ואהבת לרעך כמוך דייקא

שו"תקטגוריה: הלכהואהבת לרעך כמוך דייקא
אור פרי-דבש שאל לפני 3 שנים

היי הרב כתבתי את זה בקבוצה , רוצה לדעת מה דעתך ..שאלה קשה
: האם לאהוב אדם אחר יותר מעצמך או לתת לאחר יותר מאשר לעצמך יש בזה משום בעיה של "בל תוסיף" מצד "ואהבת לרעך כמוך" שהרי לא נאמר יותר ממך.. ואולי בכלל אהבה יותר לאחר מאשר לעצמי יש בזה צד של ביטול המצווה שהרי זה כבר לא כמוך. שאלה.. אולי צריך להגביר אהבת העצמי ומזה לעלות לאהבת האחר ואז זה באופן שמותר?
האם ביטול העצמי לאחר באוףן שאוהב את האחר יותר זה בכלל משום יצר הרע?
האם זה הפיכת האחר לערך עליון..
ואולי זה הסיבה שנאמר "ואהבת לרעך כמוך אני השם" שזה בשביל לשים דגש שלא להגזים ולהפוך את האחר לע"ז? הרי ההלכה מכירה בזה שאם שניים הולכים במדבר בלי מים עליו להעדיף אץ הצלת עצמו קודם ולא לתת לו את המים שלו

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בל תוסיף שייך במקום שהתורה קצבה. אבל אם אתה מפרש שהתורה רק קבעה רף תחתון אין כאן בל תוסיף. לתת צדקה יותר מחומש אינו בל תוסיף. ללמוד תורה יותר מק"ש בבוקר ובערב אינו בל תוסיף. כעת השאלה האם התורה אומרת לאהוב כמוני או לאהוב לפחות כמוני. בפשטות השני נכון.
לשיטתך "ואהבת לרעך כמוך" בא לחדש שאסור לאהוב יותר מעצמך? בלתי סביר לחלוטין. בררו שזה בא להחמיר ולא להקל. זה עשה (לאהוב) ולא לאו (שלא לאהוב יותר מדי).
זה כמובן מתקשר למחלוקת בן פטורא ור"ע (לגבי שניים שהלכו במדבר. שו"ר שהזכרת זאת), אבל לדעתי אין קשר. שם הדיון הוא על חשיבות החיים והחובה לדאוג להם. מעבר לזה, גם אצל בן פטורא לא כולם מסכימים שזו חובה לשתות בעצמך. יש שפירשו שזו זכותך אבל אין חובה (מותר לחלוק).

אור פ הגיב לפני 3 שנים

תודההה

השאר תגובה

Back to top button