דמוקרטיה ותורה

שו"תקטגוריה: כללידמוקרטיה ותורה
ש׳ שאל לפני 10 חודשים

רצתי לשאול את דעתך בסוגיה שיצא לי לדון עליה בימים האחרונים –

האם אדם שהוא מאמין אמור לצפות מהציבור הרחב שאינו שאינו מאמין לכבד את הערכים שלו הגם שהם סותרים לדמוקרטיה מתוך הבנה שמבחינת אדם דתי הערכים הדתיים קודמים לערך הדמוקרטיה?

לדוגמא: נניח והיה החלטה דמוקרטית שאסור למול תינוק בן שמונה ימים האם לאדם דתי יש טענה להסביר בצורה מנומקת למה הערכים הדתיים שלו קודמים לערך הדמוקרטיה לא מצד זה שהתורה היא אמת אלא מצד זה שאם אני מאמין שזה אמת גם אם אתה לא מקבל את ההוכחות שלי שהתורה היא אמת עדיין ההיגיון אומר שאתה אמור להבין שמבחינתי תורה קודמת לדמוקרטיה וליתחשב בזה.

השאלה הזאת מענינית אותי כיון שאם אין טענה כזאת אז בעצם כל עוד לא הוכחתי לכולם שהתורה היא אמת אז אני לא יכול לצפות מאנשים לקבל את ההתנהגות הדתית שלי לדוגמא אני לא יכול לצפות מבן אדם חילוני להבין שזה בסדר שאני הולך לישיבה ולא לצבא בגלל שאני מאמין שהתורה שומרת על עם ישראל.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

זה ניסוח שטחי. כדי לבחון את השאלה לא מספיק לטעון שעליו להכיר או לא להכיר בערכים שלך. שאלה חשובה לא פחות היא איזה מחיר הוא משלם על ההכרה הזאת. הרי גם אתה אמור להתחשב במחירים שהוא משלם. לכן אין דרך לדון ולענות על זה באופן גורף כפי שאתה מנסה לעשות כאן.
כשאין מחיר לחילוני ודאי שהוא יתחשב בערכים שלך. למה לא?! השאלה היא מה עליו לעשות כשיש לזה מחיר ומהו המחיר. זה שחרדי לא מתגייס אומר שהחילוני יתגייס וימות עבורו. גם אם אני מכיר בערכים שלך, האם אני אמור למות עבור הערכים שלך? או לשלם מיסים ולהחזיק אותך עבור הערכים שלך?

השאר תגובה

Back to top button