התייעצות בנושא תרומות

שו"תקטגוריה: מוסרהתייעצות בנושא תרומות
אורן שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,
רציתי להתייעץ איתך בנושא תרומות של כספי מעשר. יש לי סכומים נאים שאני יכול לתרום כל חודש ואני רוצה שהם יעשו את ה"אימפקט" המשמעותי ביותר. כיום אני תורם לעמותת אנימלס (אנונימוס לשעבר) שדואגת לרווחת בע"ח במשקים. גם נושא ההפלות הוא משהו שלפעמים אני תורם לו. השאלה אם יש דברים אחרים/נוספים שאתה ממליץ לשקול לתרום להם.
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

ארגונים כמו פעמונים נראים לי אפקטיביים (מלמדים להתנהל נכון).
השאלה קצת גדולה עליי.
אני חושב שאם מישהו לא רוצה לעשות מחקרים ולבזבז על כך הרבה זמן, הייתי תורם את זה ככסף צבוע לגוף אחד או שניים ולא להרבה. כדי לבחור את הגופים הייתי מוציא סוג של מכרז, ומבקש שישכנעו אותי למה המשימה הזאת לא תבוצע בלעדיי (ו/או לא בוצעה עד כה), מדוע היא חשובה מאד, והצעת עלות. כמובן גם הגדלת ההיקף של משימה קיימת (תמיכה ביותר אנשים) יכולה להיחשב משימה שלא בוצעה עד כה.
לי אישית הכיוונים שכתבתי לך (כולל צער בעלי חיים) הם הכיוונים שנראים חשובים ומשמעותיים. יש גם טיפול בנוער נושר ובמצוקה, כפרי גמילה, מעונות לנשים מוכות וכדומה, ולכן אולי נכון להוציא מכרז על הכיוונים הללו. מי שמציע משימה לאורך שנים, זה עדיף כי אז הבדיקה שלך מתייעלת ולא כל שנה מחדש להוציא מכרזים.
אחרי שכתבתי את זה, הנה כמה תוספות חשובות:
כעת אני נזכר שיש מחקרים שונים בעולם על יעילות של תרומות (יש לזה אפילו שם לועזי כלשהו. מחותני עסק בזה. הוא סטרטאפיסט סדרתי ואדם אמיד). הם קובעים יעדים שבהם התועלת היא מקסימלית פר סנט של תרומה. אני זוכר שאמרו שקניית כילה לאדם/ילד באפריקה זו התרומה הכי יעילה. אתה מציל חיים בסנטים בודדים. תשווה את זה לתרומת מיליונים שמשפרת מעט את מצבם של כמה אנשים.
אבל כאן כמובן יש כבר יעדים בכל העולם, ואתה צריך להחליט על מדיניות תרומות. האם אתה מוכן להוציא כסף לחו"ל.
ראה כאן משהו כזה בישראל, "מידות": http://www.midot.org.il/ נראה ממש מה שאתה מחפש!!!
כאן מצאתי רשימת עמותות שנבדקו בדיקה קפדנית, לטענתם:
 https://www.igul.org.il/?gclid=CjwKCAjwtfqKBhBoEiwAZuesiNa8Xk13BYdEOEpI2m1SJ-VKEf6pH9Eh9uLkGob3Tagc-ogaN4u4yhoCWk8QAvD_BwE#footer
מקווה שהועלתי במשהו. עדיין לא הייתי ממש קונקרטי, אבל הייתי מתחיל באתר של מידות.

אורן הגיב לפני 2 שנים

האמת שיצא לי להיתקל באתרים דומים בעבר במקביל, במיוחד במקבילות האמריקאיות שלהם:
https://www.effectivealtruism.org/
https://effective-altruism.org.il/
https://www.givewell.org/

האתרים הללו באמת מממליצים כמו שאמרת לתרום למצוקות בענייני מחלות באפריקה (יתושים, מלריה, חיסונים וכו). זכור לי שגם קרן הצדקה של ביל גייטס מתמקדת במטרות הללו. הם (האתרים לעיל) טוענים שמבחינת עלות תועלת זה הכי אפקטיבי. אפילו שאין זיכוי במס הכנסה על תרומות אלו, עדיין זה אפקטיבי יותר בהרבה מאשר עמותות אחרות גם אם אתה מקטין את סכום התרומה כך שאתה תורם פחות כנגד זיכוי המס שהיית אמור לקבל. יש עמותה שנקראת givewell שיודעת להעביר למקומות הכי אפקטיביים אוטומטית. הבעיה עם זה שבאתרים הללו לא לוקחים בחשבון את הכלל של עניי עירך קודמים. כלומר, שלפעמים עדיף לתרום למטרות מקומיות יותר, גם במחיר של פגיעה באפקטיביות במידת מה. בעיה נוספת שהאפקטיביות נמדדת יותר לפי מדד של הצלת חיי אדם, וענייני סבל בע"ח לא כל כך מדידים על הסקלה הזאת. יתרון נוסף של תרומה לעמותת אנימלס הוא ששם ניתן לקבל זיכוי ממס בניגוד לעמותות חו"ל. ועוד עניין, שענייני קידום תורה גם לא כל כך מדידים בסקלה הזאת. שכחתי לציין שהאתר אפקטיב אלטרואיזם הישראלי המליצו על עמותת אנימלס כעמותה אפקטיבית (אם כי לא הכי אפקטיבית לשיטתם).

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

חשבתי עוד קצת, ולדעתי השיקול של עניי עירך קודמים הוא מוגבל אם במקומות אחרים אתה ממש מציל חיים בעוד שכאן בארץ בד"כ מדובר בשיפור איכות החיים או לימוד תורה וכו'. אם בכמה דולרים אתה מציל חיים, לדעתי זה עניין מאד משמעותי.

אורן הגיב לפני 8 חודשים

בהמשך לשאלה הזו, האם גם אתה תורם את כספי הצדקה שלך למטרות כאלו? ואם לא, למה?

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

אני בד"כ תורם ישירות למקרים דחופים שאני מכיר אישית. צורך ישיר שמזדמן לך אישית יש לו קדימה, כעין רוב וקרוב.

אורן הגיב לפני 3 חודשים

בהמשך לשאלה הזו, האם יש מטרות צדקה שאתה ממליץ עליהם בתקופה הזו? או שעדיין גם בתקופה הזו עדיף לתרום לארגונים באפריקה לדעתך?

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

אם יש אנשים שקיומם בסכנה אז עניינעירך קודמים.

אורן הגיב לפני 3 חודשים

אז לאיזה מטרות היית ממליץ לתרום?

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

לא מכיר מקומות קונקרטיים. ככלל, אם אין מידע קונקרטי אז האפשרותלהציל חיים בכמה דולרים עדיפה.

אורן הגיב לפני חודש 1

בהמשך לנושא הזה, נתקלתי בארגון ישראלי שפועל באפריקה בשם נאלא. היתרון של ארגון ישראלי הוא שהוא נותן זיכוי מס סעיף 46 לתרומות. זה הקישור לאתר שלהם:
https://www.nalafoundation.org/

אשמח לשמוע את דעתך על הכיוון הזה אם יהיה לך זמן להסתכל

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

על פניו נראה בסדר גמור. לא בדקתי לעומק ואיני מכיר אלטרנטיבות אחרות כדי להשוות.

השאר תגובה

Back to top button