בריאת העולם- תאור התורה כפשוטו

שו"תקטגוריה: תורה ומדעבריאת העולם- תאור התורה כפשוטו
אורי בלוי.רב יועץ ומגשר שאל לפני 11 חודשים

להבנתי.אלוקים יכול לברוא עולם שבמבט מחקרי נראה שאם לא היה נברא יש מאין הוא בין מיליוני שנה או התפתחות המינים ודינוזראים וכו .הוא ברא בששה ימים עולם בוגר וכן יצירת האדם ואין מקרא יוצא מידי פשוטו  .אודה לדעתך

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אכן יכול. הוא יכול לשתול בתוכו מאובנים וכתבי יד ויצירות של יצורים מלפני מיליוני שנים. השאלה היא האם סביר שכך עשה או לא.
אגב, לפער בין התארוך המדעי לזה התורני יש עוד הסברים פרט לזה. והדברים עתיקים. 

אורי הגיב לפני 11 חודשים

מה שכתבתי אנשי מדע תורניים אומרים ומכירים את מה שרשמת, אני מניח שניתן להסביר כך ואני בעד פשט המקרא ככל שניתן
אומנם הבנתי שמי שמסביר בצורות נוספות אין בזה כפירה

ניב הגיב לפני 5 חודשים

לענ"ד, לא ניתן להבין את "פשוטו של מקרא" לא לפי זמן נתינת התורה (כ3300 שנה) ולא לפי זמן חתימת התורה לפי 'ביקורת' המקרא (כ2100 שנה. תחילת ימי בית שני).
הוא אינו מתיישב לא לפי הידע וההבנה האנושית של אז ולא לפי הידע וההבנה האנושית של היום.
לכן, מפרשי התורה המודרנים שרואים בתורה מן תוצר של חכמה יונית רומאית עם השפעה כשדית-פרסית טרחו כלכך להתאים את הגיגי היונים והרומאים לבראשית א כדי שיתאים "לתקופה בה חובר".
הפסוק הראשון נסתר על ידי השני וכו' ולפלא שרואי הסתירות מצביעים על סתירה בין בראשית א לפרק ב אבל לא רואים את הסתירה החזיתית "בפשוטו של מקרא" בין פסוק א לפסוק ב ובכלל בין כל הפרשיה הראשונה (פסוקים א-ה).
כמדומה שאין תיאור לא ברור של הבריאה יותר ממה שמובא בתיאור המקראי – לא בכדי גוים ומעריציהם לעגו (עד עתה) למקרא בהקשר הזה. אם כך פשוטו שח מקרא הינו מושג בעיתי מאד בהקשר הזה.
לכן, מעצם מהותו זה נקרא "סוד מעשה בראשית". בתוך המסגרת הזו, במה שכן אפשר וחובה להבין, יש כאלה שנוקטים בגישה 'המילולית' ויש בגישה ה'משלית'.
והנראה לענ"ד כתבתי.

ישי הגיב לפני 5 חודשים

זה שהסדר של הפסוקים לא ברור ולא מובן איך הוא מסתדר אחד עם השני לא פותר את השאלה האם התורה התכוונה לפשוטו של מקרא או לא. לכאורה צריך להבין מתוכן הדברים עצמם. (לענ"ד אפשר אפילו את הפשט לסדר עם האבולוציה וכבר הספורנו אמר משהו בכיוון כזה)

השאר תגובה

Back to top button