הלכה ואגדה

שו"תקטגוריה: כלליהלכה ואגדה
שלמה אליהו שאל לפני 3 שבועות

שלום וברכה, שמעתי את השיעורים של הרב על לימוד תורה ועכשיו אני שומע על "לנבוכי הדור" (שיעורים על ספר מסוים שהרב העביר גם אם בתור מצע לדין והרחבה..) והרב הביא שם דברי נפש החיים בש"ד פ"ו ואמר שהיוצא הוא שלימוד הלכה זה גם רצונו של ה' וגם דיבורו ואילו לימוד אגדה זה רק דיבורו של ה', והיוצא שהדביקות היותר גדולה היא בהלכה. ואמנם לא כ"כ מובן לי, שהרי הנפש החיים אמר שה' ורצונו חד הם, וכן שה' ודיבורו חד הם, וא"כ לא כ"כ מובן לי מה שייך לומר שהלכה זה יותר דביקות, הרי שניהם זה דביקות בה' עצמו, ומה שייך שיהיה יותר ופחות ה'/עצמו אחד ושני עצמו?
תודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

זו לא זהות מתמטית. ברור לר"ח מעיקרא שההלכה זהה עמו, ואילו הגדה צריכה תירוצים. לכן דוד מבקש שתהלים יהיה כמו נגעים ואהלות (דוגמה שהוא עצמו מביא).

שלמה אליהו הגיב לפני 3 שבועות

נכון שפשוט לו, ונכון שתרץ את ההגדה. השאלה האם אחרי שתרץ זה השתווה או לא. ואשמח אם הרב יוכל להסביר איזה כן זהות זו..

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

איני יודע איך להסביר את הזהות הזאת. כשאומרים שזה וזה אחד מתכוונים שיש קשר אינטימי ביניהם, אבל זה לא אומר שיש זהות. וכשיש שני דברים שונים שזהים לדבר שלישי הם לא זהים ביניהם. ראה בטור 397 על מלאכת בונה.

שלמה אליהו הגיב לפני 2 שבועות

היי, לא נעים לי לחפור על שאלה מלפני שבועיים. אך ראיתי עכשיו שוב את נפש החיים בש"ד פ"ב, וכל דבריו שם שמביא את דוד המלך לא מביאו בתור הוכחה לכך שאגדה היא פחותה מלימוד וכו' אלא רק שהעיקר בלימוד הוא להתייגע ולהשכיל אותו ולא להרגיש דביקות. אך אין קשר לסוגיה של הלכה ואגדה, וכפי שמביא שם מדרש להוכיח נגד תפיסת הדביקות (שמסתמלת ע"י קריאת תהלים) שאומר שצריכים ללמוד הכל ובמדרש שם מופיע ג"כ אגדה. וא"כ שוב לכאורה אין שום הוכחה מנפש החיים שאגדה היא פחות מהלכה למסקנה, רק מה שכתב "וגם אם הוא עסוק בדברי אגדה שאין בהם נפקותא לשום דין ג"כ הוא דבוק בדבורו של הקדוש ברוך הוא.." והיינו הו"א מוטעית שנדחתה והמסקנה שגם בזה אתה דבוק בה'. וא"כ מה שהרב רצה להוכיח בתשובה הראשונה מדוד המלך לכאורה אינה הוכחה כלל.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

את היחס בין הלכה לאגדה רואים שם בכמה מקומות. הלכה היא גם רצון ה' והאגדה היא רק דבר ה'. הדוגמה של נגעים ותהלים הובאה כדי להראות שהמטרה היא דבקות בעצם הלימוד ולא חוויה. אבל הדבקות בלימוד היא בעיקר על ההלכה. האגדה מסוגלת יותר ליצור חוויה. אבל אתה צודק שזה לא כתוב שם ישירות אלא רק בעקיפין.

השאר תגובה

Back to top button