תכלית

AS שאל לפני 2 שנים

שלום הרב. אני לומד המון שנים אך איני מתמצא דיו בפילוסופיה ואשמח לדעתך בעניין הבא, אולי גם להפנות אותי להרחבה בנושא.
טענתי היא ששאלת התכלית לחיי האדם היא אחת מאבני היסוד של האמונה בהישארות הנפש. בעצם שאדם מגדיר שיש תכלית למעשיו הוא בעצם אדם מאמין. אם ניקח כהנחה שאדם אינו מאמין בהשארות הנפש אז חייב לומר כי חייוו הם רק מה ואיך שהוא חווה אותם בצורה סובייקטיבית. כשימות, כל החוויה הזו תמות יחד איתו.
הסיבה לכך היא שאם אני נעלם מן העולם לחלוטין בעצם אין לי שום אינטרס לעבוד בעולם הזה על שום דבר. וזה שום דבר- כי אין כלום פרט למה ואיך שאני רואה וחווה את הדברים.
העשייה עבור "האנושות" העתיד וכו', היא רק לקיחת האמונה הזו ויצירת מסך עשן המטשטש את העובדה הזו שזה הכרח. כי גם אותה אנושות תעלם ברגע שאעלם אני מהעולם, וכי למה לי לעבוד עבורה.
מוכרח הוא שיהיה משהו שהוא חוץ אליי בכדי לחיות תכלית שאינה אך ורק מיקסום הנאותיי האישיות. המשהו הזה הוא בעצם האלוקות. והנפש תישאר אח"כ בצורה כזו או אחרת ותהיה לה משמעות גם לאחר המוות.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא מסכים. גם אם אני נכחד לגמרי, יש טעם למעשיי כי הם תורמים לעולם. אתהה מניח שמוטיבציה לפעולה יכולה  להיות רק אינטרס אישי. ראה בטור 120 ו-122.
בסוף דבריך ערבבת בין שתי טענות: שבלי אלוקים אין משמעות ושבלי הישארות הנפש אין משמעות. לראשונה אני לגמרי מסכים (ראה טור 159 ובח"ג של המחברת הרביעית) ולשנייה לא.

AS הגיב לפני 2 שנים

אוקיי. אכן עירבבתי, כוונתי הייתה שלאחד מהשניים חייב להודות. מסכים שאם אתה מאמין באלוקים אתה לא חייב להאמין בהשארות הנפש ולא חייב אינטרנס אישי עבור ההנעה למעשה. אך אם אין לך אמונה כזו – תהיה חייב לכל הפחות להאמין בהשארות הנפש.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אבל גם זה ערבוב, כי יש כאן שני סוגי משמעות שונים: אם יש הישארות הנפש בלי אלוקים אין משמעות ערכית למעשיך, אבל אולי יש אינטרס בעשייתם (אם זה יועיל לך במובן כלשהו אחרי מותך). רק כשיש אלוקים יכולה להיות משמעות ערכית למעשים.

AS הגיב לפני 2 שנים

נכון. אבל אז אוכל לפחות להבין לשם מה אדם חי, שהוא כעת סובר שיש חשיבות כלשהי לעובדה שיחשיבוהו כנדיב בספרי ההסטוריה וכדו'. אבל אם גם את זה אין, אין כלום. ואנו רואים שאנשים חיים ופועלים בעולם, משמע שהם מאמינים שיש ערך כלשהו למעשיהם גם אחרי המוות.
אני מבין מדברייך, שהכוונה היא שאותם בני אדם סוברים גם כן שיש תכלית ערכית לחייהם. אם כן, כולם מאמינים באלוקים, אף שהם מגדירם את עצמם כאתאיסטים?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

נכון. כתבתי זאת לא פעם. או שהם מאמינים סמויים או שהם סתם לא עקביים.
אבל לא נכון שפעולות כאלה מוכיחות על אמונה בהישארות הנפש.

השאר תגובה

Back to top button