הסנגורית שלי‎

שו”תקטגוריה: כלליהסנגורית שלי‎
מ' שאל לפני 2 שנים

מה דעתכם על כך שמגינים עליי…

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

יפה מאד. קיבלת שבחים מרשימים, ובדין.
הטיעונים של חבר ולאור לגבי זה שההודאה בחטא באה לחפות על חטאים גדולים יותר, מזכירה לי טיעונים של אמוץ זהבי, חוקר האבולוציה (שהוזכר בשיחתנו בשבת), שקבע את “עקרון ההכבדה”, שלפיו בעל חיים לפעמים מאמץ מאפיינים שמפריעים לשרידות (כמו הטווס שיש לו זנב צבעוני בולט שמאד מפריע לשרידותו. הוא בולט ומפריע לזריזותו. הוא אפילו נוהג לפרוס אותו בשחצנות כלפי העולם). לטענת זהבי, הטווס עושה זאת כדי להודיע קבל עם ועולם שהוא בריון שריד ושלא יתחילו איתו. הפגנת ביטחון עצמי שמזלזלת בשרידות למען השרידות.
כשקראתי על התיאוריה הזאת חשבתי שהיא מהווה הדגמה נוספת מדוע האבולוציה היא תיאוריה שלא ניתנת להפרכה (ולכן לא עומדת בקריטריון הפופריאני לתיאוריה מדעית). אם יצור כלשהו מתחבא זו הוכחה לאבולוציה (כי הוא מאמץ מאפיינים שרידותיים). אם יצור מתבלט גם זו הוכחה לתיאוריה האבולוציונית (כי הוא שורד על ידי הפגנת בטחון עצמי להודיעך שמאפיינים לא שרידותיים לא מטרידים אותו). מה אם כן יכולה להיות תופעה שאם וכאשר ניפגש בה הדבר יפרוך את תיאוריית האבולוציה? כלום. בספרי טענתי שזו (אני מדבר על הברירה הטבעית, לא על כל המכלול הניאו-דרוויניסטי) תיאוריה שלא ניתנת להפרכה. אגב, בעיניי היא נכונה כמו המתמטיקה. רק לא מדעית.
הטיעונים הפוסטמודרניים ופוסט-ציוניים של חבר ולאור שמובאים אצל זיוה שמיר דומים מאד בלוגיקה שלהם: אם לא מפרסמים את הזוועות זו מזימה קולוניאליסטית של הכיבוש הציוני המרושע, אם כן מפרסמים אותן – זו מזימה עוד יותר מתוחכמת של הכיבוש הציוני המרושע לא פחות. אז מה בכל ליכול לקרות שיוכל, ולו תיאורטית, להפריך את רשעותו של הכיבוש הציוני וכו’ וכו’. המסקנה היא שהתיאוריה הפוסט-ציונית אינה ניתנת להפרכה (אלא שבניגוד לאבולוציה היא גם לא נכונה, ולא רק לא מדעית).

קרדיגנו הגיב לפני 2 שנים

לכאורה יש ליישב בקל שמה שיכול להפריך את ”רישעותו של הכיבוש הציוני” הוא שלא יהיו זוועות, בלי קשר לפירסום שלהן. ובפרט שהמפרסמים והלא-מפרסמים אינם אותם אנשים, וכיון שיש צדדים לכאן ולכאן אז יש שנקטו בזה ויש שנקטו בזה, ואפשר בהחלט להעלות השערה (ולא להוכיח) שאלו ואלו שווים בהקרבת פרש כדי להגן על המלכה (וכיון שהמלכה כרוכה בזוועות לדעתם אז הגנה עליה נקראת מזימה).
התיאוריה הפוסט ציונית היא עמדה נורמטיבית ואיננה נזקקת לעמוד להפרכה. הביקורת על מעשים של הציונות (שהיא לא קריטית לתיאוריה הפוסט ציונית) אכן צריכה לעמוד במבחן הפרכה, והיא בוודאי עומדת בזה יפה (על אף שאני לא מסכים לרוב הביקורת הזאת וחושב שהיא מדושנת ויומרנית ומוטה וכו’)

יהודה הגיב לפני 2 שנים

לא הבנתי מה היתה השאלה כאן ולמה מתייחס הרב

קרדיגנו הגיב לפני 2 שנים

דעת לנבון נקל שזו מן השאלות שעלו לאתר מתוך המייל, ובזה יבוארו פרקי הזמן הקצרים בין תשובות ושאלות ארוכות וגודש פתאומי של שו”ת ואות אחת עם גרש בשם הכותב וגם ניכר מהתוכן וכו’, ואם תבואר השאלה יתגלה שם הכותב ואפשר שאינו מעוניין בזה, ולכן מה שיש בתשובה עצמה הועלה לתועלת הכלל ותו לא.

השאר תגובה