הולדת ילדים

שו"תקטגוריה: אמונההולדת ילדים
ג' שאל לפני 3 שנים

בס"ד
מה הרב חושב לגבי הולדת ילדים? האם אין בכך בעיה מוסרית שלכפות על אדם מציאות שלא בטוח שתהיה מושלמת בלשון המעטה? מילא אם היינו יכולים להבטיח לילדינו עתיד מזהיר הן בעולם הזה הן בעוה"ב. אבל לצערנו קיימים קשיים בחינוך גם ברוחניות וגם בגשמיות. אז אם כך, האם אין בכך בעיה מוסרית?
האם הולדת מישהו שיסבול אפילו צער של דקה אחת לא עדיף מלא להוליד אותו?
כל שאלותיי אני שואל לפי ההנחה שבהולדה הכוונה "בבריאת" מישהו מן האין. (כי ייתכן שעד כמה שזה רק הורדת נשמה שקיימת בעולמות אחרים לעולם שלנו, אז ייתכן שזה אחרת).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בשאלת הרוחניות איני רואה בכלל בעיה. הקב"ה ציווה בתורתו להביא ילדים.
אם אתה מדבר מוסרית בלי קשר לאמונה ומחויבות דתית, זו שאלה קשה יותר. אני חושב שבסה"כ קשה לקבוע שנוח לאדם לא לבוא לעולם (עד כמה שזה בכלל מוגדר. ראה טור 278).
אבל אתה מניח שהמוסריות תלויה במידת הנחת והאושר שיחווה האדם שיצרתי. חשוב על ערך החיים. האם יש להם ערך רק כל כמה שהם מאפשרים לעשות דברים? לחייו של אדם סובל אין ערך? מותר להרוג אותו? אם אתה חושב (כמוני) שאסור, כלומר ערך החיים אינו פונקציה של האושר שיש בהם. ומכאן שגם הבאת אדם לעולם לא אמורה להימדד לפי מידת האושר שהוא יחווה, אלא עצם הוספת חיים היא בעלת ערך (כמו שלקיחת חיים היא בעלת ערך שלילי).
אגב, גם אם מדובר בהורדת נשמה ולא בבריאתה, איני רואה מה ההבדל. מה ההצדקה המוסרית להוריד אותה לעולם האכזר שלנו?

ג' הגיב לפני 3 שנים

תודה רבה, מעניין. אכן התתכוונתי מוסרית. אם ככה כלפי מה הערך מוכל הרי התינוק היה יכול שלא להיברא אז לא הוספת או החסרת ממנו כלום אלא אתה מתכוון ביחס לבריאה כולה שיש בה יותר טוב?
אבל כיצד הערך הזה נוצר?

התכוונתי בהורדת נשמה, שניתן לחשוב שיש "מאגר" של נשמות שמתכוננת לרדת לעולם כפי שחלק מדברים על כך, ואז ממילא הם ירדו לעולם כפי שגם זה מזכירים, אז כשרואים את הצער שקיימים לעיתים במקומות אחרים, אולי עדיף שירדו כאן אצלנו 🙂
אבל אני ממש לא מונח בתאוריות הבאת הנשמות, רק פעם שמעתי זאת נראלי מכמה נשים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא הבנתי. מה פירוש כיצד הערך נוצר?

ג' הגיב לפני 3 שנים

ייתכן שלא לגמרי הבנתי קודם, ניתן לקרוא את כוונתך בשתי אפשרויות.
אתה טוען שכשם שלאדם חי קיים ערך אף אם הוא איננו מתפקד, וכך גם תוספת חיים היא בעלת ערך חיובי.
אבל הוספה של משהו כמו ערך שייכת רק ביחס לעולם ולא ביחס לאדם כי הוא לא היה קיים קודם, אז אין מה להוסיף. אם ככה יוצא שתוספת הערך הוא תיאור שיפוטי במהותו שהמעשה הוא טוב ביחס לעולם. אבל ניתן גם לומר שלאדם פלוני קיים גם ערך מצד עצמו ולא רק מצד הסביבה, אם ככה ערך זה יותר במהות התכונתית של האדם. ואם ככה שייך לשאול כיצד זה נוצר.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בשאלה מקבילה כתבתי שלדעתי תוספת הערך היא לעולם ולא כ"כ לאדם.

השאר תגובה

Back to top button