השפעת נטיות והשקפות מוסריות של חזל על עיצוב ההלכה

שו"תקטגוריה: מטא הלכההשפעת נטיות והשקפות מוסריות של חזל על עיצוב ההלכה
יוסי שאל לפני 2 חודשים

שלום רב
במשנה מסכת סנהדרין פרק ד, מפורש 10 הבדלי שפיטה בדיני ממונות לדיני נפשות,ובכל 10 ההבדלים דיני שפיטה הם תמיד לחומרה במטרה ברורה להימנע ולהקשות על הדיינים מלגזור גזר  דין מוות
השאלה ההלכות האלה האם הם תוצר של אותה נטיה מוסרית של חזל  על ערך החיים ולכן יש את ההלכות האלו שזה ההלכה בלי קשר לנטיה וההשקפה המוסרית – כמובן בגמרא מביעים על כל ההלכות האלה "הוכחות" מהפסוקים – אבל זהו שאני קצת חושש שהפסוקים הם קצת משחק, ובאמת  מה שהוליד את ההלכות האלו זה הגישה  המוסרית של חזל ולכן יש את ההלכות האלו גם אם לא היו פסוקים… אבל אני לא בטוח לכן אני שואל..

תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

השאלה הזאת רלוונטית להרבה מאד הלכות אחרות, בפרט כאלה שנלמדות מדרשות. ספציפית כאן, יש מדיניות כללית שנלמדת מ"והצילו העדה", וזה מקרין על הגישה ההלכתית הכללית לגבי דיני נפשות. אבל ברור לי שחז"ל לא שיחקו משחקים עם הפסוקים כדי להגיע לתוצאה הרצויה. אחרת זה סתם משחק ובעצם הם עושים מה שהם רוצים (או חושבים). אם יש הלכה שיסודה בסברא הם יודעים לומר זאת, ולא מתביישים. כשמובא מקור (אלא אם זו אסמכתא), אז יש משמעות למקור. הסברא מלווה את הדרשה, או מכוונת אותנו מה לדרוש. לדוגמה, בפסוק "את ה' אלוהיך תירא" ה"את" בא לרבות משהו. הסברא אומרת שמרבים תלמידי חכמים. יש טריגר בטקסט והסברא מכוונת אותנו מה לעשות איתו. לפעמים זה להיפך, הסברא מכוונת אותנו לחפש טריגר טקסטואלי לדרשה.

זיגמונד הגיב לפני 2 חודשים

יוסי אולי יעניין ותך הספר דל משה הלברטל
מהפיכות פרשניות בהתהוותן
שדן בדיוק בסוגיות האלה
רובן ממסכת סנהדרין

השאר תגובה

Back to top button