אנטרופיה – האם האבולוציה כה מיוחדת?

שו"תקטגוריה: כלליאנטרופיה – האם האבולוציה כה מיוחדת?
קובי שאל לפני 6 שנים

שלום וברכה,
הרב טוען שניתן להגדיר מורכבות בצורה אובייקטיבית ע"י מס' האפשריות שמאפשרות את המצב -X ביחס לכל שאר המצבים שייתכנו. ומורכבות של תהליך תימדד ע"י יחס מורכבות המצב ההתחלתי למורכבות הסופית – ככל שהנק' התחלתית פשוטה יותר והנק' הסופית מורכבת יותר התהליך בכללו מורכב יותר.
מההבנה הזאת, הרב עונה על השאלה הנפוצה שכמעט כל מערכת חוקים תיצור אדם והרב מביא את הfine tuning- שמראה שכל חוקי הטבע בנויה (בין היתר) מ 4 ערכים בסיסיים וכל שינוי באחד מהם לא תאפשר יצירת בני אדם.
לא צריך להיות גאון כדי להבין שלא כל מערכת חוקים תיצור אדם. אבל, גם אם לא כל מערכת של חוקים תיצור אדם היא תוכל ליצור מציאות מורכבת אחרת.
נראה בתור דוג' את קבוע הגרביטציה – אחד מארבעת קבועי היסוד,  ככל שהכח יהיה יותר חזק, אז כמובן שיווצרו מבנים יותר יחודיים ומורכבים. והסיכוי היחיד שלא יהיה תהליך שהופך דבר פשוט לדבר מורכב הוא רק שהכח הוא -0 ! כמובן שהסיכוי של זה לקרות הוא 1/אינסוף.
ומהצד השני, וכפי שנוהגים לטעון בסרטוני הפיינטיונינג – במקרה של קבוע גדול יותר מהקבוע ששורר בעולמנו החומר שיוווצר במפץ הגדול יקרוס חזרה למצב של נק' סינגולרית כבידתית. אך במקרה הזה, הנק' הסנגולרית תמצא בתוך מרחב אמיתי (ולא המרחב יהיה בגודל הנק' הסנגולרית כמו בתחילת המפץ) כזה מקרה למשל, הייחודישות תהיה כפולה ומכופלת מזו של אדם! ביחס לאפשרות של פיזור אחיד של אנרגיה/חומר במרחב. לכן, גם ע"פ דברי הרב מורכבות של הייקום איננה תזקוק טעם מספיק (עמ'  41 במחברת השלישית).  
לא כך הדבר?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

אענה קצר (עקב הודעתי הקודמת): לא. רוב מוחלט של מערכות החוקים לא ייצרו שום דבר מורכב, ובטח לא משהו מורכב שיישאר יציב לאורך זמן (לא משהו שקורה לשנייה וחולף).

קובי הגיב לפני 6 שנים

א. אינני יוסף מההודעה הקודמת. אכן אני לא רואה את העיקרון האנתרופי בתור ערעור. אלא את העיקרון האנטרופי… ובמידה שהעיקרון שלי הוא נכון גם הרב מסכים שלא צריך לחפש טעם מספיק לחוקי הייקום.
ב. מדוע יציבות היא תנאי לראיה הפיזקו-תאולגית? והאם יש לה מדד אובייקטיבי? כמה זמן זה מנימלי וכמה לא? השמש עומדת להפוך להיות ענק אדום ולהכחיד אותנו על הדרך עוד כמה (מילוני+) שנים. האם זה לא סימן שאנחנו חלק ממערכת מאוד לא יציבה.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

כוונתי להודעתי הקודמת (מלפני כמה ימים) לך ולא ליוסף (שאני עושה פסק זמן עם העיסוק בהוכחות מהמחברות).

קובי הגיב לפני 6 שנים

נראלי הפסק זמן נגמר הרי זה היה "מלפני כמה ימים"… (אפרופו זמן כמדד אובייקטיבי)
ג. אם הפיינטיונינג מדבר במציאות שקיימת כביכול אינסוף יקומים וממנו מראה את הייחודיות של החיים, אז זה די ברור שבאינסוף ייקומים ההתפלגות לייקומים מורכבים ולא מורכבים (לא יקומים שיוצרים חיים ולא יוצרים חיים אלא מורכבים בכללי) היא 50/50 לא כן? אע"פ שאפילו אם ב1000 יקומים ההתפלגות היא 1/1000 כלפי המורכב עדיין באינסוף ההסתברות משתנה.

השאר תגובה

Back to top button