני יכול לקנות ‘בשחור’ בהנחה של נניח אלף ש”ח. אבל הוא לא מעוניין לעשות את זה ולא יעשה. יש מוכר ‘לבן’ (שמוכר ב1000 שח יותר מהשחור) ופלוני רוצה להגיד לו “תעשה לי הנחה של 200 שח או שאלך לקנות בשחור”. הצפי הוא שבלית ברירה הלבן ‘ייכנע’ ויוזיל. ואם לא יוזיל אז האמת היא שאכן פלוני יקנה ממנו בלי ההנחה. 
א. האם זה מותר מבחינה הלכתית נטו? ומה לגבי שיקולים ערכיים אחרים?
ב. מן הסתם להגיד לאדם תעשה לי הנחה או שארביץ לך, זה אסור גם אם בפועל אין שום כוונה להרביץ. האם נכון ומה הנימוק?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אני חושב שזו בעיה מוסרית (של שקר ואונאה) או הלכתית לא משפטית, אבל לדעתי לא משפטית, כלומר לא איסור משפטי של גזל. לכל היותר יש כאן סוג של תלויוהו וזבין. אני חושב שזה לא שונה מאיום במכות. גם שם הבעיה היא מוסרית או הלכתית יו”ד אבל לא הלכתית חו”מ.
בכל אופן, ברור שאין לעשות זאת.

שולמן הגיב לפני חודש 1

תודה הרב אבל לא בדיוק הבנתי
מה הכוונה “הלכתית לא משפטית” ומה זה הלכתית יורה דעה מול הלכתית חושן משפט

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

איסור חו”מ פירושו שאם עשית זאת זהו גזל בידך. את זה אין כאן לדעתי. אבל יש כאן איסורים לא משפטיים (ולדעתי גם לפי החוק זה אסור: זהו איום בצעד לא חוקי. אבל יש לשאול עו”ד). למשל “ואהבת לרעך כמוך”, אונאת דברים, שקר וכו’.

שולמן הגיב לפני חודש 1

תודה

שולמן הגיב לפני חודש 1

תודה הרב אבל מצד האיסורים הלא משפטיים האם גם אסור לי להגיד “אם לא תעשה הנחה אני לא קונה” למרות שבפועל אני מתכנן לקנות גם אם לא יעשה הנחה? מעשים שבכל יום שמשתמשים בטקטיקת ההפחדה הבסיסית הזאת. האם אני צריך לחשוף בדיוק את הפוזישן שלי בכל משא ומתן?!

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אתה לא צריך לחשוף אבל אסור לשקר. אם תתמקח בלי לומר שאחרת לא תקנה – זה בסדר.

שולמן הגיב לפני חודש 1

תודה הרב. האמת שזה חידוש שמאד קשה לי ליישום. חלק ניכר מהעיסוק שלי כרוך בהתמקחות עם נותני שירות או סחורות ולא הרגשתי שום הבדל בתהליך המיקוח בין דתיים לחילונים. כולם משתמשים באיומים מפורשים להימנע מהעיסקה. זה קצת כמו לקשור לעצמי את הידיים (ולהיות היחיד שקשור, לפחות ככה אני מתרשם. לא חשבתי על זה כבעייתי אף פעם)

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לצערי בהרבה תחומים לא תמצא הבדל. במקרה הזה לדעתי גם חילונים לא אמורים לעשות זאת כי יש כאן בעיה מוסרית. אגב, מסיבה זו התופעה מצויה גם אצל אנשים שמקפידים במצוות בשאר התחומים. תחושתם היא שמדובר בעניין מוסרי שאינו חובה דתית, ומורגלים הם לזלזל בחובות מוסריות.
אני חושב שאפשר להתמקח בצורה מתוחכמת בלי לומר שלא תקנה. אתה יכול לדבר באינטונציה שמשקפת מצב של התלבטות.

שולמן הגיב לפני חודש 1

הרב חשבתי על זה ואני מצטער אבל אם זאת “רק” חובה מוסרית ולא הלכתית אז לא בטוח שכלב זקן כמוני יוכל ללמוד טריקים חדשים. אני מבין שזאת שאלה לא לעניין כי אם אסור אז אסור אבל האם הרב יכול בבקשה בכל זאת להבהיר האם בשקר סטנדרטי ומקובל בתוך משא ומתן יש בעיה הלכתית? הלכה זה ברזל מבחינתי.

שולמן הגיב לפני חודש 1

טוב כנראה שאלתי שאלה לא הגונה. אוקי. תודה רבה הרב על כל התשובות ועל הסבלנות.
באתי לשאול על א’ ובדרך הרב שמט את הקרקע גם מתחת ב’ כרעידת אדמה באמצע האוקיינוס. “היינו דאמרי אינשי: גמלא אזל למיבעי קרני – אודני דהוו ליה גזיזן מיניה”.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

השאלות הגונות וטובות, והכל בסדר. לי קל לתת תשובות כאלה מכורסתי בבית. האדם שיקיים את הדברים בפועל בשטח, כמוך, אשריו ואשרי חלקו. מקווה שיהיה לי חלק כלשהו במעשים הטובים (או בסור מרע) הללו.
ובאשר לפתגם, היינו דאמרי אינשי מעלי, גמלא אזיל למכרת קרני אודני צמחו ליה מיניה.

השאר תגובה