תלמיד חכם בחול

שו"תקטגוריה: כלליתלמיד חכם בחול
EA שאל לפני 2 שנים

שלום רב 
האם יכול להיות רב כל כך תלמיד חכם עד שהוא יודע גם מדע או רפואה אבל אך ורק עם לימוד תורה, האם יתכן שיכיר את האנטומיה או את חוק הגרביטציה או את המשפט פיטגורס או את הגאומטריה בלי שעיין אף פעם בספרי חול ? האם אתה מאמין לסיפורים כאלה שאומרים על החזון איש שבא אצלו רופא שלא היה יודע במקרה הזה איך לנתח את מוחו של המטופל והחזון איש צייר לו איך בדיוק לנתח אותו, ואומרים שהחזון איש אף פעם לא עיין בספרים של חול ? ואם אתה לא מאמין, מה כל המספרים את הסיפור הזה שקרנים ? אני ראיתי אותו כתוב בביוגרפיות וספרים על החזו״א, למה הם ישקרו ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

עקרונית הכל יכול להיות. אי אפשר לשלול קטגורית מישהו שלמד הכל מרוח הקודש או מדילוגי אותיות בצ'יפופו (להבדיל). אבל אני אישית לא נוטה להאמין לסיפורי המעשיות הללו.
לגבי החזו"א יש עדות שראיתי פעם שהוא קרא ספרי רפואה עוד באירופה. מעבר לזה, צריך לדעת שבקהילה של בורים יש נטייה להעריך יתר על המידה כל שמץ השכלה. כך חוויתי לא פעם בבני ברק, שכל אחד שיודע לקרוא אנגלית ומחזיק ליד המיטה ספר של הוגה דעות גוי נחשב כגדול האינטלקטואלים. אם יש ד"ר הוא אחד מגדולי המדענים וכן הלאה. אגב, כך גם לגבי אמירות של חילונים, או סתם בעל'בתים, על פלוני שהוא "תלמיד חכם עצום" (=יודע לקרוא כתב רש"י ואף ציטט פעם קטע מאברבנאל). כך שהייתי מתייחס בעירבון מוגבל לעדויות כאלה. בד"כ לא מדובר בשקרים אלא בבורות, ואם מתחשבים גם ב"תועלת החינוכית" של טענות כאלה, אז ממש קורץ לכתוב טענות כאלה בספרי הגיוגרפיה על גדולי הדורות.

בובע' מייסעס' הגיב לפני 2 שנים

מוזמן לעיין בעלון האינטרנטי 'נטפי שפיות' להרב דוד בלוך. ולהיווכח עדות ממי שהיה אז בחדר עם החזו"א [למד איתו חברותא בקביעות] כששאלו על הניתוח ולא מיניה ולא מקצתיה… סתם בובע מייסעס' שלא היו ואף משל לא היו… סתם הלבישו סיפור…
ומה שמעניין שזה לא מסברא אלא עדות של ראש ישיבת סלבודקא [אז עדיין שליט"א] זצ"ל שהיה אז בחדר, ולימים היה חברותא של הרב דוד בלוך…

אסף הגיב לפני 2 שנים

אתה זוכר באיזה נטפי שפיות זה? מצאתי את קבוצת הגוגל אבל לא הצלחתי לאתר את העלון הספציפי ששם זה מוזכר.

משח"ב הגיב לפני 2 שנים

We have what may be the picture the Chazon Ish drew:
https://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=21194&pgnum=504

From the actual letter (it is difficult to read) it looks like it was written to the patient to show to the doctor, not the doctor himself.

(נא להראות זה להנ"ל וכפי דעתו בזה…)

So it looks like a patient asked the Chazon Ish for advice and the Chazon Ish gave advice (lav davka good advice.)

We don't know if the doctor took the advice, and if he did, we don't know how it ended.

השאר תגובה

Back to top button