בחירה‎‎

ד' שאל לפני שנה 1

שלום הרב מיכאל, שמעתי את שיעורך 'רצון חופשי ובחירה' ביוטיוב ועלתה לי שאלה.
 
הסברת שאחד ההבדלים בין התפיסה הדטרמניסטית לתפיסה הליברטיאנית הוא שלפי הדטרמניזם המציאות מכתיבה את מעשיו של האדם, ואילו בתפיסה הליברטיאנית המציאות משפיעה על האדם אך הוא מנווט בחייו.
ועוד הסבר שנתת, בתפיסה הדטרמניסטית האדם הוא אוסף ההשפעות שיש עליו, ובתפיסה הליברטיאנית האדם מתנהל בתוך ההשפעות.
 
השאלה היא איפה הבחירה גם בתפיסה הליברטיאנית, הרי האדם מתנהל באוסף השפעות, והדרך שיבחר בה, היא הדרך שההשפעה החזקה ביותר לקחה אותו אליה.
במשל שהבאת על הטופוגרפיה, יש השפעות שהן הגבעות והגאיות ויש את האדם שמחליט, והשאלה שלי היא שברור בוודאות שהוא יחליט את מה שיותר קל, ואם הוא יבחר את הקשה יותר זה בגלל השפעות אחרות חזקות יותר פנימיות או חיצוניות (למשל הרצון להוכיח את עצמו) שהכריחו אותו ללכת בדרך הקשה.
ולכן השפעה מסויימת לא מכתיבה אלא משפיעה, אך אוסף ההשפעות ביחד מכתיב מה תהיה הבחירה, וחישוב הנתונים כולם יאפשר לחזות בידיוק מה יעשה האדם.
 
 
בתודה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני שנה 1

לא הבנתי את שאלתך. אתה מניח הנחה שהעולם דטרמיניסטי ואז שואל כיצד אני אומר שלא. טענתי היא שאוסף ההשפעות לא מכתיב את ההתנהגות וההחלטות של האדם. אלו השפעות אבל הוא עצמו מחליט לאן ללכת ומה לעשות. אתה מניח שההחלטה הזאת גם היא תוצר של ההשפעות בלבד (הולכים לכיוון ההשפעה הכי חזקה), אבל זה גופא הוויכוח בין הדטרמיניסט לליברטאן. אם תניח דטרמיניזם כמובן תקבל דטרמיניזם.

הלל הגיב לפני 10 חודשים

האם אפשר לומר שהבחירה היחידה של האדם זה האם לעבוד על מידותיו ואם הוא לא בוחר בזה אז הוא מביא את עצמו למצב שאין לו בחירה שהרי כל החלטה שלו נובעת מהשפעה של איזו מידה?

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

בניסוח מדויק יותר מדובר בהחלטה האם לבחור (לא האם לעבוד על המידות). ההחלטה אם לבחור אינה אחת. כל רגע אתה צריך להחליט על כך שוב. ראה גם בטורים 172-3.

השאר תגובה

Back to top button