ביטול תקנת חכמים בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהביטול תקנת חכמים בשבת
שלמה שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכאל אברהם. ברשותך, 2 שאלות:
1. כשכתבת במאמרך על שינוי תקנות חז"ל דיברת על תקנות הגורמות לנזק משום "חוכא ואיטלולא"- אבל בפני מי זה גורם לצחוק ולעג? בפני האנשים שאינם רואים עצמם כמחויבים לקיים את ההלכה, או האנשים שאינם חלק מהברית של העם היהודי עם הקב"ה?
2. על מנת שנוכל לבטל את תקנת חכמים האוסרת על מחיאת כף  ותיפוף בשבת ניתן יהיה לבטלה גם בלי בי"ד בימינו שלנו משום שהיא יכולה לגרום לחוכא ואיטלולא? (נשמע מוזר לומר שנאסור את זה רק כי יש מצב שזה יגרום לנו לתקן כלי שיר) הטעם של התקנה מנוסח בתקנה עצמה, מה שעוד יותר מעצים את האפשרות לביטול התקנה.
תודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום שלמה.

  1. כתבתי בדבריי שחילול השם הוא גם כלפי מי שכן מחויב להלכה (כמוני). עניתי על כך בטוקבקים לפוסט עצמו (למה לא כתבת את ההערות שם?)
  2. בהחלט. ועינינו הרואות שהרבה פוסקים אכן ביטלו זאת. זו דוגמה מובהקת לשינוי תקנות בניגוד לכללים. במאמרי עמדתי על כך שיש פוסקים שכתבו שכשטעם התקנה מוזכר בתקנה יש רשות בטלה עם שינוי הנסיבות (לא יקרא לאור הנר שמא יטה). הדבר מוזכר אצל שציפנסקי, התקנות בישראל, בתחילת כרך א.
אהרן הגיב לפני 5 שנים

הרב שאל את שלמה מדוע לא כתב את הערתו בטוקבק לפוסט עצמו.

רציתי ליידע את הרב כי ישנן חסימות חרדיות מסויימות, שמאפשרות כניסה לאתר שלך (כנראה בשגגה…), ואף כתיבת שאלות, אבל לא מאפשרות כתיבת תגובות.
ייתכן וזו הייתה בעייתו של שלמה.
בעבר השתמשתי בחסימה כזו, בתקופה האחרונה אני משתמש בשירותי חברה אחרת.

עֲבָדִים מָשְׁלוּ בָנוּ, פֹּרֵק אֵין מִיָּדָם…

השאר תגובה

Back to top button