תלות של קבועי הפיזיקה זה בזה

שו”תקטגוריה: אמונהתלות של קבועי הפיזיקה זה בזה
יצחק שאל לפני 5 שנים

היי הרב.
ראיתי ששאלו אותך שאולי אין להוכיח שיש אלוקים מההתאמה שבין קבועי הפיסיקה, כי אולי ישנם כמה קבועים שתלויים זה בזה, וכשאחד מאפשר חיים, אוטומטית גם השני מכוונן לערך מדויק המאפשר חיים.
ענית שגם אם יש שני קבועים שתלויים זה בזה אז זה בסך הכל מוריד קבוע אחד (במקום התאמה בין 6 קבועים, ישנה התאמה בין 5).
ואנוכי הקטן לא מבין כיצד זה מצמצם את כמות הקבועים מהם ניתן להוכיח, הרי גם אם שני הקבועים תלויים זה בזה, זה עצמו הוא דבר שאינו הכרחי, אלא נובע ממנגנון מאוד מסויים, שגורם לכך שאם G שווה 6.67 אז קבוע פלאנק הוא שווה למספר x המאפשר חיים (זו סתם דוגמה). כל עוד ניתן להעלות על הדעת עולם שבו ערך תומך חיים של G אינו נותן ערך תומך חיים של קבוע פלאנק, השאלה תחזור על המנגנון הנוכחי: מדוע היקום בנוי בצורה כה מיוחדת כך ש”מספיק” קבוע אחד שתומך בחיים וממילא שאר הקבועים נגזרים ממנו בהכרח ומקבלים ערך מאפשר חיים. 
כל עוד לא הראית שקיים הכרח *לוגי* או *מתמטי* לכך שערך מסויים של G מביא ערך מסויים של פלאנק, אז לא ניתן לומר ש”הפסדנו” קבוע אחד.
בברכה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אם התלות בין קבועים היא בעצמה חוק טבע אז אין תלות (כי המנגנון התולה יכיל בעצמו עוד קבוע). הכוונה כאן לתלות לוגית מתמטית ולא לתלות מדעית. זה בדיוק מה שכתבת בסוף דבריך.

יצחק הגיב לפני 5 שנים

יש לך דוגמא לקבועים התלויים זה בזה לוגית – מתמטית, שלא יכלה להיות תלות אחרת?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אם יש קבוע X וקבוע Y שמסיבה לוגית כלשהי X=3Y. לא הבנתי את השאלה. אתה עצמך אמרת את זה, אז מה לא ברור כאן? לא אמרתי שבפועל יש קבועים כאלה אלא רק מה יכולים להיות מצבי העניינים.
לגבי עולמנו בפועל יש זהות בין מסה אינרציאלית לגרביטציונית, ואיינשטיין הסביר שזה בעצם אותו קבוע (שמבטא את עיקום המרחב שיוצרת המסה). זו דוגמה לתלות לוגית לכאורה, אבל לא באמת. נוצר מרחב שמתעקם ממסות וזה מה שיוצר את התלות.

יצחק הגיב לפני 5 שנים

לזה בדיוק התכוונתי, האם ידוע לנו על קיומם של קבועים כאלה בפועל, כי אתאיסטים טוענים שיש, ובפועל לא מצאתי כזה.
תמיד מתברר בסוף שאמנם יש קשר בין הקבועים, אך הקשר גופא נובע ממשוואה לא הכרחית, או מתכונה מסויימת של מסה/מרחב שהיא עצמה לא הכרחית.
האם לא ידוע לך על דבר כזה בפועל?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

יש המון קשרים, ולכן הגדירו ששה קבועים בלתי תלויים. יש קשר בין מהירות האור בריק למהירות לא בריק (דרך המקדם הדיאלקטרי). יש עוד המון קשרים אחרים, אבל כאמור הדיון חסר כל משמעות.

יצחק הגיב לפני 5 שנים

*קשרים לוגיים*!! לא סתם קשרים.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זו שאלה לא מוגדרת. כל מה שקשור לוגית אינו שני קבועים אלא אחד. לכן אם תשאל האם יש דוגמה לשני קבועים קשורים לוגית – אין בהגדרה. אבל כאמור, זה לא אומר מאומה. דומני שכאן המקום לסיים.

השאר תגובה

Back to top button