תרומת דם

שו”תקטגוריה: כלליתרומת דם
איתי שאל לפני 5 ימים

בס”ד
מה דעתך על סירובם של הרבה מרבני הציונות הדתית לשלוח את תלמידיהם לתרום דם(מדובר במספרים גדולים של תלמידים) בגלל שבטפסים של מד”א כתוב “הורה 1 הורה 2” ולא אמא ואבא?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 ימים

אני חושב שזו מלחמה טיפשית, אבל כל עוד הם רוצים שבטפסים שלהם (לא בכלל הטפסים) יהיה כתוב מה שהם מאמינים בו – זו זכותם.

ידידיה הגיב לפני 2 ימים

שלום לרב, למה זו מלחמה טיפשית? זה חלק ממאבק על כך שלא יהיה לגיטימציה לדבר שבעיניהם נוגד את אופיה התרבותי של המדינה שאמורה להיות מדינה יהודית, ובכלל חלק ממהלך עולמי של פירוק ערכי יסוד. בעצם אני שואל שני שאלות: א. האם אליבא דשיטתם הרב חושב שזו מלחמה טיפשית? ב. האם הרב רואה ערך כלשהו במאבק נגד מתן הלגיטימציה? אם כן, איך? אם לא, למה?

mikyab צוות הגיב לפני 2 ימים

כי המאבק הזה מנותק מהמציאות. יש חלק ניכר בציבור שנמצא שם, ואי אפשר לשנות זאת במאבקים טכניים על כותרות בטפסים. באופן כללי כפייה לא מוצדקת ולא מועילה. הם לא כופים על אף אחד כלום אלא רק רוצים הכרה בהם לשיטתם. והרבנים הללו רוצים לכפות על כלל הציבור נורמות שלא מקובלות עליו.
זה לא נוגד בשום צורה אופי של מדינה יהודית, אלא אם אתה מזהה יהדות עם דתיות. אבל בזה יש חלק ניכר מהציבור שלא איתך. בה במידה יכולת לא לתרום דם למחללי שבת ובועלי נידות. אין לזה קשר למאבקים על מדינה יהודית. זה סתם טאבו שהם עוד לא השתחרררו ממנו.

ידידיה הגיב לפני 2 ימים

אוקי, הבנתי, תודה.
רק:
א. הארה קטנה, “בה במידה יכולת לא לתרום דם למחללי שבת ובועלי נידות” אף אחד לא טען ולא רצה לא לתרום דם ללהטבים חס וחלילה(הם דיברו על שינוי ההורה 1 והורה 2 בטפסים).
ב. מבחינת החקיקה(סטטוס קוו וכדומה) רואים שהמדינה לפחות דאז זיהתה יהדות עם דתיות, האם הרב טוען בעצם שמאז הדעה ברוב הציבור השתנתה?
ג. אז מה לדעת הרב כן אופי של מדינה יהודית? איך זה התבטא? האם יש איזשהם חוקים שזה התבטא בהם? אשמח לתשובה בהירה(כי כבר שאלתי את הרב על זה פעם ולא לגמרי הבנתי את התשובה).
תודה רבה לרב.

ידידיה הגיב לפני 2 ימים

בג’ התכוונתי ל*יתבטא בהם(בלשון עתיד)[אותו אופי יהודי למדינה שהרב רוצה]

mikyab צוות הגיב לפני 2 ימים

א. לא עשיתי השוואה אלא השתמשתי בדוגמה. אותו נימוק יכול לעלות גם ביחס לתרומת דם ללהט”בים ומחללי שבת. בסה”כ במדינה יהודית (לפי הגדרתך) על עבירות כאלה חייבים מיתה.
ב. הדעה של הרוב אף פעם לא הייתה שמדינה יהודית מחויבת להלכה. גם אם ההלכה היא חלק מהזהות היהודית.
ג. אין אופי כזה. המדינה שלנו אינה יהודית בשום מובן מהותי (למעט האימא של רוב האזרחים). ניתן להגדיר מדינה שמחויבת להלכה, אבל אין מדינה יהודית במובן מהותי. כמובן יש מדינה של יהודים במובן האתני, והיהודים שגרים בה יחליטו על צביונה. אין לזה שום כללים ואין לי דעה בעניין הריק הזה.

השאר תגובה