המאירי והיחס לגויים

שו"תקטגוריה: הלכההמאירי והיחס לגויים
נ. שאל לפני 5 שנים

שלום הרב!
האם ניתן להסתמך כיום על דעת המאירי, שהיא  לפי מיטב ידיעתי דעת יחיד, בנוגע ליחס לגויים? האם ניתן לטעון שלא, מכיוון ש"אחרי רבים להטות"?
תודה מראש!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אחרי רבים להטות הוא המקור לדין הליכה אחר הרוב. אבל כשאני לא בספק אינני חייב ללכת אחרי הרוב. כאותה הלצה על ר"י אייבשיץ והכומר ששאל אותו למה לא יילכו היהודים אחרי הנוצרים שהם הרוב.
לכן אם אתה סבור כמאירי אז עליך לנהוג כמותו. ואם לא – אז לא. רק אם אתה בספק יש מקום לטענה ללכת אחרי הרוב (וגם שם זה לא ברור, כי כתבו הפוסקים שכשהרוב לא דנו יחד אין דין אחרי רבים להטות).
 

יהודה סעדיה הגיב לפני 5 שנים

אז מי מקור הסמכות כל אחד לעצמו??

בנימין הגיב לפני 5 שנים

בכלל תשובה מוזרה. הרי גם הממרה את הסנהדרין שפסקו לפי הרוב, יכול להצדיק את עצמו שהולכים לפי הרוב רק בספיקות, ולדעתו אין כאן ספק. יותר מזה, אפילו הדיין שדעתו לא הוכרעה (כי היו רוב נגדו) יכול להמרות את הפסק, שהרי לדעתו אין ספק.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

יהודה, אכן. ובלבד שהוא בר הכי. ראה מאמרי על האוטונומיה.

בנימין, השאלה שלך היא המוזרה כאן. התורה נותנת סמכות לסנהדרין, ומשמעותה של סמכות היא שיש חובה לציית להם גם אם אני חושב שהם טועים (בלי להיכנס כאן לשאלה הסבוכה של טועה במצווה לשמוע לדברי חכמים). מה לזה ולדיון שלנו? הליכה אחר הרוב היא כלל הנהגה בספיקות. ציות לסנהדרין הוא חובה רגילה בלי קשר למצבי ספק.

השאר תגובה

Back to top button