גשמים כראיה להשגחה

שו”תקטגוריה: תורה ומדעגשמים כראיה להשגחה
איש שאל לפני שנה 1

הגר”א, כך מובא באדרת אליהו בדברים, טען שההשוואה בין בתענית בין גשמים לתחיית המתים, שהפילוסופים מודים שגשמים אין להם חוקי טבע – לפעמים יורד לפעמים לא יורד, וזה מראה את גבורות ה’.
נדמה לי שפעם כתבת, שברור שיש חוקים רק שאין קנה מידה לאמוד, ולו היה מחשב משוכלל דיו, היינו יודעים.
חברך נדב שנרב, כמדומני שבמאמר (נחמד) על משבר האקלים, כתב שא”א לאמוד את כל השינויים גבי מזג האויר
אולי יש בזה משהו באמת לא טבעי?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אולי. אם יגלו זאת בצור המשכנעת אשמח לשמוע על כך.

א' הגיב לפני שנה 1

נדב לא כתב שיש בגשמים משהו על טבעי, אלא שקשה לאמוד את מכלול הפרטים. אבל ברור שזה חד ערכי ודטרמניסטי

איש הגיב לפני שנה 1

אכן, זאת כתבתי

r הגיב לפני שנה 1

כבוד הרב מיכי אז למה בתורת הקוונטים אנו אומרים שאין חוקיות. עוד לא קם המחשב שיחשבן את החוקיות של הקוונטים. לאנשים יש גג 250 iq. אולי צריך 1000 iq כדי להבין את החוקיות של הקוונטים?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לא אומרים שאין חוקיות, אלא שאין סיבתיות (במובן המקובל). תמיד יש אפשרות שאינטלגנציית על תבין משהו שאנחנו לא מבינים. אז מה? המסקנות שיש לנו בינתיים זה הכי טוב שיש לנו. כשיבואו החכמים ויראו לנו שטעינו נקבל.

ר הגיב לפני שנה 1

אני מתנצל על השאלות תם האלה אבל כן יודעים אז את מהלכם של הקוונטים וחזייתם מראש?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אין דבר כזה ‘מהלכם של הקוונטים’. מי שרוצה להבין את תורת הקוונטים צריך ללמוד אותה. משאלות כאן לא תלמד זאתץ

ר הגיב לפני שנה 1

אבל שאלות הרות גורל כגון אלוקים וההשלכות של זה כן אפשר ללמוד פה משאלות באתר?
שבת שלום

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הן אולי הרות גורל אבל פחות מסובכות ויותר נגישות לאנשים ללא השכלה מקצועית מוקדמת. הקו”ח הזה הוא עצמו מופרך.

ר הגיב לפני שנה 1

אכן. אבל בגלל חשיבות הנושא אין מקום לקלות ראש אפילו שזה פחות מסובך. כך בעיניי. בכדי לצאת למלחמה יש לכנס קבינט אפילו שהמצב פחות מסובך משאר סוגיות.
אולי לא הובנתי כדבעי, אולי ניסחתי באופן שגוי לאדם שיודע פיזיקה, אבל שאלתי האם כיום הפיזיקאים יודעים את הפיזיקה של הקוונטים. האם הם יודעים את המהלך של החתול של שרדינגר, לנבא האם הוא יצא חי או מת. זה הכול. אם יש חוקיות כפי שכתב ירום הודו אז האם החוק מנבא לי את מותו של החתול. אני מכיר את המושג חוקיות כמנבא. אם המונחים שונים בפיזיקה עמך המחילה. לא מבין למה צריך השכלה מקצועית מוקדמת בשביל תשובה על זה. זה נשמע לי שאלה עם אופציה של כן/לא. אם לא וצריך על השאלה הזו השכלה מקצועית מוקדמת, שוב מחילה מכבודו. אבל האינטואיציה שלי אומרת שלא הבנת מה אני שואל.

נופוינט הגיב לפני שנה 1

ר, אם הנושא מסובך אז אי אפשר גם להפטיר בקלילות שיש אלוקים ויש השגחה ויש תורה. והרי ספרים שבכל יום שרבנים בכל הדורות חיוו דעתם בעניין בלי שום קבינט, ואפילו לא נראה שהם עצמם השקיעו בעניין אלפית מהמאמץ שהשקיעו בחתיכות שנעשות נבלות.

ר הגיב לפני שנה 1

אשרי המאמינים. אותם רבנים זכו לאמונה תמימה (תמימה תרתי משמע ושניהם חיוביים). אני דיברתי על אנשים שחוקרים את הסוגיה הזו בשאלות פה באתר. זה 2 פנים לאמונה. בפן הראשון אין מה להשקיע. השאלה לא מתחילה בכלל.
מזכיר לי את התקופה שהרב מיכי הוציא את הטרילוגיה והיו שהעלו את הבעיה של יציאה בשאלה עקב עיסוק בסוגיות הללו ולא בגלל האופן שבו נחשפים לסוגיה אלא עצם זה שנחשפים לסוגיה. גם אז היתה קלות ראש בנושא.

השאר תגובה