העלמת מיסים

שו"תקטגוריה: הלכההעלמת מיסים
אלי שאל לפני 2 שבועות

חוץ מ"דינא דמלכותא דינא", האם יש בעיה הלכתית בהעלמת מס? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

בהחלט. אתה מקבל שירותים ולא משלם עליהם. ותקנות הקהל תקפות גם בלי דינא דמלכותא.

אלי הגיב לפני 2 שבועות

זה שמישהו עשה בשבילי שירות שלא ביקשתי לא מחייב אותי לשלם לו.
ולפי הטענה שלך, יש בעייתיות באדם שמרוויח מעט מאוד כסף, ולכן משלם מעט מיסים.
וגם אם נקבל את ההנחה שאדם חייב לשלם על שירות שלא ביקש, מה לגבי אדם שמרוויח הרבה כסף, וכבר שילם יותר מהממוצע במיסים? במקרה כזה, הוא כבר שילם עבור השירותים שקיבל, ואפילו שילם יותר מדאי. למה לו לשלם עוד אם הרוויח עוד כסף?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

לא נכון. אתה משתמש בשירות הזה ולכן עליך לשלם. זה דין יורד לשדה חברו שלא ברשות, וכל מערכת משפטית מבינה זאת כך.
רמת התשלום נקבעת על ידי המוסדות ולכן אין כאן בהכרח תעריף קבוע לשירות אלא תשלום כללי (דיפרנציאלי) על מכלול השירותים. גם אדם שמרוויח הרבה כסף לא בהכרח שילם על השירותים שקיבל. היכולת שלו להרוויח את כלח הכסף הזה היא רק בזכות השירותים הללו, ולכן התמחור אינו בהכרח קבוע.

אלי הגיב לפני 2 שבועות

האם אנחנו באמת פוסקים היום הלכה למעשה שיורד לשדה חברו שלא ברשות, בעל השדה חייב לשלם? אם אני מצחצח לך את הנעליים בלי ששמת לב, אני יכול לחייב אותך? נשמע לי מאוד תמוה.
ונשמע עוד יותר תמוה אם מי שמצחצח לך את הנעליים הוא זה שמחליט כמה תשלם לו עבור ההנאה הזאת.
אני מסכים שבלי צבא, משטרה, חוקים ומערכת משפטית, יהיה מאוד קשה ואולי אפילו בלתי אפשרי להרוויח כסף. אבל זה אחוז מאוד קטן מכלל השירותים שהמדינה מספקת, וכל אחד מקבל אותם באופן שווה. לא הגיוני לחייב שני אנשים שקיבלו את אותו שירות מחירים שונים. צייר ישלם את אותו מחיר כמוני לנייר, מכחולים וצבע, למרות שהוא יכול ליצור מזה תמונה ששווה מליונים, ואני לא.
אפשר לטעון שבשביל שתהיה חברה מתוקנת, צריך שמי שמרוויח יותר ישלם יותר, אבל זה כמו להגיד שמי שנוסע ברכב צריך לעצור בתמרור עצור. אדם שנוסע בשלוש לפנות בוקר באמצע שום מקום ולא עצר אמנם עבר על החוק, אבל לא (נראה לי ש)עבר על איסור הלכתי (חוץ מדינא דמלכותא דינא)

השאר תגובה

Back to top button